SME

Užite si skvostnú krásu skalničiek

Sú húževnaté, znesú sucho a dokážu očariť kvetom a listom. Aj doma si môžete vyrobiť drobný svet alpínok, ktorý sa s jemným pôvabom vtesná hoci aj na malý balkón.

(Zdroj: MG)

Nazriete cez okraj do hlinenej misy a zrazu máte pocit, že ste vystúpali do výšin skalísk, kde slnko rozpaľuje kamene posiate žiarivými kvetmi húževnatých alpínok. Misa za misou otvára nové panorámy a vy neviete, kam pri toľkej kráse uprieť svoj zrak. Akoby sa hviezdy kamenných plání zosypali priamo k vám.

Ak si myslíte, že alpínkam svedčí navezená kopa kamenia, ktorá sa pod šikovnými rukami zmení na očarujúcu skalku pred rodinným domom alebo v slnečnom kúte dvora, možno by ste mali vedieť, že všetko môže byť úplne inak. Vyrobte si aj vy drobný svet alpínok, ktorý sa s jeho jemným pôvabom vtesná hoci aj na najmenší balkón sveta. Do nádoby, ktorá dá klenotom hôr vyniknúť v plnej kráse.

Pýtajú menej ako dávajú

Sú húževnaté, znesú sucho a dokážu očariť kvetom a listom, ktoré sú úplne iné ako tie, ktoré nás tešia v ozdobných záhonoch či balkónových kvetináčoch. Alpínky – zvané neraz i skalničky – akoby vo svojich drobných telách koncentrovali všetky krásy flóry. Jedny okolo seba šíria opojnú vôňu, iné upútajú sýtym rubínom svojich nezvyčajne tvarovaných listov, ďalšie sa zahaľujú do jemných vlákien pavučín, alebo na vysokej stonke vystrkujú kvety s leskom, aký človek iba s veľkou námahou vyrobí vo fabrikách.

sempervivum_arachnoideum.jpg
Pozrite si nespočetné množstvo fotografií skaliek slovenských záhradkárov. Fotografie, rady, diskusie a inšpirácie o záhradách nájdete na zahrada.artmama.sk.

Hoci majú na pohľad mnoho spoločného, pravdou je, že v prírode obsadili všetky kúty nehostinných hôr. Nájdeme ich v Škandinávii za polárnym kruhom, vybiehajú k štítom nehostinných Ánd v Južnej Amerike, domovom im je aj horúca Afrika. Aj naše Slovensko je nimi posiate všade tam, kde príroda nakopila viac skál ako hliny. Ak by vás zaujímali tie ktoré zdobia naše hory, urobte si výlet do Tatranskej Lomnice, kde ich v botanickej záhrade Štátnych Lesov TANAP-u nájdete všetky na jednom mieste. Počas mája v plnom rozpuku žiarivých kvetov, po zvyšok sezóny v ich prirodzenej kráse.

Vyrastú na škridlici i na betóne

Niekedy sa zdá, akoby na svoj život potrebovali len vlahú rosu a rozpálené slnko. Keď sa na starej škridlicovej streche objaví mach či lišajník, máme pocit že vyrástli presne tam, kde ich každý očakával. Aké je to však prekvapenie, ak sa na streche objaví vznešenejší život. Najprv sa rysuje zelená hrčka, ktorá postupne bujnie a rozrastá sa. Vo chvíli, keď sa z nej k oblohe začnú čnieť výhony, ktoré prizdobí ružový kvet, vyzerá to ako zázrak prírody.

To len niektoré z vtáčat zasialo semienko skalnice strechovej (Sempervivum tectorum), ktorá cez rok vyrástla do krásy. Keď sa niektorá z malých odnoží ulomí a skĺzne dolu na betón, rozrastie sa aj ona. Akoby skalnica ani zem nepotrebovala. Podobne sa vydávajú do sveta mnohé druhy alpínok. Niektoré lomikamene (Saxifraga) vyčkávajú na vlahu, aby rozpukali ich suché plody plné semienok, iné zasa umierajú a vzchádzajú zo semienok, akoby stavali vankúš nad vankúšom. No, nájdu sa medzi alpínkami aj také, ktorých stratégia prežitia je ukrytá v cibuli striehnucej v kamenistom prachu na vhodný čas.

Tajný recept na zeminu

Neexistujú žiadne pravidlá, ktoré by určovali, ako má zem na výsadbu alpínok vyzerať. Či sa vydáte k potoku a riečicou precedíte hrubé zrná piesku, alebo v lome nahrabete drobnú sutinu, objednáte z internetu drvený zeolit, siahnete do zvyškov perlitu zo stavby komína alebo všetko pomiešate so starým rašelinovým substrátom a pocukrujete sprašou z cesty, je iba na vás. Ba ani rumy z rozpadnutého stavenia nie sú zlé, či antuka, ktorou boli kedysi posypané všetky kurty a bežecké dráhy.

