SME
Utorok, 23. apríl , 2019

Ak pýta strecha generálku, spravte ju teraz

Keď sa plechová krytina zbaví nánosov špiny, hrdze a živých organizmov, nový náter ju obopne ako koža.

(Zdroj: Ilustračné - fotolia)

Plechovú strechu na dome, chate či chalupe by ste si mali prezrieť pod drobnohľadom skôr, ako sa vľúdna jeseň zmení na daždivý, sychravý čas. Práve teraz je najvhodnejšie obdobie na jej obnovu, pri ktorej sa nemusíte obávať toho, že renovačný farebný náter sa pripečie v lúčoch slnka skôr, ako farba stihne zaschnúť a vyzrieť.

Hoci ide o nepopulárnu prácu, ktorú sa každý z nás snaží odsúvať zo sezóny na sezónu, pravda je, že čím skôr zasiahnete, tým menej práce s obnovou budete mať. Obzvlášť v prípade, ak krytina zatiaľ nemá svoje najlepšie roky za sebou. A ak príde na jej doplnky, možno sa vám podarí vyliečiť boľačky, ktoré vás v posledných rokoch trápili s príchodom početných zrážok.

Pohľad z blízka prezradí viac

Príprava na obnovu strechy vyžaduje viac ako len zameranie jej plochy. Kým sa pustíte do plánovania a nakupovania, mali by ste sa presvedčiť o tom, či vás nečakajú nepríjemnosti, na ktorých doriešenie budete potrebovať remeselníka. Hoci sa z chodníčka pod domom môže zdať, že všetko je v úplnom poriadku, vo chvíli, keď cez výlez alebo po rebríku vybehnete na strechu, objavíte chyby, ktoré žiadajú zásah.

Rozpadnutá krakorcová doska komína či jeho nadstrešná časť by pri neskoršej oprave zaiste poškodili náter, na ktorý sa chystáte. A aj oplechovania komínov, úžľabia či detaily žiadajú rýchlu previerku. Ak sa nájdu chyby, na ktoré treba remeselnú zručnosť, mali by byť opravené skôr, ako sa do prác pustíte vy.

Dážď špinu nezmyje

Aj na hladkom plechu sa vytvára nános nečistôt, hoci ju dážď starostlivo umýva. Na povrchu sa zachytávajú sadze z komína, smog z ovzdušia, prach z cesty a ak príde na severnú stranu, na tomto výživnom substráte sa uchytia aj riasy, mach a lišajníky. Niekedy pridajú prácu k dielu svojím trusom aj vtáčatá. Toto všetko treba dostať preč.

Ak použijete tlakovú vodu a saponát neškodný pre prírodu, plech bude dozaista ako nový a spolu s nečistotami sa zbavíte aj vločiek odlupujúcej sa farby. Ak však máte radi jemnejšie metódy, potom by ste asi mali siahnuť po záhradkárskom postrekovači.

Najprv fungicídom uvoľníte nánosy živých organizmov a potom jemným saponátom spláchnete zvyšok. Hadica zo záhradky bude pomocníkom, vďaka ktorému uvoľnené nánosy spláchnete dolu. Hoci to možno znie trošku komicky, aj profesionálne firmy to robia takto. Riadia sa pri tom technologickými listami výrobcov náterov.

Preč s hrdzou

Pravidlo „malá kopa pýta viac“ platí pri hrdzi dvojnásobne. Tam, kde sa na plechu objavia prvé hrdzavé pľuzgieriky či červenkastá patina, tam bude ďalšia hrdza pribúdať raketovým tempom. Postupne sa pod ňou hrúbka plechu stenčuje, až kým sa neobjaví prvá diera. Hrdza má navyše väčší objem ako kov, z ktorého vznikla, takže trhá náter nad sebou, hoci by bol akokoľvek húževnatý.

Je nepredstaviteľné prebehnúť celú strechu brúskou alebo oceľovou kefou, aby ste každé postihnuté miesto vyčistili na lesklý, belavý kov. Pri veľkej streche preto nezostáva nič iné, iba spoľahnúť sa na odhrdzovač. Hoci by jeho názov navádzal na to, že všetku hrdzu rozpustí, v tomto prípade bude predsa len fungovať trošku inak.

Odhrdzovač zmení chemickú podstatu existujúcej hrdze, a záleží iba na jej hrúbke, či postačí jeden nástrek, dva, alebo ich bude musieť byť viac. Na pohľad sa zdá, že červenkavá hrdza sa len zmenila na tmavohnedú, tmavosivú, ba miestami i s modrým nádychom. Presne tak to má vyzerať, ak všetko vychádza podľa plánu.

