SME

Osviežte vzhľad starej kúpeľne

Aj 60-ročná kutica sa dá prerobiť, stačí, ak obkladačky, kachličky a podlaha dostanú nový náter.

Vraj treba vybúrať vaňu, obiť kachličky, natiahnuť nové omietky a všetko vyzdobiť novými obkladačkami a dlaždicami. Hoci je to zvyčajný postup pri renovácii kúpeľne, existuje aj jednoduchšia cesta. Ak vezmete do ruky štetec a pod slušivý farebný film ukryjete patinu desaťročí, opäť môže vyzerať ako nová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To je aj prípad našej kúpeľne v domčeku z 50. rokov. Hoci by sme ju celú vybúrali a zariadili nanovo, stále by bola iba miestnosťou pre práčku, v ktorej vaňa, umývadlo a záchodová misa slúžia každodenným potrebám. So starostlivo vybranými plechovkami farieb sa púšťame do výzvy, na ktorej konci čakáme svieži a moderný „look“.

SkryťVypnúť reklamu

Preč so starými nánosmi farby

Steny a strop sú tragédiou kúpeľne. Za 60 rokov sa na nich nakopila slušná nádielka vrstvičiek farby. Hnedá, zelená, ružová, biela – mnohé z nich boli štedro zdobené valčekovým ornamentom. Všade, kde ich zasiahne vlhkosť, sa odúvajú a lúpu zo steny. Nie však pre svoju starobu, ale dávno prekonanú technológiu vápenných a hlinkových farieb. Boli štandardom tých čias a škrabanie starých náterov bolo všednou rutinou.

Inak to nie je ani v našej kúpeľni. Všetko po navlhčení tupou špachtľou so zaoblenými rohmi strhávame dolu a snažíme sa pri tom omietku na stene čo najmenej poškodiť. Miestami odpadáva kus prechodu k obkladačkám, inde sa obnažujú staré rozperky, nepekne začistená drážka s elektrickým káblom, staré kotvenie ohrievača či technické prvky komína. Vo chvíli, keď všetko prekefujeme a omyjeme handrou, aby sme zjednotili povrch, púšťame sa do opráv.

SkryťVypnúť reklamu

Obyčajný sadrový tmel na sadrokartón nevyžaduje ani zručnosť, ani skúsenosti. Podchvíľou zakrýva najváženejšie chyby a vyrovnávame ním stenu tam, kde bola nepekná. Vieme ho vyhladiť štetcom namočeným vo vode, výsledok je bezproblémový. Na vyschnutú stenu nanášame penetráciu Ekopen, ktorá ju spevní a pripraví na náter.

Do kúpeľne patrí na steny farba, ktorá odoláva vode a nezotrie sa za mokra nad vaňou. Takou je napríklad moderná disperzia Prointeriér Top a Color, ktorú valcujeme v dvoch vrstvách na stenu a strop. Páskami ohraničujeme línie, pri ich strhávaní si pomáhame fénom. Ten zmäkčuje lepidlo a bráni tomu, aby sme čerstvý náter poškodili.

Hoci máme za sebou ešte len malú časť, zdá sa, že miestnosť mladne. Bielučký strop a vanilkové steny žiaria čistotou, hoci zvyšok stále vyzerá ako po vojnovej katastrofe.

SkryťVypnúť reklamu

Obkladačky menia svoju nudnú tvár

Krivo nalepené biele obkladačky s tmavými cementovými škárami len znásobujú pomyselnú čiaru, ktorá delí nový náter steny od pôvodného obloženia. Miestami ich ktosi pred rokmi opravoval bielym cementom, mnohé sú dokonca prasknuté, obité či prevŕtané.

Omnoho viac poškodení a chýb objavujeme pri dôslednom čistení. Musíme ich zbaviť starých nánosov špiny a dokonale odmastiť, aby sa na ich lesklej glazúre farebný film udržal. Cif kúpeľňa a Cif Cream uvoľňujú vrstvičku po vrstvičke, kým nemáme istotu, že je všetko tak, ako má byť.

Kefka sa neosvedčila, lepšie to šlo hubkou, ktorá stierala plochu rovnomerne. Keď sme nakoniec plochy odmastili univerzálnym riedidlom Colorlak C6500, mali sme jasnú predstavu, ako vyzerala kúpeľňa v deň jej slávnostného dokončenia. Veru, dnes by s ňou nebol nik spokojný.

SkryťVypnúť reklamu

Od nového náteru preto očakávame, že ukryje všetky nedostatky a chyby pod matný, štruktúrovaný povrch. Chceme ukryť nerovnomernosť škár, ale aj osviežiť vzhľad tuctových obkladačiek. Skúšame preto tónovaný Acrylcol Mat, ktorý s penovým valčekom s flokovým povrchom v štyroch náteroch vytvára úžasnú farebnú plochu.