Každý z fanúšikov alpínok má na zmes na výsadbu svoj vlastný recept a každý je presvedčený, že práve jeho cesta je tá najlepšia. Pravdou je, že farebný ráz namiešanej zmesi je silným vnemom a neraz dokáže nechať vyniknúť či naopak potlačiť svojský vzhľad alpínok. Niekto miluje kontrast, iný ladenie, ďalší zas uprednostní farbu skál svojho kraja pred odtieňmi susedného chotára.

Najdôležitejšou previerkou je však skúška priepustnosti. Naložte pripravenú zeminu na stôl, utlačte ju a vyhĺbte na vrchu jamku. Ak voda odteká skôr, ako sa stihne v priehlbine vytvoriť čo i len na chvíľu malá kaluž, máte istotu, že takáto zemina bude mať dostatočnú priepustnosť. Pretože pri skalničkách musí voda odchádzať tak rýchlo, ako prichádza. Inak si cestičku k životu vyšliape iný ako čakáte.

Misa je ideálom tvaru nádob

Ťažká zmes plná skaliek urobí z nejedného kvetináča statočné závažie a ak sa viaceré stretnú na starom stole, môže sa stať, že jeho nohy povolia. Keďže alpínky zväčša nezabiehajú svojimi koreňmi hlboko do terénu, plytká nádoba im neprekáža. Nikoho preto neprekvapí, ak sa zhodneme na tom, že plytké misy sú ideálnou nádobou na takúto výsadbu. Svojou štedrou plochou vytvoria životný priestor na výsadbu a pritom nebudú priťažké ani vtedy, ak sa rozhodnete svoju zbierku skalnatých svetov poprekladať.

Plastové misy s veľkými odtokovými otvormi nájdete v každom záhradkárskom obchode. Niekde ich nazývajú misami, inde žardiniérami, ďalší v nich zasa vidia lavór, vandlík či dokonca umyvák. Hoci vo farbe pálenej hliny vyzerajú pekne a nie sú drahé, pravdou je, že po dvoch či troch sezónach ich slniečko znivočí. Nič však na tom, dovtedy vás však i tak presádzanie neminie, takže praskajúci plast vám náladu nepokazí.

Misy z pálenej hliny sú robustnejšie a často ich nájdete v predajniach aj s omnoho väčšími priemermi ako tie plastové. Práve to poteší, ak chcete vytvoriť zopár skalnatých zákutí na terasu či do dvora. Keďže hrubý črep nie je najľahší, treba myslieť na jeho obmedzenia. Poctivá misa z pálenej hliny vydrží desaťročia, chudobná zemina ju nezasolí a mráz nerozruší. Neraz však nájdete aj veľmi podobné misy z betónu.

Občas príde pod ruku nádoba z pozinkovaného plechu, ktorej nemožno odolať. Ak jej spravíte dostatok otvorov na odtok vody na dne, aj tá bude vhodná, ale len vtedy, ak sa pod riadnym nákladom nepokrúti.

Nechajte prehovoriť svoje srdce

Dostať sa k skalničkám je úloha možno jednoduchšia, ako by ste čakali. Obzvlášť ak sa rozhodnete prekročiť prah dverí svojho domu a vydať sa za cieľom. Na prechádzkach v prírode nájdete „nezmary“, ktoré zaručene prežijú aj pod neskúsenými rukami. Akoby čakali na svoju šancu ukázať vám svoje vnady.

Populárne druhy alpínok majú v ponuke hobby markety, záhradkárske predajne, dokonca aj na internete nájdete dosýta ponúk – v zásielkových obchodoch, ale aj v inzercii. Statná rastlinka nemusí stáť viac ako na 50 centov, všade akoby kolovali tie isté druhy, odrody a kultivary. I to dáva smelosť, že pestovanie bude jednoduché.

Bok po boku sa znesú všetky a viac závisí od ich vzrastu či charakteru, ako od toho, či sa im bude dariť bok po boku. Kým niektoré tvoria bujné koberce a v priebehu roka dokážu podmaniť celú plochu misy, iné sa skromne rozhliadajú a zachovávajú si svoje útle proporcie. I preto zaváži, ak ste už prvé skúsenosti začali zbierať s predstihom – hoci aj s dvomi tuctami kvetináčikov, položenými kdesi na podstienku.

Čokoľvek sa vám páči, v mise bude skvostom. K vkusu vášho srdca, s vedomím že každú kompozíciu viete kedykoľvek presadiť v novom štýle.

Výsadba bez prekvapení

Vysádzanie alpínok nie je vedou. Ak vám však má kto trošku poradiť, ušetríte si rok či dva zbierania skúseností. Hneď na začiatok by ste mali vedieť, že perlit je úžasným pomocníkom. Je ľahký ako pierko, takže vďaka nemu môžete nádoby výrazne odľahčiť. Nasypete ho do polovice misy a až naň naložte navlhčený substrát. Takto nebude prášiť a ani sa nezosype, ak začnete hĺbiť otvory na osádzanie rastliniek.

Vždy im svedčia statné medzery a neraz kompozíciu skrášli aj drobnejšia skala či tuf, vtisnutá do povrchu. Ba aj menovky môžete natisnúť kdesi nabok, kde nadobudnú vzhľad starého vidieckeho plota. Pod chvíľou sa cítite ako železniční modelári, inokedy sa staviate do pózy bonsajistov, alebo máte pocit, že budujete precíznu zenovú záhradku. Vo finále vyzerá každá snaha dokonale a to aj vtedy ak si k tejto zábavke sadne dieťa milujúce prírodu.

Polievanie po výsadbe odložte až na druhý deň. Všetky rany na korienkoch sa zacelia a vy budete mať istotu, že vás zo zálohy nenapadne žiadna huba, hniloba či nečakaná pohroma.

Priblížte ich pohľadu

Vysadené misy lemujúce schodisko sú okúzľujúce a neraz pri nich zastanete, aby ste toto umenie nasali svojimi zmyslami v celej jeho sile. Prizdobia slnečný kút sanatória duše, vyniknú na drevenej terase, dokonca vedia vytvoriť prechod medzi prírodnými krásami dvora a staviteľským monumentom rodinného domčeka.

Ak ich však odlepíte od zeme a priblížite k očiam, začnú odhaľovať aj jemné odtienky svojho vyšperkovania. Zrazu vidieť každú kvapôčku hmly, ktorá uviazla na chĺpkoch a pavučinkách. Vidíte ako drobné odnože vyrážajú do sveta na stopkách pripomínajúcich oči slimáka a neunikne vám ani moment, keď sa ružica začne predlžovať, aby sa nadobro zmenila na kvet.

Niekedy stačí skutočne málo. Vziať starú paletu, vybiť jej plochu doskami, upevniť na ňu drevené hranolčeky z druhej palety a máte stolík, ktorý vyčarí skalnatý svet hoci aj pod mladou jarabinou. A ak takéto stolíky spravíte dva s rôznou výškou nôh, aby tvorili kaskádu, akoby ste na čas získali nový priestor, ktorý sa zdá nezaplniteľný. Dnes tento kútik spestríte kvitnúcimi kaktusmi, zajtra tam možno pribudnú ďalšie alpínky od priateľov či z prírody.

Milujú vodu i hnojenie

Nenechajte sa pomýliť tým, že alpínky nadovšetko milujú sucho. Hoci dokážu mnohé z nich bez ujmy prežiť aj dlhotrvajúce páľavy bez kvapky vody, pravdou je, že vlaha rozvíja ich krásu a neraz ich motivuje aj na kvitnutie. Ak by ste ich v priepustnom substráte poliali každý deň, vôbec by im to neuškodilo. Veď na slnku i tak zemina preschne v priebehu hodiny či dvoch. A ak príde na jemné rosenie, je to akoby ste vyrobili umelú hmlu chladných rán, či ťažké kvapky rosy, ktoré zahalia do lesklých kvapiek celý kraj. Takéto alpínky rastú do krásy, akú v prírode neuvidíte.

Osvedčilo sa primiešať do postrekovača trochu vodorozpustného hnojiva, možno štvrtinovú dávku akú odporúča výrobca na obale. Kristalon štart, kvet a plod či jeseň, fungujú v priebehu sezóny znamenite a alpínky pod nimi pevnejú a kvitnú s neúnavnou vytrvalosťou. Skúste to a sami spoznáte ten rozdiel.

Zima je obdobím odpočinku

Niekto by povedal, že vo svete alpínok je zima smutným obdobím. Do jej príchodu uhynú všetky ružice, ktoré vykvitli, mnohé z rastliniek zmenia svoju farbu a kde-tu sa objaví aj plejáda zoschnutých lístkov. K zemi visia hnedasté metliny, ktoré v lete niesli kvety a všetko je akési fádne. To len príroda zavelila spánok a vyčkávanie až do príchodu jari.

V tomto čase si netreba robiť mnoho starostí so zimovaním. Snehová perina je tou najlepšou opaterou, pod ktorou prečkajú alpínky nepriazeň ročného obdobia. Neprikrývajte ich netkanou textíliou, sklíčkami či konárikmi ihličnanov, nechajte ich v opatere prírody. Veď pri každom odmäku či silnom slnečnom dni, sneh meniaci sa na vodu unikne zo zeminy preč bez toho, aby ju zamokril.

Len niektoré z afrických druhov sú chúlostivejšie, tým bude lepšie na podstienku pod ochranou strechy. Keďže nebude v moci prírody, aby ich ovlažila vodným živlom, budete sa musieť o to postarať. Každý mesiac vám pribudne povinnosť jednej skromnej zálievky, ktorá zabráni tomu, aby mráz obral rastlinky o všetku vlahu. Pretože nie mráz ich skántri, ale sucho. Pretože hnilobu sme vylúčili už pri výsadbe a zazimovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 239
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 874
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 190
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 026
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 785
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 888
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Domestikovali ich obyvatelia dnešného Peru približne pred 5000 rokmi.


a 1 ďalší

Obľubujú teplejšie polohy Slovenska.


a 1 ďalší

Čím žije slovenská permakultúra dnes?


a 1 ďalší

Sadzačka musí vyčnievať nad povrch


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu