SME
Utorok, 7. júl, 2020 | Meniny má OliverKrížovkyKrížovky

Recept na dokonalý dvor

Nepotrebujete záhradného architekta, vysnívanú oázu okolo domu si každý dokáže vyrobiť sám.

(Zdroj: Ilustračné - freeimages.com)

Sedíte na lavičke a všetkými zmyslami si užívate krásy, ktoré prýštia zo zákutí dvora a záhrady. S úľubou hľadíte na rozkvitnutý trs náprstníka, pôžitkársky nasávate opojnú vôňu kamélie, kloníte sa v tôni za osviežujúcim závanom chladnej vlhčiny a načúvate uvoľnenej melanchólii šuštiaceho lístia brezy – s pocitom dokonalého uvoľnenia, takmer so zatajeným dychom.

Hoci to znie ako živá spomienka na chvíle strávené v parku kúpeľného sanatória, pravdou je, že takéto chvíle si môžete užívať aj vo svojom dvore.

Všetko, čo potrebujete pre jeho vybudovanie, je ukryté v hĺbke vašej duše. Bez toho, aby ste si na pomoc prizvali záhradného architekta, drobné momenty môžete vyjaviť v etapách, aby ste z nich vyskladali svoj vysnívaný svet. Začať môžete hoci aj dnes.

Skryť Vypnúť reklamu

Odhoďte bremeno zodpovednosti

Vo chvíli, keď si sadnete nad hárok papiera, aby ste začali kresliť ako bude váš dvor či záhrada vyzerať, ocitnete sa pod ťarchou bremena. Bez skúseností sa vám zdá byť nemožné dostať myšlienky na papier.

Mätú vás veľkosti, ťažkosti robí rozmiestnenie a podchvíľou akoby vám vietor z hlavy vymazal všetky myšlienky. Hoci dlho plánujete, že za svojím domom vytvoríte oázu oddychu, zodpovednosť za rozhodnutia vás tlačí do bezradnosti. Máte pocit, že všetko je nad vaše sily.

V takejto chvíli nepadne nič lepšie ako sadnúť si ku kope starých novín a časopisov, aby ste z nich vystrihli obrázky, ktoré ladia s vaším vkusom. Vystrihujete fragmenty, krúžkujete detaily, až kým pred vami nespočinie hodná kôpka útržkov. Nedá veľa námahy, aby ste ich nalepili na pruh baliaceho papiera, alebo prišpendili na tabuľu polystyrénu.
Od tejto chvíle máte pred očami všetko, čo potrebujete vedieť. Nástenku plnú pocitov, emócií a inšpirácií. Akoby ste všetky vytiahli zo svojej hlavy a dali im podobu, ktorej sa možno zachytiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvé krôčiky sú plné radosti

Niet lepšieho pocitu ako vedieť, čo chcete. Všetko, čo ste nazbierali na nástenke, musíte postupne pritiahnuť do svojho dvora. Zatiaľ nezáväzne, hoci aj po malých častiach bez toho, aby sa na vás začali hrnúť povinnosti. Susedka vám už dávno ponúkala odkopok z jej prekrásnych funkií, ale vy ste nevedeli čo s nimi.

Teraz putujú z jej záhradky priamo do vášho kvetináča, kdesi do polotieňa. Postupne sa k tomu pridruží zopár kvietkov z lúky za dedinou, vrecúško cibuľovín z hobbymarketu a možno aj drevená ozdoba zo záhradkárskeho centra. Na nástenke sa objavujú fajočky a vy viete, že ste vykročili správnym smerom.

