Pred pár rokmi sme priniesli reportáž o Lucii a Braňovi, ktorí prevádzkovali horský hostinec U Klačkov. Dnes sa venujú hlavne svojmu gazdovstvu U Harušťákov. Navštívili sme ich počas kurzu rezu ovocných stromov, ktorý usporiadali vo svojom sade. Kurz viedol legendárny český ovocinár Ondřej Dovala. Z jeho prednášky vám na strane 5 v marcovom Doma v záhrade ponúkame esenciálnu časť. Zároveň sme sa porozprávali s domácimi – s Luciou a Braňom – o ich ďalších aktivitách.

Donedávna ste prevádzkovali hostinec U Klačkov. Prečo ste odtiaľ presunuli svoje hlavné aktivity aktivity na kopanicu, kde líšky dávajú dobrú noc?
Hostinec je náš splnený sen. Z opusteného domu je miesto plné ľudí a dá sa tu výborne najesť.
Jeho prevádzka však vyžadovala príliš veľa nášho času. Našli sme skvelých šenkárov, ktorí hostinec prevádzkujú ďalej a presunuli sme sa na kopanicu U Harušťákov. Tu líšky dávajú dobrú noc a opäť si užívame súkromie.
Do hostinca chodili ľudia, ktorí nás posúvali ďalej. Takmer na každom podujatí sa medzi divákmi objavil niekto, kto urobil ďalší cestovateľský večer. Akurát už nám nezostávalo dosť času porozprávať sa s návštevníkmi.
Na aké aktivity popri hostinci ešte nezostával čas?
Nestíhali sme sa venovať našej dizajnovej značke Druhý dych. Robíme upcycling. Použitým vínnym a pivovým fľašiam dávame novú funkciu.
Vznikajú z nich karafy, karafky, vázy alebo originálne lampy. Sad na seba zatiaľ nezarába – mladé stromy zo sedemročného vysadeného sadu ešte neprinášajú dostatočnú úrodu.
Spolu s predajom dopĺňame príjem aj tak, že muštujeme ovocie zo starých stromov. No a vznikajúci sad je aj vynikajúcim miestom – napríklad na ovocinárske kurzy, ako je ten dnešný.

Aký typ ľudí si k vám najčastejšie nájde cestu?
Je to veľmi pestrá vzorka. Austrálčan, ktorý mal 50 rokov, sa tu stretol s motorkárom z Fínska a spolu rúbali drevo. Z Mexika – ešte pri hostinci, nám prišli pomôcť ľudia, ktorí videli prvýkrát sneh. Bývali u nás, spolu sme jedli a večer sme sa rozprávali. Pracovali sme v sade, klčovali ostružiny, zberali sme ovocie.
Chodili k nám dobrovoľníci z celého sveta – z Číny, Kanady, Francúzska, Guatemaly, samozrejme, aj zo Slovenska. Často u nás boli aj českí či slovenskí kemperi s obytným autom alebo stanom.
Predplaťte si Magazín Doma v záhrade
https://www.petitpress.sk/predplatne/doma-v-zahrade/dvz-carovne-zberatelstvo/

Čo máte v sade vysadené?
Okrem jedlých kríkov a starých stromov, napríklad starých sliviek (ktoré sme najprv chceli vyrúbať, ale začali rodiť), sú tu novovysadené oskoruše.