V rastlinnej ríši je možné mnohé. Preto sa botanici v polovici dvadsiateho storočia tešili, keď v blízkosti Trnavy v obci Častá našli nový druh moruše Morus trnaviensis.
Odborníci sa rozdelili na dve skupiny. Prvá uznávala morušu trnavskú a považovala ju za nový slovenský druh. Druhá skupina ju považovala za morušu čiernu. A pri tom aj zostalo.
Český botanik Karel Domin ju pomenoval Morus trnaviensis. Podľa porovnávania rôznych znakov známych druhov moruší prišiel na to, že ide o medzidruhový kríženec moruše čiernej a moruše červenej, čo by nebolo vo svete rastlín až také výnimočné.
Napriek tomu vzbudil tento objav veľkú pozornosť. Začlenenie moruše trnavskej ako nového druhu vyvolalo búrlivé ohlasy. Odborníci sa rozdelili na dve skupiny.
Prvá uznávala morušu trnavskú a považovala ju za nový slovenský druh. Druhá skupina ju považovala za morušu čiernu. A pri tom aj zostalo.
O medzidruhového kríženca nejde už len preto, že stromy takzvanej moruše trnavskej sú staršie ako introdukcia moruše červenej na naše územie. Je však možné a vo svete ovocných drevín takisto bežné, že ide o genotyp, ktorý by sme pre jeho relatívne veľké rozšírenie mohli nazývať odrodou.

Už Mária Terézia
Pestovanie moruší, či už bielych, alebo čiernych, má u nás dlhú tradíciu. Moruše čierne pravdepodobne priviezli Rimania spolu s viničom, moruša biela sa pestuje vo väčšom až od 18. storočia.
Stromy rastú solitérne, aj na dvoroch, aj ako potrava pre hydinu, či ako postupne odumierajúce alejové stromy, ktorých výsadbu iniciovala už Mária Terézia.