Drobnosti sa hromadia do roztrúsenej zbierky a na prvý pohľad sa zdá, že je to len majetnícky prejav vašich túžob. V skutočnosti ste však už začali pracovať na budovaní priestoru, ktorý vás naplní radosťou z úspechu. Čím pozvoľnejšie tempo si zvolíte, tým istejší si budete svojimi krokmi. Možno už teraz nebudete váhať nad tým, či sa pieskovcové napájadlo pre vtáčikov bude hodiť do vašich zámerov. Doveziete ho domov a viete, že všetko príde odrazu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najprv vyčistiť a upratať

Dvor a záhrada si žiadajú pred každou zmenou veľké upratovanie. Nejde len o to, že sa treba zbaviť starého železa zarasteného žihľavou a že rozpadnuté drevené králikárne už roky zavadzajú pri bráničke. A ani plot, čo kedysi delil záhradku od dvora, už netreba. Chcete mať pred sebou kus zeme, na ktorej zostanú iba tie zákutia, ktoré vás napĺňali krásou a úžitkom i dosiaľ.

Fúrik, krovinorez a elektrická motyčka sú vašimi najväčšími pomocníkmi. Ba chvíľami máte pocit, akoby ste všetko ničili a menili dvor na mŕtvu zem. Zrušili ste nepodarený trávnik, vykopali nevkusný chodníček k holubníku, ktorý stratil poslanie, odkopali bujaré malinčie a možno aj trochu zrovnali hrboľatý kút, ktorý sa zmenil na malú, vyvýšenú terasu. Vznikol vám priestor, ktorý je bez všetkých rušivých prvkov, ktoré dosiaľ bránili vašej fantázii rozvinúť sa naplno. Začínate v priestore, ktorý sa v mnohom nelíši od zničeného dvora za novostavbou.

Skryť Vypnúť reklamu

Stavebnica pre veľkých

Niet kvetu, byliny, kra či stromčeka, ktorý by nedokázal prežiť v kvetináči. V takomto mobilnom príbytku je ako dielik stavebnice, ktorý sa môže vo dvore presúvať z miesta na miesto, kým vás nadobro nepresvedčí o tom, že by sa mu patrilo zapustiť korene na vyvolenom mieste. Tak ako niektoré ležiaky drevín vitálne stoja v kúte záhradného centra rok po roku, rovnaký osud ich môže čakať aj u vás. Žiadne rozhodnutie nie je konečné, všetko môžete kedykoľvek zmeniť. Aby však rastlinky netrpeli, žiadajú si novú zeminu a nádobu. Tá, v ktorej ste ich priniesli od predajcu, je iba provizóriom, vďaka ktorému nemusíte začínať pri drobnom semienku.

Nádob budete potrebovať desiatky a rýchlo prídete na to, že viac záleží na ich funkčnosti ako vzhľade. Samozavlažovacie kvetináče a hranty majú prednosť na miestach, kde slnko praží od rána do večera. Zbavia vás úmornej starostlivosti, ktorá by vás omrzela už po niekoľkých týždňoch. Investícia sa v tomto prípade vyplatí. Čučoriedky, liatry, gladioly, kosatce či ozdobné rebríčky s farebným kvetom – všetky môžete bez obáv v takýchto nádobách uväzniť.

Skryť Vypnúť reklamu

Množiteľské kontajnery a jednoduché hrantíky sú riešením pre polotieň a tieň. Hoci ste začínali s nulovou zásobou nádob, pri presádzaní sa vždy niečo uvoľní, a tak rovnaký kontajner putuje z jednej rastlinky k druhej. K nim sa podchvíľou pridružia staré vedrá, kanistre, hrubšie igelitové vrecia a možno aj rámy zo starých dosiek, ktorým ste pridali dno zo starej zakrývacej plachty alebo vreca na obilie.

Pod vašimi rukami vyrastá malá záhradnícka škôlka a vy objavujete nového koníčka. Z výhonov množíte nové a nové rastlinky, ktoré bez ďalších investícií zaplnia váš dvor. Nikde sa neponáhľate, pretože teraz vás už neženie stres.

Na zemine záleží

Aby rastlinky v nádobách prosperovali, veľmi záleží na tom, do čoho ich zasadíte. Záhradkársky substrát z vrecúška neudrží vodu, záhradná zemina je zasa priťažká a chýbajú jej živiny. Ideálom je kompromis, ktorý si namiešate vo svojom fúriku. Jemná hrudková zem z krtinca viaže vodu a živiny, odkyslená rašelina a perlit nadľahčujú a prezvdušňujú, rohovina je zasa zásobnou dávkou živín. Od takejto zmesi môžete očakávať, že rastlinky porastú aj to, že nebudú presychať rýchlejšie ako vám je milé.

