SME
Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky

Aj vašu záhradu môže polievať automat

Svieža zeleň, pestré kvetenstvo a príjemnejší vzduch. V horúcich dňoch má samozávlaha hneď niekoľko výhod.

(Zdroj: MG)

Začína sa brieždiť, hodinové ručičky ukazujú päť hodín ale budík nezvoní. Kým všetci ešte odfukujú v perinách, v záhrade sa deje čosi dôležité. Z hadičiek do chladnej zeme vytekajú tenké prúdiky vody, aby ovlažili zeleninu a kvety. Nič netušia susedia, ani kohút na plote.

Hoci nik do rúk po celú sezónu nevezme záhradnú hadicu a krhla príde k slovu tiež iba zriedkavo, dvor i záhradu zdobí rujná zeleň. Všetko prosperuje, akoby vždy na noc výdatne spŕchlo a cez deň bola hojnosť tepla a slnka. Takáto záhrada nie je iba fantáziou na stránkach novín, ale môže sa stať realitou aj za vašim domom. Vďaka závlahovému systému, ktorý si poskladáte na mieru.

Každoročná rutina

Kým profesionálne firmy kopú vo dvoroch boháčov jarčeky a osádzajú pod zem stabilnú spleť rúrok, rozdeľovačov a hadíc, závlahový systém pod taktovkou záhradkára vyzerá odlišne. Plazí sa po zemi a podľa potreby má každý rok inú podobu. Hrubá hadica sa vetví cez drobné škrtiace ventily do hadičiek, z ktorých cez trysky smeruje voda priamo ku koreňom rastlín. Bez ohľadu na to, či slúžia pre potechu alebo úžitok.

Z desiatok komponentov skladá závlahu pre skleník, zelenú fasádu domu, živý plot, trávnik, ale aj hriadky, kvetináče s ovocnými stromčekmi a záhon s jahodami. Všetko sa začiatkom leta vyvalí z pivnice do dvora, aby slúžilo až do príchodu neskorej jesene. Potom zasa všetko zbaliť, roztriediť a rozložiť, aby bola stavebnica pripravená pre ďalšiu sezónu.

Nie však iba z roztopaše a pre komfort. Závlahový systém dávkuje vodu natoľko šetrne, že aj pri výdatnom polievaní ušetrí viac ako tretinu vody. Polieva iba to, čo potrebujete a vždy vo chvíli, keď bude z polievania najväčší úžitok.

Každý liter pod kontrolou

Všetko sa začína pri záhradnom vodovodnom kohútiku. Tam, kde bola ešte pred niekoľkými rokmi po celé leto pripojená hadica dnes je múdry pomocník. Sám púšťa a zastavuje vodu podľa naučených pokynov. Kohútik je stále otvorený naplno, škatuľka prietok vody riadi malým ventilom s motorčekom. Je napájaná batériami, ktoré vydržia v pohotovosti dve sezóny. Vždy keď sa ozve tiché šramotenie, viete že ventil sa otvoril alebo zavrel.

Závlahový automat Gardena T 1030 nie je žiadnou raketovou vedou. Vezmete plastovú kartičku a poposúvate na nej niekoľko drobných gombičiek a necháte ju prečítať automatu. Od tejto chvíle vie koľko je hodín, kedy má polievať, ako dlho a ako často. Nič viac, nič menej. Týmto rozpisom sa riadi do chvíle, kým ho nevypnete. Vždy je však na jediné kliknutie pripravený spustiť závlahu na želanie mimo rozpisu – pod dohľadom, alebo na pol hodinu.

Hoci nemá displej a dotykové ovládanie ako najmodernejší mobil, informácia o spotrebe vody nie je stratená. Pricvaknete na výstup malý prietokomer a jeho displej vyjaví všetky tajomstvá. Pri polievaní zobrazuje prietok vody v litroch za minútu, meria vodu ktorá sa minula dnes, ale aj za celú sezónu. To už je iba kúsok od toho, aby ste si vedeli všetko prepočítať na eurá.

