Sliepky sú spoločenské tvory a najradšej žijú v kŕdľoch, kde panuje istá hierarchia, hodnoty, sociálne kontakty a zdravie. Ak ochorie jeden z členov kŕdľa, je vysoko pravdepodobné, že ochorie celý kŕdeľ. Zvieratá - sliepočky nevynímajúc - robia len dobre premyslené a overené činnosti, podobe ako domorodé kmene, v ktorých chce každý robiť to, čo robia starší a dospelí. Je to logické, lebo ide o prežitie. A tak sa i sliepky snažia opakovať to, čo robili už ich predkovia. Jednou z každodenných činností je popolenie sa.

Jednou z činností, ktoré sú na dennom poriadku pri každej sliepke, je “popolenie sa”, (nie je viazané na Popolcovú stredu). Popolcová alebo Škaredá streda bol sviatok našich vzdialených predkov, keď si natierali tvár a vlasy popolom z obradných ohňov či dokonca pohrebných hraníc, neskôr tento zvyk prevzali aj kresťania. Hydina má iný dôvod, princíp je však podobný – zbaviť sa nechceného.
Postrach chovateľov – čmelík slepačí
Je to ektoparazit živiaci sa krvou svojich obetí. Za bieleho dňa je ťažko zbadateľný. Až však klesne znáška či dokonca dôjde k úhynu sliepok, alebo sa sliepky viac popolia, či dokonca nepretržite škriabu, môže ísť o túto nepríjemnosť. Začneme kontrolou sliepok okolo hrebienkov.

Pod krídlami môžeme vidieť miniatúrne červené, rýchlo sa pohybujúce chrobáčiky, menšie ako jeden milimeter. Ich prítomnosť zistíme aj nočnou návštevou kurníka, keď terorizujú svoje obete v čase, keď sa nevedia brániť.
Čmelík slepačí sa cez deň skrýva v škárach kurníka, v noci útočí. Oslabuje znášku vajíčok a priamo ohrozuje sliepky. Na jednej sliepke môže byť až 1000 klieštikov, a to spôsobí už riadnu anémiu či dokonca smrť.
Klieštika prenášajú voľne lietajúce vtáky, niekedy hlodavce. Samička denne kladie 3 – 7 vajíčok a v kurníku, hniezde tak za krátky čas prepukne skutočná pandémia. Ideálny čas na rozmnoženie sa tejto slepačej pohromy je od konca mája do konca júna pri teplotách 20 – 30 stupňov Celzia.
Predplaťte si Magazín Doma v záhrade
https://www.petitpress.sk/predplatne/doma-v-zahrade/dvz-superpolievky/

Pomáha kremelina
Keď sme ho prvý raz zbadali a identifikovali pri čistení kurníka, nevedeli sme, čo to je, a tak sme len pobehovali, škriabali sa, lebo sme ho mali všade – na rukách, vo vlasoch, na šatách. V danej chvíli nepomohlo ani vápno či iný prostriedok.