V skutočnosti však zmenila úplne svoju podstatu. Nebude sa ďalej na nej nabaľovať ďalšia korózia a táto zmenená hmota pevne unesie farebný náter bez toho, aby opraskal či odúval sa. Je to sanácia, na ktorú sa môžete spoľahnúť.

Drobné diery viete zaplátať sami

Niekedy sa stane, že sa objavia drobné chybičky. Kdesi vypadol klinec alebo chýba skrutka, takže voľnú dierku zaplátate ich doplnením. Ak však kdesi vznikla škárka alebo plech prebil satelitný tanier, ktorý v silnej víchrici vypadol z držiaka, pomoc je namieste.

Bez ohľadu na to, či vystrihnete záplatu z plechu, alebo ju vyrobíte z pružnej textílie, spoľahlivo ju upevníte špeciálnym opravným silikónom. Volá sa Ceresit AquaStop a dokážete ho z vedierka nanášať štetcom, valčekom i špachtľou. Keď vyzrie, zmení sa na pružnú gumu, ktorá sa dokonale prichytila o podklad.

Takáto oprava spoľahlivo funguje aj na drobnejšie prehrdzavenia, takže ak ide len o strechu na verande či chatke, dokážete z problému vykľučkovať bez veľkých investícií. Ba dalo by sa povedať, že ak hmotu rozprestriete na celú plochu, vytvoríte nepriepustný gumový pršiplášť. Je to však atraktívne riešenie iba tam, kde plocha nie je veľká.

Za čerstva je hmota umývateľná vodou, po vyzretí sa stáva stálou. Ak ste nikdy s takýmto materiálom nepracovali, potom budete prekvapení, ako dobre to zvládate. Takže zatekajúce oplechovanie, prerazený otvor či prehrdzavený detail sú vlastne minulosťou.

Syntetika je klasikou

Zapáchajú riedidlom a všetko, čo nimi zašpiníte, sa veľmi zle čistí – vrátane štetca. Syntetické farby sú však pri nátere striech klasikou a možno majú čosi do seba. Ak sa vám nepodarí strechu dostatočne zmyť a odmastiť, budete mať akú-takú istotu, že farba sa na povrchu udrží. Zvyškový tuk akoby sa pri dôkladnom natieraní stal súčasťou farby a po jej vyzretí v nej navždy zostane.

Nie každá farba sa však na plechy hodí. Raz svieti slnko a plechy sa naťahujú, inokedy mrzne a chladom sa sťahujú. Neraz počujete pukanie, keď vyjde slnko spoza oblakov. Takéto zmeny musí farba vydržať, inak by rýchlo popraskala a vaša snaha by vyšla navnivoč. Plechové strechy sú vystavené ohromnej námahe, ktorá sa pri iných kovových predmetoch nevyskytne.

Klasikou pre novšie strechy je náter Renokov od Slovlaku. Dostupný je v šiestich odtieňoch a jediné, čo na jeho nanášanie potrebujete, je kvalitný štetec s prírodnou štetinou. Ak si poradíte s posúvaním rebríka a neustálym vybiehaním nahor a nadol, tak v dvoch vrstvách vytvoríte štít, ktorý ochráni strechu na desaťročie. Ustriehnuť však budete musieť hustotu farby, pretože na veternom povetrí z nej riedidlo rýchlo vyprchá.

Tam, kde má strecha za sebou viacero náterov a dnes už nikto neprezradí, aké sa použili, siahnuť treba po farbe so starou receptúrou. Fest-B od Balu používa ľahký lakový benzín, ktorý staré nátery nerozpustí. Preto sa nebudete musieť obávať toho, že vás zradí početnosť vrstiev náteru.

Aj v tomto prípade budete potrebovať štetec s prírodnou štetinou, pri ktorom by ste mali pre vyššiu hustotu farby hľadať taký, ktorý má kratší vlas. Tak sa vám bude pracovať omnoho lepšie.

S akrylmi je to jednoduchšie

Moderné receptúry však v posledných rokoch priniesli nátery, ktoré sú na obnovu striech priam ako stvorené. S vodou riediteľnými farbami sa predsa len pracuje omnoho jednoduchšie a vďaka tomu, že sú redšie, aj sa menej unavíte.

Nápisu vodou riediteľný by ste sa nemali naľakať. Hoci sa farba v plechovičke skutočne dá zriediť vodou, po jej zaschnutí a vyzretí je vodotesná. Takáto farba je extrémne pružná, omnoho rýchlejšie zasychá ako syntetika a navyše sa pri nej nenadýchate dráždivých rozpúšťadiel.

