Priestor záhrady neslúži iba na produkciu plodín. Prináša nám aj rozvoj duševného zdravia a poznanie prírody. K najfascinujúcejším oblastiam, s ktorými prichádzame dennodenne do kontaktu, patrí ríša hmyzu.
Keď si sadneme v záhrade na lavičku, svet akoby na chvíľu zastal. Za tých pár chvíľ pozorujeme rôznorodých obyvateľov tohto miesta. Ako prvé nám udrú do očí čvirikajúce vtáky, no postupne sa mierka zraku upriami na ladné motýle a ostatné opeľovače poletujúce ponad záhony jarných kvetov.

Ak zaostríme v ešte tesnejšej blízkosti, zaujmú nás mravce nesúce korisť do svojho mraveniska alebo lienka loviaca vošky na čerstvých lístkoch ruže.
Hektický svet našich osobných a profesijných životov nám, žiaľ, mnohokrát v podobných pozorovaniach zázrakov prírody bráni. Ak však na ne zameriate svoju pozornosť, môže sa z toho stať vášeň pre celý zvyšok života.
Mikrokozmos Zeme objavuje samostatný odbor zoológie, ktorý sa nazýva entomológia. Ak si pri prečítaní slova entomológ predstavíte človeka so sieťkou upevnenou na palici, prípadne muža lákajúceho ženu na zbierku motýľov, nebudete ďaleko od pravdy.
Československo ako entomologická veľmoc
Dňa 17. januára 1904 sa pri hoteli U císaře rakouského v Prahe zišlo 20 entomológov, aby pripravili stanovy pre novovznikajúcu Českú spoločnosť entomologickú. Hlavným iniciátorom bol stredoškolský profesor František Klapálek, ktorý sa stal zároveň jej prvým predsedom.
Už o desať rokov neskôr vzrástol počet členov na 138, no rozvoj spoločnosti výrazne spomalil príchod prvej svetovej vojny. Nový rast nastal až po vzniku samostatného Československa.

Následná Československá společnost entomologická mala na konci druhej svetovej vojny už 551 členov a jej rozmach kulminoval až v roku 1985, keď počet entomológov dosiahol číslo 1365.
Paralelne sa od roku 1957 rozvíjala aj Slovenská entomologická spoločnosť pri SAV, ktorá mala vo svojich najlepších rokoch vyše 200 členov. V pomere k celkovému počtu obyvateľov tak malo Československo preukázateľne jednu z najväčších koncentrácií entomológov na svete.
Entomológovia hľadajú nových kolegov
Pestrá geomorfologická stavba Slovenska dáva dostatočné základy pre vznik pozoruhodnej biodiverzity. Na relatívne malom území možno nájsť takmer všetko: od lužných lesov burácajúceho Dunaja cez pieskové duny Záhoria, rôzne stepné a agrárne biotopy, pestré typy lesov a pralesov až po majestátne hory s drsnou chladnou klímou.
Predplaťte si Magazín doma v záhrade
https://www.petitpress.sk/predplatne/doma-v-zahrade/dvz-superpolievky/

Každé zákutie našej krajiny tak hostia unikátne spoločenstvá hmyzu a iných organizmov, ktoré sa na tieto životné podmienky bytostne viažu.
Niet preto divu, že Slovensko dalo svetu množstvo uznávaných prírodovedcov.