Záhradkári, vedci a ochranári spojili svoje sily v unikátnom projekte, do ktorého sa môžete zapojiť i vy. Venujte motýľom pol hodinku a pomôžete vedcom.

Motýle sú nie len pôvabné, ale vďaka svojmu životnému štýlu aj citlivé ukazovatele stavu životného prostredia. Sú akousi sondou, ktorá nám ukáže, v akom stave je biodiverzita v mieste pozorovania. Entomológovia a nadšenci preto zbierajú každoročne množstvo údajov naprieč svetom, aby na základe dát ukázali, že výrazný úbytok hmyzu je, žiaľ, skutočný.
Sledovať pestrú českú a slovenskú prírodu je však výzva – a tak vznikla tzv. motýlia polhodinka. Je veľmi podobná vtáčej hodinke, ktorá prebieha v zime pozorovaním druhovej skladby vtákov na kŕmidlách.
Skladba motýľov sa v čase mení
Aj v tomto prípade si pozorovateľ vyberie vhodné stanovište, kde zaznamenáva motýle. Prvý motýlia polhodinka prebehla minulý rok v Českej republike a zapojilo sa do nej viac ako 600 ľudí, ktorí spoločne priniesli viac ako 5000 záznamov z celej krajiny. Aj to bola motivácia na vykonanie rovnakého sčítania motýľov v tomto roku, tentoraz spoločne so Slovenskom.
Predplaťte si Magazín Doma v záhrade
https://www.petitpress.sk/predplatne/doma-v-zahrade/dvz-hmyz-v-zahrade/

Záštitu nad sčítaním prebrali Európska schéma monitorovania motýľov – eBMS, Slovenská entomologická spoločnosť pri SAV, DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie a ochranárske združenie BROZ. Zvolené boli dva termíny, kedy sčítanie prebehne. Jarný termín sa realizoval od 26. mája do 1. júna a letný termín nás čaká od 14. do 20. júla.
Dva termíny sú dôležité z toho dôvodu, že druhová skladba motýľov sa počas roka mení, a zároveň ak niekto nestihol jarný termín, môže sa pridať v priebehu leta. Cieľom akcie je nielen spresniť informácie o stave motýľov na Slovensku, ale aj upozorniť na to, že z krajiny miznú, zlepšiť ich ochranu a podeliť sa o zaujímavosti z ich života.

Ako sa zapojiť?
Nato, aby ste sa do sčítania zapojili, nepotrebujete vlastnú záhradu. Pokojne si môžete vybrať aj iné miesto – napríklad park v okolí domu, okraj lesa či vegetáciu pri ceste.
Aktivitu možno vykonávať v priebehu stanoveného dátumu aj viackrát na rôznych miestach. Dôležité však je zvoliť si taký deň, kedy je aktivita motýľov čo možno najvyššia. Ideálna teplota je 20 až 30 °C, jasno alebo polojasno a bezvetrie. Pozorovať môžete od 10. do 17. hodiny, ale počas obeda si motýle rady dávajú pauzu. V horúcich dňoch je dobré začať skoro ráno.
K zaznamenávaniu budete potrebovať formulár, ktorý nájdete priamo na stránkach www.motyliapolhodinka.sk.