Keď sa zo stromov začnú tratiť prvé listy, je to signál že príroda volí pomalšie tempo. Možno sa zdá, že záhony rednú, pretože nejedna byľka sa únavou kloní k zemi. Ba aj pestrofarebné hlávky kvetov sa zmenili na suché výsady farby biskvitu. Hoci to v daždivom dni pôsobí ako jesenný závan tichej melanchólie, v nejednej záhradke sa rodí nový život.
Práve v týchto dňoch sa všetka pozornosť sústreďuje na zárodky krás budúcej sezóny. Dospelé rastliny dávajú život svojim potomkom v najrôznejších podobách. Kým z jedných padajú do kyprej pôdy semienka, iné odovzdávajú časti svojich tiel, aby vypučali k plnej sile. Ak šikovný záhradkár zachytí signály včas, môže si zadovážiť bohatú nádielku rastliniek.
Zachyťte rytmus prírody
Pribrzdite svoje tempo a zlaďte sa s pomalým rytmom prírody. Nič už nežiada unáhlený zásah, každú prácu možno presunúť či odložiť. Chladné a daždivé dni nie sú na to, aby skrížili vaše starostlivo vypracované plány, ale aby vám odhalili pohľady, ktoré vám v priebehu sezóny unikali. Nasajte tuhú arómu vlhčiny korenenej lístím a začnite sa tešiť zo zemitých tónov umierajúcej zelene. Prichádzajú dni, ktoré kombinujú opojnú atmosféru jesene s príjemnou klímou leta.
Nejedna z prác sa viac ponáša na relax ako námahu. Kým so šálkou čaju pohodlne sedíte na záhradnej lavičke, hlavou letia myšlienky o strihaní živého plota. Ak tento rok vymeníte nožnice za elektrický alebo akumulátorový plotostrih, bude to nový, príjemný zážitok. Možno treba kdesi opraviť ohnisko na opekanie alebo opraviť drevený obelisk, ktorý bol po celé roky oporou pre popínavky. Ba aj plotovky by možno pred zimou zniesli nový, ošetrujúci náter. Nechajte plynúť inšpirácie hlavou a počasie vás samo vyzve k úlohám, ak príde správny čas.
Zber nie menej sladký ako ovocie
Tí menej skúsení by ich možno považovali za nepotrebné – hodné odstrihnutia a vyhodenia na hnojisko. Prischnuté byle, ktoré ešte nedávno žiarili ohnivou krásou kvetu, však pred našimi pohľadmi ukrývajú poklady, ktorých obsah vie odomknúť len samotná príroda. V každom semienku sa ukrýva všetko, čo treba na to, aby zo zeme vyrástla statná rastlinka. Ozdobná rovnakým kvetom, aký zdobil záhony v tomto roku.
Zber semien je preto rovnakou slávou ako vinobranie. Ak sa za rannej hmly vyberiete do záhradky, opatrným zberom dokážete zozbierať aj tie semienka, o ktorých ste si mysleli, že vypadnú i pri tom najjemnejšom vánku. Je to ako malé dobrodružstvo, pri ktorom počuť opatrné cvakanie záhradníckych nožníc a šuchot papierových vrecúšok.
Najprv ceruza zaznačí mäkkou tuhou na papier názov, potom sa vrecko s pomocou vašich rúk naduje a keď sa doň vopchá prvá kvetná hlávka, nožnice ukončia túto tichú symfóniu. Teraz už len pobrať sa do suchého záhradného domčeka a nechať za oknom otvorené vrecká v starostlivosti slnečného svitu. Neraz vrecúška skrývajú drobné prekvapenia – v niektorom sa prebudia chrobáčiky, v iných nájdete semienka, ktoré ukrývajú zárodky nevídaných hybridov. To všetko sú prekvapenia pre vás.
Staré trsy omladnú
Niektoré trvalky sú také húževnaté, že v priebehu rokov získavajú nadvládu nad celým okolím. Pučia, silnejú a vyrážajú vpred, aby si pre seba uštipli ďalší kus zeme. Rokmi naberajú na kráse, až kým si neuvedomíte, že začínajú hubiť všetko navôkol.
Či sú to rudbekie, monardy, astry, čistce alebo rebríčky, rozpínajú sa znamenite. Ba aj pľúcnik sa rozťahuje, hoci stred jeho pevnosti stráca na sile. Každá z týchto rastliniek je po odkvete súca na množenie. Nie menším nástrojom, akým je rýľ alebo pár kopacích vidiel.
Ich život sa krčí pod zemou v bohatých trsoch koreňov, ktoré po odkvete znesú delenie. Vytiahnete trs zo zeme, otrasiete z neho hlinu a rozseknete ho na toľko častí, koľko vám je milé. Najlepšie to ide vtedy , ak zemina nie je primokrá. Bočné časti trsov ukrývajú sviežosť a ochotu k silnej regenerácii. Tie zo stredu majú zasa najmocnejšie kvetenstvo. Každá oddelená čiastka by mala mať niekoľko zdravých, mladých výhonov, aby ste mali istotu, že sa ujme k svetu.
Pri takomto množení platí jediné pravidlo, rozdelené časti trsu patria do zeme čím skôr. Či už to bude hriadka zeme, alebo kvetináč s ľahkou záhradkárskou zeminou, je iba na vás. Ak sa rozhodnete pre niektorú z pestovateľských nádob, nezabudnite na pravidelné polievanie.
Potápanie nie je len šport
Iná taktika platí na kaliny, rododendrony, kamélie, vistériu či klematis. V pozdnom lete a skorej jeseni prejavujú až prílišnú ochotu množiť sa. Ak sa niektoré z ich výhonov dostanú do štedrého kontaktu s vlhkou zeminou, začnú púšťať korienky. Vo chvíli, keď začnú zo zeme čerpať živiny, budú pripravené pre svoju vlastnú cestu životom.
Namiesto čakania na náhodu treba prírode trochu pomôcť. Nájdete si mladý výhon plný života, odstrihnete z jeho strednej časti všetky listy a nožom spravíte doň jemnučký zárez. Takéto zranenie spustí pud sebazáchovy.
Ak toto miesto zatisnete drôtom do nastrojeného kvetináča s kyprou vlhkou zeminou, už sa nemusíte o nič starať. S takýmito ozdobami prežije materská rastlinka celú zimu i nadchádzajúcu jar. Keď bujarý život začne pučať z kvetníka, budete vedieť, že je čas na strihanie či rezanie. Nové rastlinky budú pripravené na výsadbu.
Čas na odrezky treba vystihnúť
Príroda vie, ako zaobchodiť s bylinami, aby prežili zimu. Výhony, ktoré prirastajú v plnej jemnosti zelených výhonov, sa s utíchajúcim tempom menia na drevo. Kdesi uprostred tejto premeny prichodí čas na množenie rozmarínu, krušpánu, šalvie či penstemonu.
Kým pri špičke cítite ich bylinnú jemnosť, pri báze začínajú postupne tuhnúť. Akoby sa menili na vŕbové prútiky. Práve v tomto čase by ste si z nich mali vyhliadnuť tie, ktoré v tomto roku nekvitli. Výhony s dĺžkou do 10 centimetrov sú najvďačnejšie - nezáleží na tom, či ich zozbierate z okrajov rastliny, alebo zo stredu, dôležité je len to, aby ste ich spracoval ihneď.
Zaštipnete jemný rastový vrchol, aby vo svojej nevyzretosti neodhníval, pomedzi prsty stiahnete z tretiny dĺžky spodné listy a vznikne vám akási ratolesť. Ak ju zarežete ostrým nožom tesne pod miestom, z ktorého vyrastali spodné lístky, bude pripravená na zakorenenie i bez zakoreňovacieho prášku.
Takto pripravené výhonky zasuniete k okrajom plastového kvetináča v polovici ich dĺžky, polejete a označíte popiskou. Ak ich budete pravidelne polievať a odložíte kdesi na chránené miesto k okraju pareniska, do budúceho roka budete mať pripravené drobné priesadky na výsadbu.
Buďte štedrí
Pri množení rastliniek zahoďte všetku striedmosť a počty za hlavu. Nie preto, by ste vytvorili zástupy nových rastliniek, ktorými zasypete každý kút svojho dvora a záhradky. Urobte radosť svojim priateľom a blízkym, ktorí sa každoročne tešia z vašej pestrej výsadby, ktorú z terasy obdivujú pri oslave, nedeľnom posedení či grilovačke. Iste ich poteší, ak ich obdaríte rastlinkami, ktoré im možno aj pomôžete zasadiť, aby s rovnakým nasadením tvorili atmosféru aj v ich dvore.
Nie je výnimočné, ak sa niektoré z rastliniek neujmú alebo slabým rastom a rozmachom zaostanú za ostatnými. To im len príroda nadelila menej sily, aby zostal priestor aj pre ostatných. Ak máte zo záhradkárskych prác radosť, pomôžete ju šíriť okolo sveta. A možno ak príde čas, sadne na vás vôľa zveľadiť okolie za hranicami vášho plota. Pre radosť susedov a návštevníkov obce.
Rozmnožovanie nie je šprint
Tak ako sa pomalým, oddychovým tempom priberiete k množeniu vy, tak si aj príroda dá načas, aby bolo vidieť výsledky. Nečakajte, že ešte tento rok uvidíte, ako sa všetko poberá k životu, keď všetko vo vašom výhľade hasne. Príroda si zakoreňovanie načasuje tak, aby ste sa v budúcej sezóne mohli tešiť z výsledkov. O to viac, že odpadá akákoľvek starostlivosť, pretože jesenné dažde doprajú zemi dostatok vlahy a chladnejšie počasie zabráni tomu, aby slnko zahubilo vašu snahu. Predsa len, dozor je v prvých týždňoch na vás.
Ak máte niekoľko podobných rastliniek, ktoré sa líšia viac kvetenstvom a bujnosťou rastu ako vzhľadom listov, nezabudnite si poznačiť, čo ste kam umiestnili. Plastové menovky popísané ceruzou sú preverené desaťročiami a ak sa rozhliadnete po zbernom dvore, možno tam nájdete plastové žalúzie, z ktorých si nastriháte ďalšie.
Možno vám to dosiaľ nikto neprezradil, ale pri čistení menoviek viac pomôže najjemnejšia brúsna hubka ako školská guma.
Nepremeškajte sezónu cibuľovín
Prvé z iskrivých kvetov jari možno pripísať cibuľovinám a práve v týchto týždňoch sa dostávajú od množiteľov do predaja. Hoci sú v pestovaní nenáročné a nevyžadujú ani hnojenie, ani polievanie, svojím pestrým kvetenstvom dokážu osviežiť dušu aj tým, čo nemajú záľubu v záhradkách.
Aby sa vám do rúk dostala najkvalitnejšia sadba, mali by ste sa poobzerať po ponuke obchodných reťazcov, záhradkárskych predajní a internetových obchodov už dnes. Väčšina sadby prichádza od renomovaných množiteľských firiem z Holandska, kde distribúcia je v plnom prúde.

Z tých najvčasnejších a najdrobnejších patrí pozornosť krehkým kvetom snežienok a žiarivého kvetenstva žltého taľovínu. Úžasnú scenériu od nich môžete očakávať nielen na slnečnej hriadke, ale aj v plytkej mise či nádobe. Práve takáto výsadba svedčí aj trpasličiemu kosatcu Katharine Hodgkin, ktorý spája žiarivé žlté stredy kvetov s jemnou páskovanou kresbou lemu, kde sa svetlomodrá farba neba spája s bielymi tónmi snehu.
Šafrany netreba azda nikomu predstavovať – biele, žlté, fialové, pásikavé či trojfarebné urobia v závese za snežienkami radosť pestrosťou a hĺbkou svojich farieb. Tie vyniknú nielen v skupinovej výsadbe, ale aj rozstrúsené v prebúdzajúcom sa trávniku. Ak ich stovky vtisnete do malých otvorov pod trávny koberec ešte pred zazimovaním, na jar vás bude čakať pri dome ohromný koncert sviežosti.
Narcisy majú nespočet podôb – od plnokvetých s množstvom lupeňov cez rúrovité, veľkokveté, drobnokveté až po voňavé, ktoré opojným nektárom zlákajú nielen hmyz, ale aj vás. Ak ste sa týmto kvetom nikdy nevenovali, nepovažujte ich za fádne iba preto, že ich poznáte len v bielo-žltej kombinácii. Šľachtitelia dnes intenzívne pracujú s odtieňmi broskyne, lososa i pomaranča. A ak si prehliadnete pozorne ponuku botanických druhov, zistíte, že nejeden z nich má kvet úplne iný, ako by ste očakávali.

Korunou krásy sú však tulipány, ktoré vo vzájomnej zmesi či popri narcisoch dokážu premeniť predzáhradku na výkladnú skriňu jarného kvetenstva. Skoré i neskoré - plnokveté, ľaliokveté, strapaté, pagagájovité či mnohokveté a s panašovaným listom. Taký široký záber nenájdete v ponuke žiadnych jesenných cibuľovín, ani keby ste sa hrabali pomedzi hyacinty. Prednosťou tulipánov je, že ich možno rozprestrieť v odrodách a kultivaroch do dlhého časového rámca, aby robili radosť v celej jarnej sezóne.
Ak k tomu všetkému prirátame modrice, okrasné cesnaky, veternice, iskerníky a korunovky, je z toho priam záplava diamantov jari. Celá k vašej pozornosti, aby ste ju nevynechali a vzali do rúk ich fádne cibule, ktoré sa zmenia v prekrásny skvost.