Skryť Vypnúť reklamu

Na veterné a prehriate plochy sa osvedčil aj prídavok hydrogelu ktorý sa z drobných kryštálikov vďaka vlahe mení na rôsol. Podobnú službu spraví aj vemikompost, vďaka ktorému dokáže namiešaná zmes udržať vlahu aj bez toho, aby ste museli kvetináč podložiť miskou. Každé drobné vylepšenie dáva zmysel, pretože niektoré z rastliniek budú čakať na zasadenie jednu či dve sezóny. A to je dosť dlhá doba na to, aby vaša námaha priniesla očakávaný výsledok.

Hľadanie harmómie

Je to, akoby ste stavali figúrky na šachovú hádanku. Aj keď máte pocit, že pri rozmiestňovaní kvetináčov vo dvore budujete záhony, zákutia a mikrosvety, čoskoro sa ukáže, že iba spoznávate rastliny, o ktorých ste toho dosiaľ mnoho nevedeli.

Vidíte, že jedna na prudkom slnku trpí a jej svieže listy pália lúče do odtieňov biskvitu, iná zasa v tôni susedovho múru žltne a ďalšia si žiada viac vody, ako ste jej schopní dopriať. Akoby sa trochu priečili vašim rozmarom a ukazovali vám, že ich treba posunúť na lepšie miesto. Začínate vnímať rozdielne tempo ich rastu, uvedomujete si, že niektoré tvoria expanzívne koberce, kým iné sa týčia nahor vo vertikále.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko je naživo úplne iné ako na obrázkoch a vy začínate z pozorovania chápať to, čo záhradníci v praxi študujú celé roky. Zrazu akoby ste sa na svet okolo seba začali pozerať úplne novou optikou. Vidíte na ulici kvety, ktoré ste si nikdy nevšimli, porovnávate ktorým sa lepšie darí na jednom mieste ako na inom, všetko začína dávať zmysel.

A aj dvor sa mení. Nič na tom, že máte pred očami stavebnicové provizórium. Predsa len, hnedasté kúty sa zazelenali, objavujú sa kvety a vy stále ladíte. Zaiste budete niekomu na smiech so svojím kvetináčovým živým plotom z tují, rozpačito budú pôsobiť vaše slová o tom, že tieto drobné rastlinky krušpánu chcete vysadiť k sebe, aby ste z nich zastrihli guľovitú dekoráciu.

Rutina všedného dňa

V sparných večeroch so sprchou na hadici polievate svoj rozvíjajúci sa raj, v chladných ránach skôr ako obschne rosa sa prechádzate dvorom s postrekovačom, aby ste dodali rastlinkám hnojivo na list. Niektoré sú už v zemi na svojom mieste, iné ste medzičasom presunuli. Isté však je, že celý dvor ste rozbili na množstvo drobných zákutí, z ktorých každé budujete samostatne. Vyrábate drobné spoločenstvá rastlín, medzi ktorými niet priestoru pre burinu. Až teraz chápete, akým nevítaným hosťom je tráva, ktorá dusí zem a aký prínos sa skrýva v bylinách, ktoré početným kvetenstvom prilákali do dvora motýle, včielky a čmele.

Skryť Vypnúť reklamu

Postupne z obzoru miznú kvetináče a vy už ste si privykli na to, že každá z rastlín akoby stratila kus svojej ohromnosti, keď klesne na úroveň terénu. Tam, kde ste plánovali tri výpestky, sa ich zmestí dvojnásobok a privykáte na to, že dosiaľ voľnú plochu môžu zatieniť stromy, pretože medzi vašimi chodníčkami prekážať nebudú.

Dvor nadobúda nový tvar a vy v ňom trávite čoraz viac času. Teraz však už nie pri práci, ale voľkáte si pri pohľade na to, čo sa vám podarilo vytvoriť. Sledujete ako sa výsadba zapája do celku, noríte sa do predstáv, ako by mohla vyzerať o dva, tri alebo päť rokov. Nabití novými skúsenosťami si kladiete otázku, prečo ste odvahu nenabrali už skôr.

Nie je to iba lavička ovenčená zeleňou

Hoci je výsadba dobrodružstvom, ktoré nemusí stáť veľa peňazí, dvor vás neraz strhne aj do investícií, pre ktoré si budete musieť svoj rodinný rozpočet vyladiť. Pre začiatok treba mať pri chodení pevnú zem pod nohami. Vďaka chodníčkom budete môcť vychádzať v papučiach za oddychom a začnete vnímať dvor ako ďalšiu z komnát vášho príbytku. Či sa rozhodnete pre betónové tvarovky, drevo, alebo kamenné platne závisí iba od vás.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak už máte kam zájsť, nezaobídete sa bez oddychových zákutí. Drevená terasa, prístrešok, altánok, záhradný domček – všetky majú rovnaké poslanie. Vytvoriť komfortné zázemie na trávenie voľných chvíľ. Kdesi treba umiestniť lavičku, záhradný nábytok, gril, sedačku či fontánu, aby vám robili radosť a poskytli úžitok.

V slnečných dňoch ochráni pred slnkom markíza, tieniaca plachta či pergola, klímu zákutí dokáže osviežiť malé jazierko či vodná nádrž na zrážkovú vodu. Drevená treláž zasa vytvorí kútik so súkromím, v ktorom sa stanete neviditeľnými pre zvyšok sveta.

Ak sa k tomu pre plný komfort pridruží aj elektrická prípojka s osvetlením, akoby dni nemali konca kraja. To všetko sú prvky, ktoré dokážu dotvoriť atmosféru do takej miery, že radšej budete svoj čas tráviť vonku ako v salóne či jedálni svojho domu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 2. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 3. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 4. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 5. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 6. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 7. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 8. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 9. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 10. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 1. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku
 2. Nechceli ich pustiť na pozemok
 3. Užite si sedem dobrých rokov s hypotékou
 4. Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov
 5. V Poprade pribudnú byty, Barbora už rastie
 6. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 7. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 8. Štart sezóny F1 je za dverami
 9. Predajne Terno a KRAJ znižujú ceny desiatok produktov
 10. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie
 1. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 26 164
 2. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 20 471
 3. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 17 434
 4. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 16 009
 5. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 13 822
 6. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 13 391
 7. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 11 075
 8. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 11 005
 9. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 730
 10. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 9 985
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Víkend

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Zdroj Kollárovho sebavedomia

Stačí zbežný pohľad na zloženie súčasného parlamentu a je úplne jasné, že to tam bude jedno veľké Kollárovo.

Kto je sudca Truban, ktorý pustil Bödöra na slobodu

V nedeľu prišiel na súd iný prokurátor než ten, ktorý prípad dozoruje.

Sudca špecializovaného súdu Michal Truban.

Kollár podá návrh na svoje odvolanie z funkcie

SaS sa Kollárovým návrhom bude zaoberať v utorok dopoludnia.

Boris Kollár.
Dobré ráno

Dobré ráno: Nik nechápe, prečo chce Matovič koaličnú krízu

Ako eskalovala kauza okolo diplomovky Borisa Kollára.

Podcast Dobré Ráno.

Neprehliadnite tiež

Ako využiť levanduľu zo záhradky?

Ak si chcete navodiť atmosféru Stredomoria aj doma, nezabudnite na pôvabnú a voňavú levanduľu.

Jedlý les

Kvitnú posledné lipy a dozrievajú prvé slivky

Skúsili ste si už uvariť mirabelkovú pálivú omáčku?

Júl v záhrade je plný prác, ale hlavne úrody

Na čo by sme nemali zabudnúť, a aký je najteplejší mesiac v záhrade, radí profesor Hričovský.