Chvíľami sa ponáša na povrch vaječnej škrupiny, inokedy máme pocit, že štruktúra je vďaka vláknam valčeka o čosi hrubšia. Všetko sa však zaobíde bez zápachu, náradie vieme umyť vo vode. Vo finále je povrch na dotyk jemne gumový a zdá sa, že jeho údržba nebude náročná. Premena vzhľadu obkladačiek je ohromujúca.

Schovávame staré rúry

Zdá sa až nemožné, že nám doteraz v kúpeľni neprekážal výhľad na hrubé rúry kúrenia či prívod vody do nádržky WC, ktorá bola kedysi v spáde vysoko nad misou. Aj pohľad na dvierka komína či vane nie je vábny. Najlepšie by bolo zamaskovať ich v rovnakých farbách, akú majú obkladačky a stena pod nimi.

SkryťVypnúť reklamu

Po dôkladnom vyumývaní a odmastení na ne nanášame základný náter, ktorý zakrýva obnažené časti kovu. Aquarex možno riediť vodou, nezapácha, má dobrú kryciu schopnosť. Čierne opálené rúry naberajú sivastý odtieň, miznú aj staré nátery rúr v slonovej kosti. Farba zasychá v priebehu dvoch hodín a my sa púšťame do maskovania.

Po nátere akoby sa všetky rúry a dvierka vizuálne stratili. Podobne to mnohí robia v panelákových bytoch, aby v obytných miestnostiach ukryli rozvody kúrenia, ktoré boli kedysi ukryté za dnes už nie veľmi používanými závesmi.

Miestnosť nám začína ladiť a pred nami sú ďalšie výzvy, ktoré našu kúpeľňu priblížia k úspešnej obnove.

Vaňa opäť ako nová

Na starej vani nie je nič, za čo by sa bolo treba hanbiť. Hoci je smalt obitý a ošúchaný, pod ním sa ukrýva hrubý plech, aký na nových vaniach dnes už nenájdete. Je pevná, potrebuje len vrstvičku, ktorá by obnovila jej zašlú slávu.

SkryťVypnúť reklamu

Určite ste už počuli o renovačných farbách na vane a možno aj o firmách, ktoré sa tejto činnosti venujú profesionálne. Pravdou však je, že ak dokážete používať kuchynskú váhu a máte za sebou maľovanie obkladačiek, s vaňou si poradíte bez nečakaných nepríjemností.

Ako pri obkladačkách, aj tu je dôležité vyčistenie a odmastenie. Postupujeme rovnako, s jediným úkonom navyše. Pred odmastením vaňu prechádzame brúsnym papierom, aby sme pôvodnú smaltovanú glazúru trochu zdrsnili. Jemne matnie a my vieme, že sme pripravení.

Náter musí byť pre dobrú údržbu lesklý, pre trvácnosť húževnatý a musí sa uchopiť podkladu čo najväčšou silou. Takúto schopnosť majú dvojzložkové nátery, ktoré treba namiešať tesne pred ich použitím. Farba sa podľa predpisu výrobcu doplní tužidlom, dôkladne premieša a je pripravená na použitie. My miešame náter Epax S2381 s tužidlom S7307 v pomere 3:1. Pri prvom nátere začíname s 300 g farby a 100 g tužidla, pri druhom nám už stačí 250 g farby a 85 g tužidla. V zaváracej fľaši na kuchynskej váhe sa meria ľahko, pre jednoduchšie nanášanie ju upravujeme riedidlom 6300.

SkryťVypnúť reklamu

Tento náter poriadne zapácha, polomaska s uhlíkovým filtrom je preto výbavou, ktorú v malej kúpeľni oceníte. Každý náter potrebuje zrieť 24 hodín, drobné chyby z prvého náteru sa dajú prebrúsiť. Štetec zanecháva hladký povrch, valček s plyšom na syntetické nátery robí jemnú štruktúru. Lepšie je vyskúšať si to najprv nanečisto, aby ste vedeli, aký vzhľad sa vám páči.

Je úžasné na vlastné oči vidieť, ako sa unavená vaňa mení na snehovobielu. Jedinou spomienkou na jej vek sú krytky sifónu a prepadu, ktoré by iste šli vymeniť za nové.

Náteru sa dočkalo aj okno

Malé vyklápacie okienko je štandardom vidieka a tak nechýba ani v našom prípade. V porovnaní so zvyškom kúpeľne vyzerá ošarpane a pravdou je, že nový náter len prospeje tomu, aby drevený rám vydržal ďalšie roky bez ujmy. Zvesiť, rozobrať, vyčistiť, prebrúsiť – to je práca, ktorá najmenej baví. Obzvlášť preto, že rám okna je iba drobnou plochou vo výhľade a vo finále bude práca takmer neviditeľná.