Zálievka pod nízkym tlakom

My záhradkári nie sme skúsení remeselníci, aby sme si pri spájaní hadíc poradili so zložitými spojkami. Sme pripravení čosi zacvaknúť, prepichnúť či nastrčiť, nemáme vlohy na to, aby sme riešili či kdesi spoje tesnia, alebo ich voda nevyrazí keď začne nadúvať hadice. Preto do závlahového systému putuje voda pod nízkym tlakom, tak aby aj ten najslabší spoj vydržal jej nápor.

Kúsok za závlahovým automatom je preto škatuľka, ktorá tlmí tlak vody. Má drobnú riečicu na nečistoty a na výstupe malú rýchlospojku závlahového systému. Do tej zvyčajne putuje ďalšia škatuľka, tentokrát omnoho zaujímavejšia.

Je malým zásobníkom na tekuté hnojivo. Po malých dávkach sa primiešava do vody, aby sa výživa dostala na všetky miesta v záhrade. Po väčšinu sezóny je možno prázdna, ak však príde čas kvitnutia, záhony žiadajú výživu. Odkrútiť veko, naliať hnojivo po rysku a je po starostiach. Takto to ide vždy, keď sa zdá, že kvietkom dochádzajú sily. Mocné kvetenstvo rozvoniava záhradou a vábi hmyz s omnoho väčšou vytrvalosťou, ako kdekoľvek v okolitých dvoroch. Hnojivo splnilo svoje poslanie.

Rúrky a hadičky razia cestu vode

Až teraz sa začína voda rozbiehať do celého dvora a záhrady. Tenké rúrky Micro-Drip s priemerom 13 milimetrov tvoria hlavnú trasu, odbočky s tretinovou hrúbkou smerujú na záhony a hriadky. Nie sú to hadice, ako ich poznáme v záhradách našich otcov. Sú tenké, ľahké, pružné – skôr z mäkkého plastu ako gumy. Nemajú žiadne koncovky, odstrihnúť ich možno nožnicami kdekoľvek.

Budovanie spleti cestičiek je ako hra. Sem sa nastrčí odbočka na veľkú hadičku, inde na malú, sem patrí rohový kus, tu zase koncovka. Nájde sa aj spojka pre predĺženie hadičky, alebo spojenie tej ktorú sme vlani prestrihli na dvoje. Nič sa neskrutkuje, nemontuje, nezvára. Len sa zasunú do seba a je hotovo. Všade tam, kde treba pustiť viac vody na úkor inej vetvy, pridá sa malý škrtiaci ventil.

Jeden prívod akoby sa razom rozrástol do stromu s desiatkou konárov, do ktorých bude možno už o hodinu prúdiť pre skúšku voda. Ide to rýchlo, takmer bez rozmýšľania. Kedykoľvek v sezóne možno ktorúkoľvek z odbočiek odobrať, premiestniť na iné miesto, či pridať ďalšiu. Takúto voľnosť podzemné rozvody nepoznajú.

Doslova po kvapkách

K rastlinkám voda nevyteká priamo z hadičiek, ale cez trysky. Ak sa povie kvapkač, rozhľadený záhradkár presne vie o čom je reč. Z malého otvoru vybieha kvapka po kvapke tempom, ktoré mu udal výrobca. Dva či štyri litre vody za minútu sú štandardom, pri nastaviteľných to môže byť aj 20. Kým burina na desiatku centimetrov od otvoru usychá smädom, korene paradajky pod kvapkačom nasávajú každé sústo.

Je to, akoby voda smerovala ku koreňom s vysokou presnosťou. Niektoré hadičky majú kvapkače pevne sformované v továrni každých pár desiatok centimetrov, iné sa dajú zasunúť do hadičky na ktorékoľvek miesto. Stačí ich len nastoknúť do tenkej hadičky namiesto spojky, alebo do hrubšej vypichnúť otvor a zakrútiť ich. Takto polievaný skleník či fóliovník je takmer úplne bez burín a zemina na pohľad pripomína vyprahnutú púšť. Len paradajky a papriky majú nasadených plodov do sýtosti.

Štandardné záhradné hadice pre kvapkovú závlahu dnes ponúkajú v sezóne aj v obchodný reťazcoch, kde sa chcú zavďačiť záhradkárom. Vyrolujete 20 metrovú hadicu pod zelenú fasádu do zrážkového tieňa strechy a pavinič sa ženie ku streche ako divý.

Fontánky, sprchy a výrobníky hmly

Tam, kde je v ozdobnom záhone vysadený ostrovček kosatcov, trs mečíkov alebo hniezdo nátržníkov, smerovanie kvapiek by bolo priveľkou piplačkou. Na také miesto príde na hadičku tryska, ktorá niekoľkými malými prúdikmi vody vlaží kruh okolo seba. Má zasiahnuť 10, 20 či 40 centimetrov? Stačí len otočiť jej čiapočkou a voda sa podriadi úmyslu. Takáto tryska zavlaží aj kvetináč, výsadbovú nádobu, alebo rozprestrie vodu pod kriakom k jeho rozvetveným koreňom. Voda je stále pod kontrolou, len namiesto bodu pokryje malý okruh.

Čo však so zákutím v polotieni, kde lesné byliny v rannej rose prekypujú čulou sviežosťou, avšak keď príde spara obeda, vädnú a líhajú k zemi? Tam možno vyčariť jemnú hmlu, ktorá je ako najjemnejšia padajúca rosa. Hoci voda iba sotva otáča meračom, vzduch sa plní vlahou a nekonečnou sviežosťou. Takéto trysky však nie sú učupené na hline, ale s hadičkou vystupujú nad terén. Nejednému záhradkárovi už pomohli vypestovať úžasné priesady kapustovín, alebo vytvorili klímu pre bohatú úrodu papriky. Vlhký vzduch za pár grošov je ako výlet do úplne inej klímy. Tiež vám teraz napadlo, že aj sedenie na terase v horúcom dni by mohlo byť príjemnejšie? Je to už raz tak.

Ak však príde na trávnik, tu končí všetko trochárenie. Vodu treba dostať ku každému steblu, ku každému trsu. To je práca pre plošné trysky, ak je to len malá cestička trávy, ktorá lemuje ozdobnú výsadbu. Voda kropí celé ich okolie a nikdy nemočí chodník ani záhon.

So sprchou s vodným pohonom však dostane vlahu aj malé ihrisko, na ktorom sa hráva za záhradným domčekom bedminton. Rozťahuje lúče vody do strán a nakláňa sa spredu dozadu, ako keď krhlou polievame veľkú plochu. Voda zohriata povetrím padá na zem ako jemný letný dážď. Takouto výbavou možno zavlažiť aj šalátovú záhradku, či plochy do ktorých sa nám malými tryskami nechce.

Krok za krokom

Z automatickej závlahy sa nemusí hneď zatočiť hlava. Vyrastať môže krok po kroku, každú sezónu s novými skúsenosťami vo väčšom meradle. Tento rok to možno bude iba výsadba okolo terasy, alebo niekoľko vyvýšených záhonov, ktoré presychajú nezadržateľným tempom. Už o rok to môže byť aj predzáhradka. Pre budovanie závlahového systému neexistujú žiadne pravidlá, s výnimkou tých, ktoré vychádzajú od samého rozumu.

Videli ste už postávať autá v rannej zápche cestou do práce? Podobne to vyzerá v závlahovom systéme, ak neviete spočítať že 4 je viac ako 1+1. Cez hadičku pretečie len obmedzené množstvo vody a takže dokáže obslúžiť iba toľko trysiek, koľko unesie. Preto sa všetko vetví a hoci ide o jednoduché gazdovské počty, nováčika môžu na začiatku zaskočiť.

Aby to nebolo zložité, výrobcovia systémov majú na svojich stránkach jednoduché aplikácie, ktoré vám ihneď vypočítajú čo je možné a čo treba urobiť inak. Nejedna z nich zostaví aj rozpis súčiastok, ktoré pre zostavu potrebujete. Nie je to však žiadna veda pre projektantov a remeselníkov. Sčítate rastlinky, vyberiete trysky a zvyšok sa udeje na jedno kliknutie.

Udržte vodu vo svojich záhradách

Niekedy stačí málo a večne suchá záhrada má zrazu dostatok vody. Čím menej sa slnko dotýka zeme a čím pomalšie dažďová voda odteká preč, tým vlhkejšia je zem, v ktorej všetka ta krása našich dvorov a záhrad rastie. Stačí namiesto farmárskeho poľa pozorovať prírodu a hneď vidíme živé príklady.

 • Zem ukrytá pod vrstvou mulču na slnku nikdy nepresychá. Podsypte rad ríbezlí a egrešov kôrou alebo slamou a uvidíte ten rozdiel v úrode. Na vode sú priam závislé. To isté platí aj pre zemiaky, či jahodník. Namiesto kôry však treba siahnuť po štedrej vrstve kompostu z drobnochovu.
 • Odkvap zbierajúci vodu v malom záhradnom jazierku s prepadom do priľahlých záhonov je ako oáza, ktorá priam prekvitá sviežou zeleňou. Voda, ktorá kedysi pri daždi utekala bez úžitku do kanála zostáva vo dvore. Pomáha vykryť suché dni, takže ani kvapka neskončí bez úžitku.
 • Dreviny dokážu vytvoriť tôňu bez ohľadu na to, či majú meter od zeme alebo desať. Všade tam, kde zem vysychá bez úžitku, môžu tvoriť slnečník proti vysychaniu zeme. Žiadna výsadba nie je záväzkom na veky sveta. Ak začne lieska, baza či jarabina prekážať, jednoducho ich zrušíte. Koľko práce však stihli po svoj čas spraviť k prospechu.
 • V úžitkovej záhradke zmení všetko na nepoznanie kombinovaná výsadba, ktorá nenástojí na šíkoch rastlín, medzi ktorými je suchá, mŕtva zem. Plodiny sa miesia v rôznych výškach v tesnom susedstve a sú si na pomoci. Na prvý pohľad to možno vyzerá ako malý, záhradný chaos. Na vidiecky charakter si však privyknete prirýchlo.
 • Pod nádoby patria podmisky, ktoré zadržia prebytočnú vlahu pri výdatnom daždi, hoci by to bola len zásoba na pol dňa. I to je výhra. A ak k nim pribudnú samozávlahové hranty a kvetináče s vodným rezervoárom, tie akoby boli úplne bez starostí. Zachytia vody toľko, koľko im vystačí na niekoľko dní. Je to len iný kvetináč a predsa úplne iný osoh.

(mg)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 8. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 2. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 5. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 6. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 8. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 9. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 10. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 10 555
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 8 822
 3. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 676
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 601
 5. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 8 346
 6. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 189
 7. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 834
 8. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 801
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 086
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 608
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Voľby by vyhral Hlas.


2 h

Slovenský lekár je priamo na EURO 2020.


Michal Šášky a 2 ďalší 7 h
Spolumajiteľ spoločnosti Compass Slovakia Zoltán Berghauer

Rozširujú výrobu aj na Slovensku.


11. jún

Neprehliadnite tiež

Vyberte sa s nami na návštevu do malej, ale zato praktickej, výnosnej i oddychovej záhrady.


11. jún

Všetky ruže majú jedlé kvety.


9. jún

Elektrika, benzín alebo batéria? Kosenie nemusí obťažovať vás ani susedov.


7. jún

Čo poviete na vlastnú studňu?


4. jún