SME
Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky

Starý nábytok môže dostať druhú šancu

Stačí zopár úprav a z kusov, ktoré by iní odsúdili na smetisko, môžete mať štýlové vybavenie interiéru.

(Zdroj: MG)

Neraz končia v zbernom dvore iba preto, že sa nám zunovali. Skrinky sektorového nábytku zívajú nudou, komody nedržia krok s módou a kde-tu sa žiadajú dvierka namiesto zásuviek, ktoré sa v priebehu rokov používania rozsypali. Neznamená to však, že musia nutne skončiť v peci alebo na smetisku.

Stačí nabrať trochu odvahy a urobiť zopár drobných úprav, aby s oživeným vzhľadom slúžili v domácnosti ešte celé desaťročia. Neraz s omnoho väčšou pevnosťou a trvácnosťou, akú dokážu ponúknuť nové lacné drevotriesky z nábytkových reťazcov, ktoré hoc vyzerajú k svetu, sú vyrobené nie na používanie ale skôr na ozdobu.

Kritickým okom

Nie vzhľad, ale stav rozhoduje o tom, či je kus starého nábytku ešte súci alebo nie. Popraskaný lak, zvlnená dyha, zalomená noha či odbitý roh nie sú defektom, ktorý by bránil ich obnove. Prekážkou nie sú ani rozlepené dielce, vylomené dvierka či zásuvky, ktoré sa únavou začali rozoberať.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa však preglejka alebo drevotrieska rozlepila od vlhkosti, alebo starý kredenc z rodičovského domu nesie silné poškodenie od červotočov, lepšie je odoslať ich na večný odpočinok, ako im venovať svoje cenné chvíle pre záchranu. Obzvlášť, ak vás k nim neviaže vážne puto alebo spomienka, ktorú by ste radi uchovali pre ďalšie generácie.

Všetko sa najlepšie vyjaví vo chvíli, keď nábytok vyprázdnite, odstrojíte, položíte na bielu zakrývaciu fóliu a utriete vlhkou handričkou. Na takomto mieste sa zrazu ukážu všetky detaily, ktoré doposiaľ zanikali.

Odstrojte ich na korpus

Či je to komoda alebo skrinka, s každou sa najlepšie pracuje ak je odstrojená až na samý korpus. Vyberiete von zásuvky, odmontujete dvierka, vyložíte poličky, vytiahnete sklá z vodiacich drážok a odložíte bokom všetky zásuvky. Takpovediac, vyzlečiete ich donaha a hneď si uvedomíte, že sa pozeráte na prázdnu škatuľu.

Skryť Vypnúť reklamu

Zrazu sú sektorové časti nábytku jedna ako druhá, ba aj kredenc či sekretár stratia svoju majestátnosť. Práve v tomto momente sa vytratí z duše posledné zrnko úcty a každý zásah bez váhania prichádza do úvahy. Či treba čosi upraviť, pridať, vymeniť alebo odstrániť, už je to iba bezmocný korpus, ktorý nebudí žiadny rešpekt.

Postavte ju na nové nohy

Pri sektorových skrinkách nik nepočítal s tým, že ich jedného dňa ktosi rozoberie a využije každú zvlášť. Chýba im podstavec, chýbajú im nohy. Práve vďaka nim získa hranatá škatuľa podvihnutá nad úroveň podlahy istú ľahkosť, sviežosť či noblesu. Príjemná zmena čaká aj každý kus starého nábytku, ktorý stál doposiaľ iba na škatuľovej platforme.

Najjednoduchšie nohy sú sústružené a možno ich kúpiť hotové v stolárskych predajniach, i na internete. Nízke, tučné, zavalité, ale aj štíhle, končisté či s hravými kontúrami. Všetky upevníte na kvapku lepidla skrutkou. Na takýchto nohách vyzerá aj ten najfádnejší nábytok skutočne dobre. S vyhliadkou pre ďalšie zdobenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Konzervatívnejším a modernejším riešením sú nohy z hranolčekov, ktoré sú pospájané štvoricou dosiek. Takýto rám nájdete na nejednom stole a ak dokážete napíliť hranolčeky a dosky z hobbymarketu, dokážete to aj spojiť. Takáto úprava bude ladiť aj s modernými nábytkami.

Ak si však priplatíte, alebo poprosíte niekoho s pásovou pílou, aby vám vyrezal nohy v štýle nábytkov z obdobia kráľovnej Anny, môžete zamieriť k skutočnej noblese. Škatuľa na takýchto nohách vyzerá ako z kaštieľa.

Drevené ozdoby zmenia tvar

Hoci sme hranatý korpus postavili na pekné nôžky, predsa len z neho zíva jednoduchosť kancelárií, úradov, skladov či socialistická strohosť. Útulné detaily pri nábytku vždy vychádzajú z toho, že každá plocha sa rozbíja do niekoľkých úrovní.

Skryť Vypnúť reklamu

Najjednoduchšie je plochu rozčleniť rámami z latiek a dosiek. Či ich budete lepiť, alebo klincovačkou nastreľovať na pôvodný povrch, na tom nezáleží. Istotne však pobadáte zmenu okamžite. Veľké hladké plochy získajú hĺbku, tiene a členitosť. Tak ako tomu vždy bolo na ušľachtilých stolárskych dielach.

Hrubé kontúry však pýtajú zjemnenie. Nie, netreba nič frézovať, ani zaobľovať či zahladzovať. Ak dokážete ručnou pílkou na pokosnici píliť pekné 45-stupňové uhly, určite by ste mali siahnuť po reliéfnych lištách vo formáte určenom pre nábytok. Štartovacou stanicou môže byť na internete stránka spalensky.com, inšpiráciou obrázky nábytkov z internetu. I stará truhlica ktorá bola ako lodný kufor vyzerá pod lištami ako skvost.

Rezby ako zo zemianskej kúrie

Rámy a lištovanie sú tuhou premenou, s rezbami a reliéfnymi ozdobami však možno zájsť omnoho ďalej. Možno ste ani netušili, že ceny ručných rezieb začínajú na úrovni centov, napríklad na stránke drevenepredmety.sk. Vyberiete si, čo vám ladí do oka a už to len lepíte na povrch nábytku. Vinárske vzory, poľovnícke, secesné či antické – všetko podľa ľubovôle. Každý kus je však originál, takže pri každom párovaní vznikajú drobné rozdiely. Výsledok je však ohromujúci.

Skryť Vypnúť reklamu

Popri skutočných rezbách však existujú aj ozdoby, ktoré vznikli vo formách z disperzie a drevnej hmoty. Ponúka ich napríklad Kastex.sk. Hoci sú určené na zdobenie nábytku, ktorý slúži pre posledný a večný odpočinok, predsa len svojimi motívmi ladia s nábytkom interiérov. Niet divu, veď ide o repliky plastických vzorov, ktoré vídať na nejednej stavbe so štukatérskou výzdobou. Akoby im z oka vypadli. I tieto hravo nalepíte tam, kam sa pýtajú.

Ak sa po takejto úprave pozriete na nábytok, potrebujete trochu fantázie, aby ste si ho predstavili vo finálnej podobe. Miešajúce sa odtiene dreva s pôvodnou povrchovou úpravou vyzerajú zavše nevábne. Ale tvar, ten je dokonalý.

Dvierka s jednoduchými závesmi

Neexistuje žiadny racionálny dôvod, prečo by mali mať nábytkové dvierka predsadené eurozávesy. Celý svet používa jednoduché pánty, ktoré stačí bez zahlbovania a prácneho vymeriavania len priskrutkovať o korpus a dvierka. Tie obyčajné – ako ich vídavame na králikárňach – patria k dvierkam vsadeným. Tie lícujú s čelným rámom nábytku, ktorý možno z latiek na otvorenom korpuse nábytku vystaviť.

Skryť Vypnúť reklamu

Pánty zalomené sú určené pre predsadené dvierka. Tie dosadajú na čelo korpusu a nikdy sa nestane, že budú zadrhávať, škrípať alebo šúchať ak ich zle vymeriate. Jedno i druhé svedčí každému nábytku a je iba na vás, pre ktoré sa pri úpravách rozhodnete. Veď dvierka sa v ničom nelíšia od police, ktorá visí na pántoch. Alebo hoci aj rámu, vyplneného pletivom tak, ako to vídame vo francúzskych časopisoch.

Tak možno uzavrieť každý kus nábytku, hoci bol doposiaľ vitrínou. I tu vám pri inšpiráciách pomôžu obrázky z internetu. Vyhľadajte si „face frame“ a hneď budete mať predstavu o tom, ako sa kancelársky korpus zmení na vzhľadnejší. Nie je to nič iné, ako čelný rám z doštičiek.

Zásuvky bez komplikácií

Ani zásuvky nie sú vysokou školou stolárskou. Ak opomenieme všetky tie moderné výsuvy s guľôčkami, kolieskami a ďalšie druhy kovaní, zásuvka nie je ničím iným, ako debničkou ktorá sa dá po zemi zašuchnúť pod posteľ. Stačí ju na rube navoskovať a už sa kĺže ako na ľade. Čo to znamená v prípade nábytku?

Skryť Vypnúť reklamu

Dajte rámiku z dosiek dno zo sololitu, upevnite na jeho čelo úchytku a máte zásuvku na želanie. Vyrobte pre ňu v korpuse policu s takou výškou aby pre zásuvku ladila a máte ju kam zasunúť. K tomu už patria iba dve latky, ktoré vymedzia priestor pre pohyb, jedna zarážka na koniec ktorá určí hĺbku zasunutia a máte fungujúce riešenie, aké možno vídať na starých vidieckych nábytkoch. Bez veľkého vymeriavania, či neúspechov.

Ak spravíte prvú, pocítite príval šťastia. Ak budete mať za sebou druhú, zdá sa vám, že vám je jasný každý detail. Po tretej si už trúfnete hoci aj na komodu s 18 zásuvkami. Nič to, že je všetko spájané iba lepidlom a klinčekmi. Pod povrchovou úpravou i tak nebude nič vidno.

Spoje bez stolárskych zručností

Možno vám to ešte nik neprezradil, ale nech majú stolári desiatky úžasných spôsobov pre spájanie dreva, domáci majstri predsa len majú radšej techniky, pri ktorých netreba ani zručnosť, ani veľa náradia, ani komplikované meranie. Pravdou je, že všetko možno zvládnuť s jedinou vŕtačkou a pomôckou Kreg Jig.

Skryť Vypnúť reklamu

Tá slúži na predvŕtanie otvorov pod ostrým uhlom tak, aby sa hlavičky skrutiek stratili pod úrovňou povrchu. Bez ohľadu na to, či treba vytvoriť rohový spoj, alebo spoj v ploche. Tam, kde sa vŕtanie ukryje na dne nábytku či v jeho vnútri, skrutkovanie je poslednou prácou. Tam, kde je vŕtanie na povrchu, tam sa použije tmel. Skrutka akoby sa naveky pochovala kdesi v útrobách. Jednoduchá šablóna z plastu a kovových puzdier nejednému domácemu majstrovi ušetrila čas i starosti.

Druhým zázrakom je pneumatická klincovačka. V predajnej sieti stoja najjednoduchšie modely nie viac ako 35 eur a tie si poradia s klincami kalibru G18 do dĺžky 50 milimetrov. To je dostatočné pre všetky nábytkárske práce. Či už treba zmontovať zásuvky, alebo upevniť lišty, latky či rezbárske ozdoby.

Skryť Vypnúť reklamu

Náter nemusí zapáchať

Vo chvíli, keď príde na povrchovú úpravu, stojíte pred dilemou. Má všetko vyzerať ako drevený nábytok s tmavou patinou a lesklým lakom na povrchu, alebo bude hrať všetko farbami? V oboch prípadoch je na začiatku jemné prebrúsenie a odmasťovanie. Draselné mydlo či lieh – obe fungujú dokonale.

