Len čo si začnete vo svojom dvore užívať nový záhradný domček, čaká vás zážitok, na ktorý vás žiadny z predajcov neupozorní. Horúčava vás vyženie na terasu pod slnečník a pohľad na teplomer prezradí aj prečo. S 39 stupňami sa malá drevená stavba s dokorán otvoreným okienkom a dverami premení na horúcu saunu.
Keď koncom leta horúčavy ustanú a farebná jeseň schladí dvor, v domčeku preniká sviežosť až do kostí. Aké príjemné by bolo k oddychovej atmosfére domčeka pridať aj príjemnú klímu, ktorá znásobí blaho voľných chvíľ. Sanatórium duše predsa len môže naplniť svoje poslanie naplno. Za jediný víkend vytvoríte tepelný štít, ktorý v lete zmierni horúčosť dňa a v zime ochráni pred mrazom.
Štít pohody
Tak ako husté konáre smreka vytvoria tôňu, v ktorej nejeden turista v sparnom dni posedí na mäkkom machu, aj jemné koruny briezok vysadených pri domčeku dokážu z južnej strany zmierniť horúčosť letnej spary. Oj, aké sú krásne. Hoc by sa však vypínali k oblakom, ich moc by bola prislabá.
Iné je to s košieľkou, ktorá obopína domček zo všetkých jeho strán. Aj keď existujú desiatky spôsobov, ktorými možno vyčariť tepelnú pohodu striech a múrov, pri záhradnom domčeku treba pátrať po riešení, ktoré bude ladiť s jeho poslaním.
Obkladať domček zvonka nemá zmysel. Zanikol by jeho charakter a aj všetka snaha o jeho natieranie proti nečasu by vyšla nazmar. Ba aj krytina na ňom už sedí. Vnútorná izolácia zasa uštipuje z priestoru, ktorého nie je tak mnoho, ako by sa neraz žiadalo. Kde gazdovský rozum končí so skúsenosťami, tam prichádzajú vedecké počty.
Dve vrstvy pre komfort
Príjemné zateplenie pre záhradný domček je ako malý sendvič. V bezprostrednom kontakte s drevenou podlahou, stenami a strechou spočíva izolácia zo sklených vlákien, ktorá v sebe uväznila v drobnučkých komôrkach vzduch. Ten spomaľuje prestup tepla a funguje rovnako ako oblečenie, ktoré nosíme. Táto vrstva je vzdušná a para, ktorá je v dreve, má kadiaľ ubziknúť ku škáram, aby unikla von. Čím hustejšia a nadýchanejšia je, tým lepšie chráni pred teplom i zimou.
Na izolácii leží reflexná fólia, ktorá je ako tepelné zrkadlo. So vzduchovou medzerou pod obkladom stien a stropu odráža dnu teplo, ktoré sa snaží uniknúť von. To osoží hlavne vtedy, keď domček treba chrániť pred chladom. Či ho vykúrite svojím telom alebo pieckou, teplo zostane vnútri. Je ako štít, ktorý znásobuje účinok izolácie.
Možno poznáte toto riešenie z prestavby podkrovia v rodinnom dome, možno ste ho už dokonca absolvovali na vlastnej koži. V záhradnom domčeku to tiež nebude inak.
Zdravý kompromis
Hoci priestor pod strechou je voľný až do hrúbky trámov, na ktorých spočinula strecha, podlaha a steny by nemali priveľmi nabrať na hrúbke. S izolačnými pásmi Isover Unirol Profi dokážeme byť o šestinu úspešnejší ako s materiálmi, ktoré bežne používame v podkroviach.
Ak do stropu vložíme 12-centimetrovú vrstvu a do stien a podlahy po 6 centimetrov, stačia nám baly jednotnej hrúbky 6 centimetrov. Nič nevyjde nazmar, so siedmimi balíkmi si vystačíme na celý domček 4x 4 metre.
Pred reflexnou fóliou vytvoríme 2,5-centimetrovú medzeru. Tak budeme mať istotu, že aj na vydutých miestach sa fólia obkladu nebude dotýkať. Takto sme každej zo stien pridali necelých 10 centimetrov hrúbky, čo nebude veľká daň za tepelnú pohodu. I po takejto úprave zostane domček priestranný.
Najprv pod strechou
Niet pochýb o tom, že strecha sa pod asfaltovým šindľom neudržateľne rozpaľuje, a tak začíname práve tam. Všetko za nás už pripravil výrobca domčeka. K vystúpeným trámom krovu stačí pridať len dvojicu lát na rozhraní strechy so stenami a môže sa začať s budovaním.
Narezať izolačný pás ostrým nožom podľa laty zvládne každý, ba aj navrstviť ich na seba, aby bola hrúbka dvojnásobná. Veru, priestranná terasa i teraz príde vhod. Balík sa rozvinie, pás naberie svoju hrúbku a môže sa ísť na vec. Hoci je Unirol Profi predsa len tuhší a v stenách nám bude držať bez opory, na streche so šikmým osadením hobľovaných hranolov potrebuje v tenkej hrúbke pri záhradnom domčeku pomôcť.
Viazací drôt a sponkovačka sú praktickým pomocníkom. Kým jeden drží izoláciu na mieste, druhý spája a drôtuje, aby vytvoril oporu. Na drôtoch spočíva 12 centimetrov izolácie a nad ňou je úzka vzduchová medzera, cez ktorú prúdi vzduch štrbinami von z domčeka. Presne takto to má vyzerať a hoci sme si sparu pod strechou užili naplno, už teraz cítiť, ako strop chladne.
Laty vytvoria rošty na stenách
Pri stenách si musíme pomôcť roštom. Laty s prierezom 2x 6 centimetrov nám vytvoria stĺpiky s rozostupom 59 centimetrov. Práve takú šírku potrebujeme, aby sme 120-centimetrové pruhy izolácie rozrezali napoly.
Príjemným bonusom je, že domček naberá na pevnosti. Steny, ktoré držali pohromade iba systémom pier a drážok, sú zrazu vystužené priečnymi stĺpikmi. Možno použiť dlhé skrutky a montovať ich priamo do obkladu, my sme však siahli po osvedčenej pomôcke Kreg Jig. Tou vieme vytvoriť otvory pre skrutkovanie na boku latiek, cez ktoré prenikne ku stene i omnoho kratšia skrutka. Vonku nič netrčí, nič neprekáža – všetko sa deje vnútri.
Prekážkou sa ukazujú byť lemy okien a dvier. Rámy treba priskrutkovať do steny, lemy odmontovať a z hranolčekov vyrobiť predlžovací rukáv. Je to akoby ich ostenia a zárubne vystúpili o ďalších 6 centimetrov k interiéru.
Všetko nám ladí, steny priedušne nadväzujú na strop, takže zostáva už iba narezať izolačné pásy a vložiť ich do roštu. Centimetrový šírkový presah pásov stačí na to, aby v stenách držali pevne. Bez drôtovania a rizika, že časom usadnú a skĺznu nadol.
Fólia lesklá ako zrkadlo
Hoci sme sa z praktických dôvodov nedostali k podlahe, strop a steny môžeme začať uzatvárať reflexnou fóliou. Fólia Jutafol Reflex N150 je pevná a so 150-centimetrovou šírkou nám na strop vychádzajú tri pruhy vedľa seba a na stenách jeden a pol pruhu nad sebou. Keďže fólia vždy smeruje priečnym smerom k roštu, netreba hútať, ako s ňou naložiť.
Najrýchlejšie je prichytiť ju spinkami. Najprv jedno krídlo strechy, potom druhé a nakoniec steny. Spinky vzdialené od seba 15 centimetrov nám dovolia plachtu napnúť a ak budete mať pocit, že vám to na strope nejde, pomôžte si hobľovanou latkou. Tou vytiahnete fóliu ku každému z trámov tak, aby sa nekrčila.
O tom, že spoje fólií preložené s 10-centimetrovou rezervou treba pre tesnosť prelepiť, niet pochýb. Nejeden stavebník sa však presvedčil o tom, že lepiaca páska na balíky nie je príliš spoľahlivá. Ak sa nahreje, lepidlo povoľuje a spoje sa otvárajú. Hoci je na trhu veľký počet reflexných pások, my siahame po odskúšanej páske Isover Vario MultiTape. Je mäkká a jej lepidlo priľne k fólii bez pritláčania i tam, kde sa niet o čo oprieť. Predsa len, ako by aj bolo možné pásku pritláčať tam, kde je podkladom vláčna vata?
Domček je v tejto chvíli ako modul vesmírnej stanice. Jeho strop a steny lemujú lesklé fólie, tupé ticho v ušiach ešte pred chvíľou spôsobené vatou sa mení na jemné šumenie ozveny.
Pozor na hlodavce
Domček postavený na drevenej platforme so škárami medzi fošňami by bol pre hlodavce lákadlom pre budovanie hniezd a zimovanie. Preto treba celú plochu vybiť drôteným chovateľským pletivom. My sme tak spravili hneď na počiatku, aby zasiahlo aj pod steny, kde je v tejto chvíli už izolácia.
Zateplenie podlahy ide azda o kúsok rýchlejšie, ako to bolo doposiaľ. Na pletivo patria hranolčeky, ktoré budú roznášať zaťaženie podlahy. Volíme štandardný profil 6x4,5cm ktorý dodávajú s palubkami výrobcovia domčekov.
Pri desiatich kusoch nám vychádza odstup približne 34 centimetrov, takže s pomocnými latkami skrátenými na mieru nemusíme nič merať. Len ich vkladáme medzi hranolčeky ako mierku. Do každého hranolčeka patrí niekoľko dlhých skrutiek, aby vytvoril nad drevenou platformou s pletivom rošt.
V podlahe miniete všetky odrezky izolačných pásov zo stien a stropu, zvyšné pruhy sa s latkami režú rýchlo a neomylne. Tri pruhy vedľa seba vyplnia celú miestnosť, takže o chvíľu je to ako v kráľovstve cukrovej vaty.
Dôsledné napájanie
I na podlahu patrí fólia, hoci jej reflexná funkcia vyjde bez vzduchovej medzery navnivoč. Predajcovia vám však ponúknu vždy iba celé balenia, takže domíňate to, čím ste zakryli všetky ostatné plochy. Pohyb po rebrovanej podlahe nie je jednoduchý, a aj s pomocnými doskami pod nohami si žiada trocha obratnosti.
Opäť všetko upevnenie porieši spinkovačka, páskami treba fóliu pripojiť k stenám. Možno ste si to doposiaľ nikdy neuvedomili, ale vo vetre do dreveného domčeka zafukuje každou škárou. Takáto fólia ho utesní, a v zime udrží nakúrené teplo vo vnútri.
Nabiť palubovku na takto pripravenú podlahu je už iba odmenou pre radosť. Na husto osadených hranoloch sa neprehýba a rýchlo vytvorí prvú útulnú plochu v domčeku. Pod nohami je teplo a s privretými dverami a provizórnou fóliou na okne cítiť, že teplotné pomery sa zmenili.
Latovanie pre obklad
Aby sme dosiahli vzduchovú medzeru pod obkladom, priečne na rošt musíme pridať ešte latovanie. Postačia latky s prierezom 3,5x 2,5 centimetra, nabíjané približne so 40-centimetrovým odstupom. Vďaka nim vznikne nový rošt, ktorý unesie perodrážkový drevený obklad, tenké obkladové panely Deos či dokonca aj sadrokartónové dosky. Je iba na vás, akú atmosféru chcete v takto nastrojenom domčeku vyčariť.
Predsa len, ak má ponúknuť komfort salónu a stať sa s pohodlným nábytkom skutočným pavilónom na oddych vo dvore s priamym východom na drevenú terasu, žiadny z materiálov nie je tabu. Hoci by ste sa rozhodli vo finále vnútrajšok na obklade trebárs vytapetovať.
Drobné detaily zavŕšia snahu
Hoci okná a dvere na záhradných domčekoch zvyčajne doliehajú a tesnia aj bez gumičiek, predsa len sú vyrobené úsporne, bez prihliadnutia na klímu vnútri. Dvere a okná z 28-milimetrových profilov majú dostatok priestoru na výmenu zasklenia. Bez úprav rámu, s výmenou zasklievacej lišty ich možno vymeniť za izolačné dvojsklá. Pri nich musíte ustriehnuť jediné – osadiť ich von tou stranou, ktorú výrobca označil ako exteriérovú. Iba vtedy bude vrstva kovu na skle plniť svoju funkciu. Je ako reflexná fólia v domčeku, kde plní rovnakú úlohu.

Ak sú zasklievacie lišty priúzke, spojovacia gumička a rámček vyzerajú nepekne. Predajca skiel vám preto môže ponúknuť plastové lemovanie, ktoré tento nepekný detail ukryje. Vyrába sa iba v bielej farbe, v tmavých dverách by mohlo pôsobiť rušivo.
Veľkou zradou sú aj „tatrancové“ výplne dvier. Určite ste si všimli, že cez ne pri daždi zateká do drážky, v ktorej sú osadené, a voda vzlína nahor. Tenučká 15-milimetrová výplň neochráni ani pred chladom, ani pred teplom. Najlepším riešením je prekryť ju z oboch strán drevenou kazetou, ktorá vnútri ukrýva penový polystyrén. Pri obojstrannom osadení možno získať 4 centimetre izolačného materiálu a dva centimetre dreva navyše. A to rozhodne pocítite.
Príjemným doplnkom sú aj okenice, ktoré vytvoria v zime clonu pred exponovaným okienkom, na letné mesiace sa hodí tienenie vo forme roliet alebo žalúzií. Upravené tak, aby zatienilo celý stavebný otvor.
(mg)