Z tých zaručene preverených môžeme spomenúť Denas Univerzal, ktorý má za sebou početnú renováciu striech. Z modernejších by sme určite mali spomenúť Balakryl Kov 2v1 a Aquarex firmy Colorlak. Tieto dva nátery si rozumejú aj s pozinkovaním a majú antikorózne pigmenty, ktoré predlžujú životnosť náteru, resp. jeho priľnavosť k podkladu.

Ak sa vám podarí naniesť akrylovú farbu v dostatočnej hrúbke, potom si môžete byť istí, že jediný náter postačí. Štetec je dobrou voľbou na členitú strechu, prírodná štetina sa však vo farbe zmáča a zmäkne. Preto treba hľadať v sortimente štetcov so syntetickým vlasom. Z našich skúseností môžeme povedať, že s AquaStarom od Storchu budete mať istotu, že za sebou nebudete zanechávať stopy umelých štetín, ktoré nie sú pokryté farbou. Hoci nejde o najlacnejšie štetce, je to voľba, ktorú by ste nemali prehliadnuť.

Tam, kde sú plochy hladšie, tam dosiahnete rýchlejší postup práce a dokonalejší výsledok pomocou valčeka. Nie však hocijakého. Ten, ktorý hľadáte, má mäkké penové jadro a povrch potiahnutý jemným plyšom – zvaným flok. V sortimente ho majú viacerí výrobcovia a môžete si byť istí, že takýto valček pokryje plochu s dokonalou rovnomernosťou vo vrstve, ktorá nepresvitá.

Ak vám chýbajú skúsenosti s natieraním, akrylová farba a valček by mali byť vaším favoritom.

Vystriehnite správny čas

Priveľa slnka škodí, pretože farba nestihne vyzrieť. Ak je však silný opar hmly, budete mať problém so zasychaním farieb, obzvlášť tých akrylových. Ba ani teplota by nemala poklesnúť pod rozumných 5 °C. Nazrite preto do predpovede počasia a naplánujte si maľovanie tak, aby vás nezastihli pľušte či silný vietor.

Ak zmokne strecha ošetrená odhrdzovačom, nemáte sa čoho obávať. Nová hrdza sa s najväčšou pravdepodobnosťou nevytvorí. Ak vás dážď zastihne pri zavädnutom syntetickom nátere, tiež to nebude veľká tragédia. Ak sa však v príliš vlhkom dni pokúsite o natieranie strechy akrylátovou farbou, zasychať bude veľmi neochotne a kvalita náteru nedosiahne očakávané vlastnosti.

Výhodou je, že strechu netreba natierať naraz celú, a nie je chybou ani to, ak budete nový čerstvý náter nadpájať s vyzretým. Zo zeme nebude nič vidno a vy budete mať vypätie svojich síl pod kontrolou.

Nezabudnite na doplnky

Ak sa už venujete samotnej streche, určite by ste nemali prehliadnuť ani jej doplnky. Štandardom sú odkvapy a dažďové zvody, ktoré bránia tomu, aby dažďová voda zatekala pod základy domu či zmáčala chodníčky lemujúce jeho múry.

Ak staré válovčeky prehrdzaveli, novými ich nahradíte bez väčšieho vypätia síl. Najviac práce dáva zameranie a upevnenie závesov, ktoré sú už na mieste. Prehrdzavené odkvapy opraviť nemožno, jediným riešením je výmena. Či siahnete opäť po kove, alebo po plaste, je iba na vás. Je to stavebnica, ku ktorej nepotrebujete návod na porozumenie.

Zložitejšie je to so snežnými lapačmi. Tie musia vydržať ohromnú záťaž ťažkého snehu, ktorý neraz v noci premŕza a naberá na tuhosti. S takýmto riešením je vhodné pri väčšej streche osloviť špecialistov. Chyba v kotvení môže plechovú krytinu poškodiť a vy si namiesto bezpečnejšieho dvora vytvoríte do budúcej sezóny deravú strechu. A to je lepšie radšej všetko nechať po starom, ako riskovať nové starosti.

V oboch prípadoch platí, že zručnosti a skúsenosti sa najlepšie nazbierajú na drobnejšom projekte. Možno sa tento rok pustíte iba do záhradného domčeka na konci dvora alebo malej chatky v záhradkárskej osade. Na budúci rok už budete mať dostatok rozhľadu na to, aby ste rovnakú prácu spravili i na veľkej streche.

A čo eternit?