SkryťVypnúť reklamu

Alkydové farby sú trvácne a dobre sa rozlievajú. Hoci za štetcom zostávajú ťahy, v priebehu desiatky minút sa zlejú do dokonalej roviny. ProDřevo Profi Okno v našom prípade bohato postačuje v jedinej vrstve. Okno síce zostáva zvesené z rámu 24 hodín, aby povrch vytvrdol a nelepil sa, výsledok je však výborný.

Odmontovali sme kovania, každú časť dvojvrstvového okna sme natierali zvlášť, zostáva nám do budúcna iba vyriešiť jeho utesnenie. Prefukovalo už niekoľko rokov, tak sme ho dočasne prifúkli PUR penou. Tá je, samozrejme, preč a neruší už vzhľad kúpeľne.

Podlaha

Zem pod nohami je poslednou plochou, ktorá je spomienkou na starú kúpeľňu. Pestrofarebné kachličky 10 x 10 majú najlepšie roky za sebou a my sme si už v minulosti vyskúšali, že s novým náterom môžu vyzerať dobre.

SkryťVypnúť reklamu

Začíname prudkým drhnutím, namiesto draselného mydla siahame po nepenivom saponáte Cif Brilliance. Nechceme si zašpiniť nové nátery obkladačiek a nechceme roznášať oblaky bubliniek z kúta do kúta. Hoci mala podlaha za sebou už jedno čistenie, i tentoraz sa nám podarilo čosi z nečistôt uvoľniť. Na záver ešte odmastenie a môžeme sa pustiť do náteru.

I tu záleží na tom, aby bola farba trvácna a protišmyková aj pod vodou. Naše požiadavky sú podobné ako pri vani, tu nám však so zámerom ladí iná receptúra. Náter Silamat S2819 v svetlosivej farbe sa javí na kachličky asi najlepším riešením. Takisto ide o syntetiku s rozpúšťadlami, pred ktorými sa treba chrániť polomaskou s uhlíkovým filtrom.

Farba zasychá iba štyri hodiny, takže odstávka kúpeľne nie je dramatická. Na prvý náter vieme vystihnúť v domácnosti hluchú časť dňa, druhú riešime na noc. Obvodové styky so stenami a WC misou natierame štetcom, zvyšok riešime valčekom Paint-Line Schuller, ktorý s ochotou odovzdáva nasiaknutú farbu na podlahu a za sebou zanecháva jemnú, matnú štruktúru.

SkryťVypnúť reklamu

Podlaha už po prvom nátere vyzerá veľmi dobre a zdá sa, akoby druhá vrstva bola iba poistkou trvácnosti. S týmto náterom dokáže aj laik vyrobiť dokonalý povrch, na ktorom nenájdete jedinú chybičku.

Ako nová – bez búrania a investícií

Obnova kúpeľne sa skutočne podarila. Hoci si zachovala svoju podstatu a charakter, predsa len oplýva sviežosťou a čistotou v každom svojom kútiku. Máme pocit, že sme sa preniesli do éry 70. rokov, do ktorej sme vniesli módne odtiene dnešných dní. Kúpeľňa, ktorá pôvodne vyzerala skutočne opotrebovane, je dnes prijateľná bez potreby hĺbkovej rekonštrukcie. Ba sme presvedčení o tom, že s ďalšími doplnkami by sme ju dokázali omladiť o ďalších dvadsať rokov.

Renovácia so štetcom v ruke je však najlacnejšia a najnenáročnejšia. Bez pomoci remeselníkov, bez množstva materiálov a úmornej práce možno pod tenučký farebný film ukryť všetky nedostatky. Farbami možno obnoviť vzhľad starej kuchynskej linke, pod farbou ožijú staré dverné krídla a zárubne, sviežosť získajú staré betónové schody, ale aj drevené podlahy, ktoré majú svoje najlepšie roky za sebou.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ste sa nikdy nepustili do náteru chladničky alebo kuchynského robota z éry socializmu, alebo vám pripadalo nemožné zmeniť výzor nábytku novým farebným náterom, mali by ste si to vyskúšať. Ide o cestu, ktorá vám ušetrí veľa peňazí a prinesie veľa radosti. Na to, aby sme sa cítili v našich príbytkoch dobre, nepotrebujeme viac ako to, aby ladili s naším vkusom.

Zbavte sa obáv a prehnanej úcty k veciam okolo seba a smelo zmeňte ich vzhľad so štetcom v ruke. Po prvých pokusoch prídete na to, že ste mali nabrať odvahu už omnoho skôr.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 731
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 733
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 425
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 366
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 376
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 787
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 307
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 239
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Priestor záhrady nám prináša rozvoj duševného zdravia a poznanie prírody.


Adrián Purkart a 1 ďalší

Stal sa novým predsedom Slovenskej entomologickej spoločnosti pri SAV.


a 1 ďalší

Práve vyšlo: Doma v záhrade špeciál 2025.


a 1 ďalší

Remeselní majstri potichu vyčkávajú, kým ich použijeme.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu