SME
Nedeľa, 26. január, 2020 | Meniny má Tamara

Starý nábytok môže dostať druhú šancu

Stačí zopár úprav a z kusov, ktoré by iní odsúdili na smetisko, môžete mať štýlové vybavenie interiéru.

(Zdroj: MG)

Neraz končia v zbernom dvore iba preto, že sa nám zunovali. Skrinky sektorového nábytku zívajú nudou, komody nedržia krok s módou a kde-tu sa žiadajú dvierka namiesto zásuviek, ktoré sa v priebehu rokov používania rozsypali. Neznamená to však, že musia nutne skončiť v peci alebo na smetisku.

Stačí nabrať trochu odvahy a urobiť zopár drobných úprav, aby s oživeným vzhľadom slúžili v domácnosti ešte celé desaťročia. Neraz s omnoho väčšou pevnosťou a trvácnosťou, akú dokážu ponúknuť nové lacné drevotriesky z nábytkových reťazcov, ktoré hoc vyzerajú k svetu, sú vyrobené nie na používanie ale skôr na ozdobu.

Článok pokračuje pod video reklamou

Kritickým okom

Nie vzhľad, ale stav rozhoduje o tom, či je kus starého nábytku ešte súci alebo nie. Popraskaný lak, zvlnená dyha, zalomená noha či odbitý roh nie sú defektom, ktorý by bránil ich obnove. Prekážkou nie sú ani rozlepené dielce, vylomené dvierka či zásuvky, ktoré sa únavou začali rozoberať.

Ak sa však preglejka alebo drevotrieska rozlepila od vlhkosti, alebo starý kredenc z rodičovského domu nesie silné poškodenie od červotočov, lepšie je odoslať ich na večný odpočinok, ako im venovať svoje cenné chvíle pre záchranu. Obzvlášť, ak vás k nim neviaže vážne puto alebo spomienka, ktorú by ste radi uchovali pre ďalšie generácie.

Všetko sa najlepšie vyjaví vo chvíli, keď nábytok vyprázdnite, odstrojíte, položíte na bielu zakrývaciu fóliu a utriete vlhkou handričkou. Na takomto mieste sa zrazu ukážu všetky detaily, ktoré doposiaľ zanikali.

Odstrojte ich na korpus

Či je to komoda alebo skrinka, s každou sa najlepšie pracuje ak je odstrojená až na samý korpus. Vyberiete von zásuvky, odmontujete dvierka, vyložíte poličky, vytiahnete sklá z vodiacich drážok a odložíte bokom všetky zásuvky. Takpovediac, vyzlečiete ich donaha a hneď si uvedomíte, že sa pozeráte na prázdnu škatuľu.

Zrazu sú sektorové časti nábytku jedna ako druhá, ba aj kredenc či sekretár stratia svoju majestátnosť. Práve v tomto momente sa vytratí z duše posledné zrnko úcty a každý zásah bez váhania prichádza do úvahy. Či treba čosi upraviť, pridať, vymeniť alebo odstrániť, už je to iba bezmocný korpus, ktorý nebudí žiadny rešpekt.

Postavte ju na nové nohy

Pri sektorových skrinkách nik nepočítal s tým, že ich jedného dňa ktosi rozoberie a využije každú zvlášť. Chýba im podstavec, chýbajú im nohy. Práve vďaka nim získa hranatá škatuľa podvihnutá nad úroveň podlahy istú ľahkosť, sviežosť či noblesu. Príjemná zmena čaká aj každý kus starého nábytku, ktorý stál doposiaľ iba na škatuľovej platforme.

Najjednoduchšie nohy sú sústružené a možno ich kúpiť hotové v stolárskych predajniach, i na internete. Nízke, tučné, zavalité, ale aj štíhle, končisté či s hravými kontúrami. Všetky upevníte na kvapku lepidla skrutkou. Na takýchto nohách vyzerá aj ten najfádnejší nábytok skutočne dobre. S vyhliadkou pre ďalšie zdobenie.

Konzervatívnejším a modernejším riešením sú nohy z hranolčekov, ktoré sú pospájané štvoricou dosiek. Takýto rám nájdete na nejednom stole a ak dokážete napíliť hranolčeky a dosky z hobbymarketu, dokážete to aj spojiť. Takáto úprava bude ladiť aj s modernými nábytkami.

Ak si však priplatíte, alebo poprosíte niekoho s pásovou pílou, aby vám vyrezal nohy v štýle nábytkov z obdobia kráľovnej Anny, môžete zamieriť k skutočnej noblese. Škatuľa na takýchto nohách vyzerá ako z kaštieľa.

Drevené ozdoby zmenia tvar

Hoci sme hranatý korpus postavili na pekné nôžky, predsa len z neho zíva jednoduchosť kancelárií, úradov, skladov či socialistická strohosť. Útulné detaily pri nábytku vždy vychádzajú z toho, že každá plocha sa rozbíja do niekoľkých úrovní.

Najjednoduchšie je plochu rozčleniť rámami z latiek a dosiek. Či ich budete lepiť, alebo klincovačkou nastreľovať na pôvodný povrch, na tom nezáleží. Istotne však pobadáte zmenu okamžite. Veľké hladké plochy získajú hĺbku, tiene a členitosť. Tak ako tomu vždy bolo na ušľachtilých stolárskych dielach.

Hrubé kontúry však pýtajú zjemnenie. Nie, netreba nič frézovať, ani zaobľovať či zahladzovať. Ak dokážete ručnou pílkou na pokosnici píliť pekné 45-stupňové uhly, určite by ste mali siahnuť po reliéfnych lištách vo formáte určenom pre nábytok. Štartovacou stanicou môže byť na internete stránka spalensky.com, inšpiráciou obrázky nábytkov z internetu. I stará truhlica ktorá bola ako lodný kufor vyzerá pod lištami ako skvost.

Rezby ako zo zemianskej kúrie

Rámy a lištovanie sú tuhou premenou, s rezbami a reliéfnymi ozdobami však možno zájsť omnoho ďalej. Možno ste ani netušili, že ceny ručných rezieb začínajú na úrovni centov, napríklad na stránke drevenepredmety.sk. Vyberiete si, čo vám ladí do oka a už to len lepíte na povrch nábytku. Vinárske vzory, poľovnícke, secesné či antické – všetko podľa ľubovôle. Každý kus je však originál, takže pri každom párovaní vznikajú drobné rozdiely. Výsledok je však ohromujúci.

Popri skutočných rezbách však existujú aj ozdoby, ktoré vznikli vo formách z disperzie a drevnej hmoty. Ponúka ich napríklad Kastex.sk. Hoci sú určené na zdobenie nábytku, ktorý slúži pre posledný a večný odpočinok, predsa len svojimi motívmi ladia s nábytkom interiérov. Niet divu, veď ide o repliky plastických vzorov, ktoré vídať na nejednej stavbe so štukatérskou výzdobou. Akoby im z oka vypadli. I tieto hravo nalepíte tam, kam sa pýtajú.

Ak sa po takejto úprave pozriete na nábytok, potrebujete trochu fantázie, aby ste si ho predstavili vo finálnej podobe. Miešajúce sa odtiene dreva s pôvodnou povrchovou úpravou vyzerajú zavše nevábne. Ale tvar, ten je dokonalý.

Dvierka s jednoduchými závesmi

Neexistuje žiadny racionálny dôvod, prečo by mali mať nábytkové dvierka predsadené eurozávesy. Celý svet používa jednoduché pánty, ktoré stačí bez zahlbovania a prácneho vymeriavania len priskrutkovať o korpus a dvierka. Tie obyčajné – ako ich vídavame na králikárňach – patria k dvierkam vsadeným. Tie lícujú s čelným rámom nábytku, ktorý možno z latiek na otvorenom korpuse nábytku vystaviť.

Pánty zalomené sú určené pre predsadené dvierka. Tie dosadajú na čelo korpusu a nikdy sa nestane, že budú zadrhávať, škrípať alebo šúchať ak ich zle vymeriate. Jedno i druhé svedčí každému nábytku a je iba na vás, pre ktoré sa pri úpravách rozhodnete. Veď dvierka sa v ničom nelíšia od police, ktorá visí na pántoch. Alebo hoci aj rámu, vyplneného pletivom tak, ako to vídame vo francúzskych časopisoch.

Tak možno uzavrieť každý kus nábytku, hoci bol doposiaľ vitrínou. I tu vám pri inšpiráciách pomôžu obrázky z internetu. Vyhľadajte si „face frame“ a hneď budete mať predstavu o tom, ako sa kancelársky korpus zmení na vzhľadnejší. Nie je to nič iné, ako čelný rám z doštičiek.

Zásuvky bez komplikácií

Ani zásuvky nie sú vysokou školou stolárskou. Ak opomenieme všetky tie moderné výsuvy s guľôčkami, kolieskami a ďalšie druhy kovaní, zásuvka nie je ničím iným, ako debničkou ktorá sa dá po zemi zašuchnúť pod posteľ. Stačí ju na rube navoskovať a už sa kĺže ako na ľade. Čo to znamená v prípade nábytku?