Hoci sa o ňom hovorí, že je večný a platí to na všetky cementovo-vláknité krytiny, so sviežim farebným náterom predsa len vyzerá lepšie. Ak máte v pláne vyčistiť starú strechu tlakovou vodou a osviežiť jej vzhľad náterom, potom ste na dobrej ceste k úspechu.

Nie je to dávno, čo sme si odskúšali renováciu s náterovou hmotou Faneta od Chemolaku. Najprv napustíte vyčistenú krytinu základom, ktorý uzavrie všetky póry a vytvorí mostík, na ten sa farba dokáže upnúť celou svojou silou.

Potom štetcom alebo valčekom nanesiete kryciu farbu a po preschnutí jednu vrstvu navyše. Vo finále máte pocit, akoby ste sa ani nepozerali na starú strechu zo všedného materiálu, ale na niektorý z moderných kompozitov. Nový náter dokáže zmladiť strechu o desiatky rokov a upraviť povrch cementovo-vláknitých tvaroviek tak, aby sa nešpinili takým tempom ako dosiaľ.

Takáto obnova prináša skvelý pocit z dobre urobenej práce, pri ktorej vidieť, čo máte za sebou. Ak ste pre nepekný vzhľad dosiaľ uvažovali o výmene, tak sa zamyslite radšej nad náterom. Je trvácny, nelúpe sa a nebledne.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Až vďaka chorobe objavila svoj talent
 2. Tohtoročný Autosalon? Najväčšie SUV na svete aj lietajúce auto
 3. Tip na japonskú klimatizáciu s výhodnejšou elektrinou
 4. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 5. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť
 6. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali
 7. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie
 8. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou?
 9. Jozef Miloslav Hurban sa dostal do vesmíru
 10. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým?
 1. Takto sa môžete najlepšie chrániť pred výtlkmi
 2. Dokonalá záhrada? Nezabudnite na prísun vody.
 3. Tip na japonskú klimatizáciu s výhodnejšou elektrinou
 4. Tohtoročný Autosalon? Najväčšie SUV na svete aj lietajúce auto
 5. Women in business
 6. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 7. Bim Challenge 2019
 8. Čerpacie stanice OMV Slovensko budú otvorené aj počas sviatkov
 9. Z Fondu malých projektov je možné získať až 50-tisíc eur
 10. Grilovacia sezóna je zahájená!
 1. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019 22 452
 2. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori 10 658
 3. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť 9 527
 4. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča 7 463
 5. Čo upiecť na Veľkú noc? 5 skvelých dezertov Adriany Polákovej 6 725
 6. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie 4 311
 7. Až vďaka chorobe objavila svoj talent 4 226
 8. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým? 2 980
 9. Tohtoročný Autosalon? Najväčšie SUV na svete aj lietajúce auto 2 264
 10. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali 1 940

Téma: Víkend


Hlavné správy zo Sme.sk

Café Európa: Ako sa zmení Ukrajina a čo čakať od Zelenského (video)

Diskusia o ukrajinských prezidentských voľbách.

Volodymyr Zelenskyj.

Bašternákov byt ide do konkurzu, čo čaká Roberta Fica

V Bonaparte u Fica bude deň otvorených dverí.

Ilustračné foto.
Autorská strana Samuela Marca

Bugárov paradox: Bez neho je to iba horšie (píše Samo Marec)

Most je zaslúžene pod piatimi percentami. Problém je v tom, že to nie je dobre.

Béla Bugár odovzdal podpisy na prezidentskú kandidatúru.
Výroba pri Košiciach sa končí.

Neprehliadnite tiež

Takmer všetko z plodín je jedlé, čo si zasadiť do minizáhradky

Pozrite sa pri výsadbe na svoju záhradku z inej perspektívy.

Rez stromov pred jarou. Ktoré stromy rezať ako prvé na jar

Predjarný termín je v ovocnej záhrade obdobím, keď vykonávame rez ovocných stromov a krov.

Premeňte svoj dvor na sanatórium duše

Ak máte nevyužitú záhadu a priestor okolo domu, ktorý vás priťahuje omnoho menej ako jedáleň, salón či izbica vo vašom rodinnom hniezdočku, je správny čas na zmenu

Záhradný domček je korunou každého dvora

Poradíme vám, ako si svojpomocne postaviť hniezdočko pokoja a oddychu.

Aj vašu záhradu môže polievať automat

Svieža zeleň, pestré kvetenstvo a príjemnejší vzduch. V horúcich dňoch má samozávlaha hneď niekoľko výhod.