SME
Pondelok, 19. august, 2019 | Meniny má Lýdia

Recept na dokonalý dvor

Nepotrebujete záhradného architekta, vysnívanú oázu okolo domu si každý dokáže vyrobiť sám.

(Zdroj: Ilustračné - freeimages.com)

Sedíte na lavičke a všetkými zmyslami si užívate krásy, ktoré prýštia zo zákutí dvora a záhrady. S úľubou hľadíte na rozkvitnutý trs náprstníka, pôžitkársky nasávate opojnú vôňu kamélie, kloníte sa v tôni za osviežujúcim závanom chladnej vlhčiny a načúvate uvoľnenej melanchólii šuštiaceho lístia brezy – s pocitom dokonalého uvoľnenia, takmer so zatajeným dychom.

Hoci to znie ako živá spomienka na chvíle strávené v parku kúpeľného sanatória, pravdou je, že takéto chvíle si môžete užívať aj vo svojom dvore.

Článok pokračuje pod video reklamou

Všetko, čo potrebujete pre jeho vybudovanie, je ukryté v hĺbke vašej duše. Bez toho, aby ste si na pomoc prizvali záhradného architekta, drobné momenty môžete vyjaviť v etapách, aby ste z nich vyskladali svoj vysnívaný svet. Začať môžete hoci aj dnes.

Odhoďte bremeno zodpovednosti

Vo chvíli, keď si sadnete nad hárok papiera, aby ste začali kresliť ako bude váš dvor či záhrada vyzerať, ocitnete sa pod ťarchou bremena. Bez skúseností sa vám zdá byť nemožné dostať myšlienky na papier.

Mätú vás veľkosti, ťažkosti robí rozmiestnenie a podchvíľou akoby vám vietor z hlavy vymazal všetky myšlienky. Hoci dlho plánujete, že za svojím domom vytvoríte oázu oddychu, zodpovednosť za rozhodnutia vás tlačí do bezradnosti. Máte pocit, že všetko je nad vaše sily.

V takejto chvíli nepadne nič lepšie ako sadnúť si ku kope starých novín a časopisov, aby ste z nich vystrihli obrázky, ktoré ladia s vaším vkusom. Vystrihujete fragmenty, krúžkujete detaily, až kým pred vami nespočinie hodná kôpka útržkov. Nedá veľa námahy, aby ste ich nalepili na pruh baliaceho papiera, alebo prišpendili na tabuľu polystyrénu.
Od tejto chvíle máte pred očami všetko, čo potrebujete vedieť. Nástenku plnú pocitov, emócií a inšpirácií. Akoby ste všetky vytiahli zo svojej hlavy a dali im podobu, ktorej sa možno zachytiť.

Prvé krôčiky sú plné radosti

Niet lepšieho pocitu ako vedieť, čo chcete. Všetko, čo ste nazbierali na nástenke, musíte postupne pritiahnuť do svojho dvora. Zatiaľ nezáväzne, hoci aj po malých častiach bez toho, aby sa na vás začali hrnúť povinnosti. Susedka vám už dávno ponúkala odkopok z jej prekrásnych funkií, ale vy ste nevedeli čo s nimi.

Teraz putujú z jej záhradky priamo do vášho kvetináča, kdesi do polotieňa. Postupne sa k tomu pridruží zopár kvietkov z lúky za dedinou, vrecúško cibuľovín z hobbymarketu a možno aj drevená ozdoba zo záhradkárskeho centra. Na nástenke sa objavujú fajočky a vy viete, že ste vykročili správnym smerom.

Drobnosti sa hromadia do roztrúsenej zbierky a na prvý pohľad sa zdá, že je to len majetnícky prejav vašich túžob. V skutočnosti ste však už začali pracovať na budovaní priestoru, ktorý vás naplní radosťou z úspechu. Čím pozvoľnejšie tempo si zvolíte, tým istejší si budete svojimi krokmi. Možno už teraz nebudete váhať nad tým, či sa pieskovcové napájadlo pre vtáčikov bude hodiť do vašich zámerov. Doveziete ho domov a viete, že všetko príde odrazu.

Najprv vyčistiť a upratať

Dvor a záhrada si žiadajú pred každou zmenou veľké upratovanie. Nejde len o to, že sa treba zbaviť starého železa zarasteného žihľavou a že rozpadnuté drevené králikárne už roky zavadzajú pri bráničke. A ani plot, čo kedysi delil záhradku od dvora, už netreba. Chcete mať pred sebou kus zeme, na ktorej zostanú iba tie zákutia, ktoré vás napĺňali krásou a úžitkom i dosiaľ.

Fúrik, krovinorez a elektrická motyčka sú vašimi najväčšími pomocníkmi. Ba chvíľami máte pocit, akoby ste všetko ničili a menili dvor na mŕtvu zem. Zrušili ste nepodarený trávnik, vykopali nevkusný chodníček k holubníku, ktorý stratil poslanie, odkopali bujaré malinčie a možno aj trochu zrovnali hrboľatý kút, ktorý sa zmenil na malú, vyvýšenú terasu. Vznikol vám priestor, ktorý je bez všetkých rušivých prvkov, ktoré dosiaľ bránili vašej fantázii rozvinúť sa naplno. Začínate v priestore, ktorý sa v mnohom nelíši od zničeného dvora za novostavbou.

Stavebnica pre veľkých

Niet kvetu, byliny, kra či stromčeka, ktorý by nedokázal prežiť v kvetináči. V takomto mobilnom príbytku je ako dielik stavebnice, ktorý sa môže vo dvore presúvať z miesta na miesto, kým vás nadobro nepresvedčí o tom, že by sa mu patrilo zapustiť korene na vyvolenom mieste. Tak ako niektoré ležiaky drevín vitálne stoja v kúte záhradného centra rok po roku, rovnaký osud ich môže čakať aj u vás. Žiadne rozhodnutie nie je konečné, všetko môžete kedykoľvek zmeniť. Aby však rastlinky netrpeli, žiadajú si novú zeminu a nádobu. Tá, v ktorej ste ich priniesli od predajcu, je iba provizóriom, vďaka ktorému nemusíte začínať pri drobnom semienku.

Nádob budete potrebovať desiatky a rýchlo prídete na to, že viac záleží na ich funkčnosti ako vzhľade. Samozavlažovacie kvetináče a hranty majú prednosť na miestach, kde slnko praží od rána do večera. Zbavia vás úmornej starostlivosti, ktorá by vás omrzela už po niekoľkých týždňoch. Investícia sa v tomto prípade vyplatí. Čučoriedky, liatry, gladioly, kosatce či ozdobné rebríčky s farebným kvetom – všetky môžete bez obáv v takýchto nádobách uväzniť.

Množiteľské kontajnery a jednoduché hrantíky sú riešením pre polotieň a tieň. Hoci ste začínali s nulovou zásobou nádob, pri presádzaní sa vždy niečo uvoľní, a tak rovnaký kontajner putuje z jednej rastlinky k druhej. K nim sa podchvíľou pridružia staré vedrá, kanistre, hrubšie igelitové vrecia a možno aj rámy zo starých dosiek, ktorým ste pridali dno zo starej zakrývacej plachty alebo vreca na obilie.

Pod vašimi rukami vyrastá malá záhradnícka škôlka a vy objavujete nového koníčka. Z výhonov množíte nové a nové rastlinky, ktoré bez ďalších investícií zaplnia váš dvor. Nikde sa neponáhľate, pretože teraz vás už neženie stres.

Na zemine záleží

Aby rastlinky v nádobách prosperovali, veľmi záleží na tom, do čoho ich zasadíte. Záhradkársky substrát z vrecúška neudrží vodu, záhradná zemina je zasa priťažká a chýbajú jej živiny. Ideálom je kompromis, ktorý si namiešate vo svojom fúriku. Jemná hrudková zem z krtinca viaže vodu a živiny, odkyslená rašelina a perlit nadľahčujú a prezvdušňujú, rohovina je zasa zásobnou dávkou živín. Od takejto zmesi môžete očakávať, že rastlinky porastú aj to, že nebudú presychať rýchlejšie ako vám je milé.

Na veterné a prehriate plochy sa osvedčil aj prídavok hydrogelu ktorý sa z drobných kryštálikov vďaka vlahe mení na rôsol. Podobnú službu spraví aj vemikompost, vďaka ktorému dokáže namiešaná zmes udržať vlahu aj bez toho, aby ste museli kvetináč podložiť miskou. Každé drobné vylepšenie dáva zmysel, pretože niektoré z rastliniek budú čakať na zasadenie jednu či dve sezóny. A to je dosť dlhá doba na to, aby vaša námaha priniesla očakávaný výsledok.

Hľadanie harmómie

Je to, akoby ste stavali figúrky na šachovú hádanku. Aj keď máte pocit, že pri rozmiestňovaní kvetináčov vo dvore budujete záhony, zákutia a mikrosvety, čoskoro sa ukáže, že iba spoznávate rastliny, o ktorých ste toho dosiaľ mnoho nevedeli.

Vidíte, že jedna na prudkom slnku trpí a jej svieže listy pália lúče do odtieňov biskvitu, iná zasa v tôni susedovho múru žltne a ďalšia si žiada viac vody, ako ste jej schopní dopriať. Akoby sa trochu priečili vašim rozmarom a ukazovali vám, že ich treba posunúť na lepšie miesto. Začínate vnímať rozdielne tempo ich rastu, uvedomujete si, že niektoré tvoria expanzívne koberce, kým iné sa týčia nahor vo vertikále.

Všetko je naživo úplne iné ako na obrázkoch a vy začínate z pozorovania chápať to, čo záhradníci v praxi študujú celé roky. Zrazu akoby ste sa na svet okolo seba začali pozerať úplne novou optikou. Vidíte na ulici kvety, ktoré ste si nikdy nevšimli, porovnávate ktorým sa lepšie darí na jednom mieste ako na inom, všetko začína dávať zmysel.

A aj dvor sa mení. Nič na tom, že máte pred očami stavebnicové provizórium. Predsa len, hnedasté kúty sa zazelenali, objavujú sa kvety a vy stále ladíte. Zaiste budete niekomu na smiech so svojím kvetináčovým živým plotom z tují, rozpačito budú pôsobiť vaše slová o tom, že tieto drobné rastlinky krušpánu chcete vysadiť k sebe, aby ste z nich zastrihli guľovitú dekoráciu.

Rutina všedného dňa

V sparných večeroch so sprchou na hadici polievate svoj rozvíjajúci sa raj, v chladných ránach skôr ako obschne rosa sa prechádzate dvorom s postrekovačom, aby ste dodali rastlinkám hnojivo na list. Niektoré sú už v zemi na svojom mieste, iné ste medzičasom presunuli. Isté však je, že celý dvor ste rozbili na množstvo drobných zákutí, z ktorých každé budujete samostatne. Vyrábate drobné spoločenstvá rastlín, medzi ktorými niet priestoru pre burinu. Až teraz chápete, akým nevítaným hosťom je tráva, ktorá dusí zem a aký prínos sa skrýva v bylinách, ktoré početným kvetenstvom prilákali do dvora motýle, včielky a čmele.

Postupne z obzoru miznú kvetináče a vy už ste si privykli na to, že každá z rastlín akoby stratila kus svojej ohromnosti, keď klesne na úroveň terénu. Tam, kde ste plánovali tri výpestky, sa ich zmestí dvojnásobok a privykáte na to, že dosiaľ voľnú plochu môžu zatieniť stromy, pretože medzi vašimi chodníčkami prekážať nebudú.

Dvor nadobúda nový tvar a vy v ňom trávite čoraz viac času. Teraz však už nie pri práci, ale voľkáte si pri pohľade na to, čo sa vám podarilo vytvoriť. Sledujete ako sa výsadba zapája do celku, noríte sa do predstáv, ako by mohla vyzerať o dva, tri alebo päť rokov. Nabití novými skúsenosťami si kladiete otázku, prečo ste odvahu nenabrali už skôr.

Nie je to iba lavička ovenčená zeleňou

Hoci je výsadba dobrodružstvom, ktoré nemusí stáť veľa peňazí, dvor vás neraz strhne aj do investícií, pre ktoré si budete musieť svoj rodinný rozpočet vyladiť. Pre začiatok treba mať pri chodení pevnú zem pod nohami. Vďaka chodníčkom budete môcť vychádzať v papučiach za oddychom a začnete vnímať dvor ako ďalšiu z komnát vášho príbytku. Či sa rozhodnete pre betónové tvarovky, drevo, alebo kamenné platne závisí iba od vás.

Ak už máte kam zájsť, nezaobídete sa bez oddychových zákutí. Drevená terasa, prístrešok, altánok, záhradný domček – všetky majú rovnaké poslanie. Vytvoriť komfortné zázemie na trávenie voľných chvíľ. Kdesi treba umiestniť lavičku, záhradný nábytok, gril, sedačku či fontánu, aby vám robili radosť a poskytli úžitok.

V slnečných dňoch ochráni pred slnkom markíza, tieniaca plachta či pergola, klímu zákutí dokáže osviežiť malé jazierko či vodná nádrž na zrážkovú vodu. Drevená treláž zasa vytvorí kútik so súkromím, v ktorom sa stanete neviditeľnými pre zvyšok sveta.

Ak sa k tomu pre plný komfort pridruží aj elektrická prípojka s osvetlením, akoby dni nemali konca kraja. To všetko sú prvky, ktoré dokážu dotvoriť atmosféru do takej miery, že radšej budete svoj čas tráviť vonku ako v salóne či jedálni svojho domu.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene)
 2. Posezónna špeciálna ponuka na špičkové japonské klimatizácie
 3. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte
 4. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu?
 5. Mesto Košice hľadá riaditeľov mestských podnikov
 6. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku?
 7. V bankovom svete prežijú len tí, ktorí inovujú
 8. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne
 9. Kaufland potvrdil pozíciu lídra v ponuke slovenských výrobkov
 10. Parkovací asistent VW vám pomôže, keď už stratíte nervy
 1. Prečo si investori zadávajú do vyhľadávača ružové diamanty?
 2. Oslava prvého miliónu dopadla šokujúco
 3. The High Tatras – a destination of unforgettable moments
 4. Leto pomaly končí: Výlety, ktoré ešte stihnete a takmer zadarmo
 5. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene)
 6. Posezónna špeciálna ponuka na špičkové japonské klimatizácie
 7. FOKUS očnú optiku a FOKUS optik kúpil MiddleCap Group S.A.
 8. Na horúčavy myslite už pri stavbe domu
 9. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte
 10. Pracovisko treba vymyslieť nanovo
 1. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu? 14 144
 2. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte 10 077
 3. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene) 9 446
 4. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku? 7 196
 5. Na horúčavy myslite už pri stavbe domu 6 151
 6. Last minute tipy: All inclusive dovolenka na Severnom Cypre 5 524
 7. Malebné severné Taliansko: Hory, jazerá, krásne mestá aj móda 4 740
 8. Farma v Krtíši je stredoeurópskym unikátom. Majiteľ neberie plat 4 637
 9. Dovolenka na Malorke: Tipy na hotely pre rodiny s deťmi 4 377
 10. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne 3 778

Téma: Víkend


Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Samuela Marca

Kto naozaj riadi Slovensko (píše Samo Marec)

Poslanec Fico má panický strach, lebo jednou z možností je aj pruhovaný dres v Ilave.

Pred kamery sa postavil poslanec Robert Fico v nervóznej poobednej nálade a všetkým vysvetlil, ako to je.
Komentár Zuzany Kepplovej

Ako sa chrániť pred Kočnerovou republikou

Kočner politikom sľuboval, že ich poistí pred nevyspytateľnosťou demokracie.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.
Tlačová konferencia Úradu špeciálnej prokuratúry v Pezinku k vyšetrovaniu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde.

Neprehliadnite tiež

Považovali ho za škodcu, syseľ sa však na poliach obilím nekŕmi

Atrakcia i dôležitá súčasť našej krajiny. Viete prečo si syseľ zasluhuje zvláštnu ochranu?

Hrnčiarske remeslo prežíva len vďaka jednotlivcom

Tradícia ručnej tvorby z hliny prežíva v Gemersko-malohontskom regióne u jedinej keramikárky.

Ochutnali ste už maškrtu v podobe ovocnej kože?

Ide o zdravé a chutné sušenie mixovaného ovocia, ktoré nezaberá veľa miesta.

Zodpovedný životný štýl chráni krajinu pred vyčerpaním

Odhoďte putá spoločnosti a život sa stane zodpovednejším ale aj zábavnejším.