Dajte rámiku z dosiek dno zo sololitu, upevnite na jeho čelo úchytku a máte zásuvku na želanie. Vyrobte pre ňu v korpuse policu s takou výškou aby pre zásuvku ladila a máte ju kam zasunúť. K tomu už patria iba dve latky, ktoré vymedzia priestor pre pohyb, jedna zarážka na koniec ktorá určí hĺbku zasunutia a máte fungujúce riešenie, aké možno vídať na starých vidieckych nábytkoch. Bez veľkého vymeriavania, či neúspechov.

Ak spravíte prvú, pocítite príval šťastia. Ak budete mať za sebou druhú, zdá sa vám, že vám je jasný každý detail. Po tretej si už trúfnete hoci aj na komodu s 18 zásuvkami. Nič to, že je všetko spájané iba lepidlom a klinčekmi. Pod povrchovou úpravou i tak nebude nič vidno.

Spoje bez stolárskych zručností

Možno vám to ešte nik neprezradil, ale nech majú stolári desiatky úžasných spôsobov pre spájanie dreva, domáci majstri predsa len majú radšej techniky, pri ktorých netreba ani zručnosť, ani veľa náradia, ani komplikované meranie. Pravdou je, že všetko možno zvládnuť s jedinou vŕtačkou a pomôckou Kreg Jig.

Tá slúži na predvŕtanie otvorov pod ostrým uhlom tak, aby sa hlavičky skrutiek stratili pod úrovňou povrchu. Bez ohľadu na to, či treba vytvoriť rohový spoj, alebo spoj v ploche. Tam, kde sa vŕtanie ukryje na dne nábytku či v jeho vnútri, skrutkovanie je poslednou prácou. Tam, kde je vŕtanie na povrchu, tam sa použije tmel. Skrutka akoby sa naveky pochovala kdesi v útrobách. Jednoduchá šablóna z plastu a kovových puzdier nejednému domácemu majstrovi ušetrila čas i starosti.

Druhým zázrakom je pneumatická klincovačka. V predajnej sieti stoja najjednoduchšie modely nie viac ako 35 eur a tie si poradia s klincami kalibru G18 do dĺžky 50 milimetrov. To je dostatočné pre všetky nábytkárske práce. Či už treba zmontovať zásuvky, alebo upevniť lišty, latky či rezbárske ozdoby.

Náter nemusí zapáchať

Vo chvíli, keď príde na povrchovú úpravu, stojíte pred dilemou. Má všetko vyzerať ako drevený nábytok s tmavou patinou a lesklým lakom na povrchu, alebo bude hrať všetko farbami? V oboch prípadoch je na začiatku jemné prebrúsenie a odmasťovanie. Draselné mydlo či lieh – obe fungujú dokonale.

Akrylátové farby vám namiešajú podľa vzorkovnice na želanie, natónovať si ich môžete aj sami. Balakryl UNI výborne kryje a ak k nemu siahnete po penovom valčeku s flokovým vláknom, nikde nezostanú šmuhy, ani ťahy štetca. V tejto kombinácii aj pod rukami amatéra vznikne dokonalý povrch. Lesklý, matný či saténový – podľa toho ktorý z variantov si zvolíte. Stačia dve vrstvy náteru a všetko sa stratí pod novou fazónou – bielou, ružovou, zelenou. Ako si len zaželáte. Vždy pekne ukáže, keď sa na nábytku vzájomne dopĺňajú dva odtiene. Hoci by jedným z nich bola i biely, šedý či čierny.

Ak sa vám však bude žiadať vidiecky vzhľad, nekupujte drahé kriedové farby, ktoré sú hitom domácich renovátoriek. Prisypte do Balakrylu trochu sadrokartonárskeho tmelu a nanášajte ho po rozmiešaní starým štetcom. Šmuhy, nerovnomerné prefarbenie a krytie budú ako z babičkinej starej komnaty. Dokonca bez vosku, ktorý by to musel kryť.

Bohatý vzhľad ušľachtilého dreva, politúr a lakov zasa dosiahnete lazúrou, ktorú nájdete v nejednej nábytkárskej dielni. Je to, akoby jediná plechovička spájala moridlo a lak v jednom. Johnstone’s Satin Woodstain sa zleje do hladkého filmu aj pod rukami nezručných, avšak ambicióznych, tvorivých ľudí. A ak by sa žiadalo, aby bol odtieň sýty a tmavý, svetlé drevo treba pred ním napustiť tenkovrstvovou lazúrou Classic Mat Woodstain. Tá utlmí jas dreva a nechá vyniknúť kryciemu filmu.

Pásky, valčeky a pečiatky

Pri maľovanom nábytku niekedy oživí vzhľad pruhovaný detail, inokedy je to ornament podobný tomu na tapetách. Obzvlášť vtedy, ak máte za sebou kus práce a predsa máte pocit, že vášmu počinu predsa len čosi chýba.

Čierne, strieborné či zlaté kontúry stačí len vypáskovať maliarskou páskou a ohraničenú plochu vymaľovať. Čelá zásuviek, pracovné dosky či rámy dvierok odrazu vyzerajú úplne inak. Akoby ožili, obzvlášť tam, kde plochám chýba členenie.

Čary dokážu aj pečiatky či valčeky určené pre výmaľbu stien. Podchvíľou za sebou zanechajú zložité a hravé vzory, pri ktorých vynikne farebný kontrast viac ako doplnková farba. Módne časopisy o bývaní sa len hemžia obrázkami, kde túto techniku vidno v dobrom detaile. I vo vašich silách je, aby ste to dokázali. Kto raz chytil akrylátovú farbu do rúk, ten vie že s ňou sa každý zámer podarí.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zimná dovolenka: Doprajte si slnko a pohodu v Egypte
 2. Stredné školy: Kam a kedy poslať prihlášku?
 3. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 4. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 5. Česko-Slovenský ples sa blíži, v predaji sú posledné vstupenky
 6. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy
 7. Ako budeme jesť v roku 2020? Letí výstrednosť aj ekológia
 8. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých
 9. Viete, prečo sú dôležité ekologické predajne?
 10. Prichádza nová doba: firmy, ktoré riešia spoločenské problémy
 1. Zimná dovolenka: Doprajte si slnko a pohodu v Egypte
 2. Košičan Erik Ňarjaš vyzve do tanca parlament!
 3. Úrazy v zimnom období sú častou príčinou práceneschopnosti
 4. Natankujete len za 1 euro. OMV otvára novú čerpačku
 5. Stredné školy: Kam a kedy poslať prihlášku?
 6. Rádio Košice počúva každý tretí Košičan
 7. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 8. Šperk, ktorý sa neodkladá do šperkovnice
 9. Hlavným partnerom súťaže Podnikateľka Slovenska sa stala BILLA
 10. Kúpeľný park Kováčová spustil predaj nových pozemkov
 1. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny 12 561
 2. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých 12 166
 3. Slovenský magazín čítajú v 83 krajinách sveta. Viete, o čom je? 10 151
 4. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy 9 603
 5. Stredné školy: Kam a kedy poslať prihlášku? 8 953
 6. Takto by ste sa mali správať v horách, radí horský záchranár 8 912
 7. Zimná dovolenka: Doprajte si slnko a pohodu v Egypte 8 706
 8. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne 8 120
 9. Obraz, ktorý chceli komunisti do každého bytu, ide na kreditky 7 274
 10. Tipy od sprievodkyne: Magický Marakéš vás očarí svojimi vôňami 7 159

Téma: Víkend

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Hlavné správy zo Sme.sk

Dobré ráno

Dobré ráno: Bödör stratil pamäť, prokurátor to chce preveriť

Čo sa udialo na súde s vrahmi Kuciaka a Kušnírovej.

Podcast Dobré Ráno.
AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Umierajúci chlapec márne prosí o pomoc. Putin Váňu nepočuje

Rodinu so vzácnym genetickým ochorením označili za zdravú. Aby ušetrili.

Prezident Vladimir Putin v sprievode ministerky zdravotníctva si trasie ruku s pacientom, ktorý sa stal obeťou teroristického útoku vo Volgograde v roku 2014. Pre obete ruského zdravotníctva si čas nenašiel.

Kobe Bryan tragicky zahynul

Správu aktualizujeme.

Kobe Bryant.

Prieskum preferencií: OĽaNO stále rastie, Kiska predbehol PS/Spolu

Matovičovi výlet do Cannes zrejme pomohol. V najnovšom Focuse rástol najviac.

Neprehliadnite tiež

SERIÁL - KORENE A HĽUZY

Čierny koreň sa varil v dažďovej vode. Pochutnával si na ňom aj Kráľ Slnko

Pre niekoho hrôzostrašne znejúci názov, pre iného pochúťka.

Mišpuľa - kráska do prírodnej záhradky

Poznáte toto netradičné ovocie? Hoci má málo dužiny o to väčší chuťový i liečivý účinok.

Seriál - Kupujeme chalupu

Novú chalupu musíte najprv pochopiť. Až potom meniť

Ako sa zoznámiť s novou chalupou?

ROZHOVOR

Dušan Dušek: Môj brat namiesto poštových známok zbieral vtáčie pierka (rozhovor)

Rozhovor so slovenským básnikom vám priblíži nielen jeho koníček, ale i tvorbu.