Akrylátové farby vám namiešajú podľa vzorkovnice na želanie, natónovať si ich môžete aj sami. Balakryl UNI výborne kryje a ak k nemu siahnete po penovom valčeku s flokovým vláknom, nikde nezostanú šmuhy, ani ťahy štetca. V tejto kombinácii aj pod rukami amatéra vznikne dokonalý povrch. Lesklý, matný či saténový – podľa toho ktorý z variantov si zvolíte. Stačia dve vrstvy náteru a všetko sa stratí pod novou fazónou – bielou, ružovou, zelenou. Ako si len zaželáte. Vždy pekne ukáže, keď sa na nábytku vzájomne dopĺňajú dva odtiene. Hoci by jedným z nich bola i biely, šedý či čierny.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa vám však bude žiadať vidiecky vzhľad, nekupujte drahé kriedové farby, ktoré sú hitom domácich renovátoriek. Prisypte do Balakrylu trochu sadrokartonárskeho tmelu a nanášajte ho po rozmiešaní starým štetcom. Šmuhy, nerovnomerné prefarbenie a krytie budú ako z babičkinej starej komnaty. Dokonca bez vosku, ktorý by to musel kryť.

Bohatý vzhľad ušľachtilého dreva, politúr a lakov zasa dosiahnete lazúrou, ktorú nájdete v nejednej nábytkárskej dielni. Je to, akoby jediná plechovička spájala moridlo a lak v jednom. Johnstone’s Satin Woodstain sa zleje do hladkého filmu aj pod rukami nezručných, avšak ambicióznych, tvorivých ľudí. A ak by sa žiadalo, aby bol odtieň sýty a tmavý, svetlé drevo treba pred ním napustiť tenkovrstvovou lazúrou Classic Mat Woodstain. Tá utlmí jas dreva a nechá vyniknúť kryciemu filmu.

Skryť Vypnúť reklamu

Pásky, valčeky a pečiatky

Pri maľovanom nábytku niekedy oživí vzhľad pruhovaný detail, inokedy je to ornament podobný tomu na tapetách. Obzvlášť vtedy, ak máte za sebou kus práce a predsa máte pocit, že vášmu počinu predsa len čosi chýba.

Čierne, strieborné či zlaté kontúry stačí len vypáskovať maliarskou páskou a ohraničenú plochu vymaľovať. Čelá zásuviek, pracovné dosky či rámy dvierok odrazu vyzerajú úplne inak. Akoby ožili, obzvlášť tam, kde plochám chýba členenie.

Čary dokážu aj pečiatky či valčeky určené pre výmaľbu stien. Podchvíľou za sebou zanechajú zložité a hravé vzory, pri ktorých vynikne farebný kontrast viac ako doplnková farba. Módne časopisy o bývaní sa len hemžia obrázkami, kde túto techniku vidno v dobrom detaile. I vo vašich silách je, aby ste to dokázali. Kto raz chytil akrylátovú farbu do rúk, ten vie že s ňou sa každý zámer podarí.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 8. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 2. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 5. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 6. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 8. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 9. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 10. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 10 608
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 8 918
 3. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 692
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 627
 5. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 8 310
 6. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 228
 7. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 887
 8. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 810
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 099
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 587
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Voľby by vyhral Hlas.


3 h
Tak ako bol vyretušovaný Vladimír Clementis z fotografie s Klementom Gottwaldom, tak bol odstránený z učebníc dejepisu po procese a poprave aj Rudolf Slánský.

Učebnica, ktorá prináša len interpretáciu dejín, by sa mala považovať za podozrivú


11. jún

Slovenský lekár je priamo na EURO 2020.


Michal Šášky a 2 ďalší 7 h
Spolumajiteľ spoločnosti Compass Slovakia Zoltán Berghauer

Rozširujú výrobu aj na Slovensku.


11. jún

Neprehliadnite tiež

Vyberte sa s nami na návštevu do malej, ale zato praktickej, výnosnej i oddychovej záhrady.


11. jún

Všetky ruže majú jedlé kvety.


9. jún

Elektrika, benzín alebo batéria? Kosenie nemusí obťažovať vás ani susedov.


7. jún

Čo poviete na vlastnú studňu?


4. jún