V marcovom čísleDoma v záhrade si prečítate
Ondřej Dovala: Biologické princípy rezu ovocných stromov – esencia z praktického kurzu
Reportáž: Čo je nové U Klačkov a čo U Harušťákov?
Ktoré dreviny a byliny sú najúčinnejšie pri čistení ovzdušia?
Manuál na výrobu rôznych typov vtáčích búdok od expertov z SOS/BirdLife Slovensko
Recepty: Začnite jar sirupom a polievkou zo zádušníka brečtanovitého

Editoriál
„Oznamujú vtáci piesňami, že už v sadoch znova blúdiť sa dá,“ napísal približne pred 850 rokmi, minnesänger Henric van Veldeke. Jeho vyobrazenie sa dochovalo v Codexe Manesse a vy ho nájdete na našej marcovej titulke. Z diela van Veldekeho sa zachovali dva veršované eposy a dvadsaťpäť ľúbostných básní, ktoré do slovenčiny prebásnil Ľubomír Feldek.
Nech sa svet za ten čas akokoľvek zmenil, dôležité veci sa nezmenili vôbec. Kvitnutie liesok a vŕb je v plnom prúde a vtáci nám opäť oznamujú piesňami, že zima za sebou zatvára dvere. Podľa toho, ako sa ozýva vtáčí spev pred svitaním, môžeme si teraz nastavovať hodinky.
O pol piatej ráno začne spievať slávik i žltochvost, desať minút pred piatou červienka aj sýkorka veľká. O piatej spustí svoje serenády drozd čierny. Päť minút po piatej sa pridá oriešok. Päť minút nato strnádka i kukučka. Zelienka si rada pospí, ozve sa až desať minút pred šiestou. Odkiaľ poznajú ranné vtáčky presný čas?
My záhradkári kľúčové okamihy a záhradkárske termíny sledujeme podľa fenologických znamení. Podľa silnejúceho spevu vtáctva, prvých ťarbavých preletov čmeliakov a včiel, podľa kŕkania žiab, podľa rozkvitania mandlí, broskýň a marhúľ.
V ďalekosiahlejších plánoch nás 20. marca podporí jarná rovnodennosť. Vedeli ste, že vrabce majú svoj medzinárodný deň? Zhodou okolností tiež pripadá na ten istý dátum. A v neposlednom rade sa v prvý jarný deň v stánkoch objaví aj naša obľúbená ročenka. Základné informácie aj s krátkym nahliadnutím do obsahu nájdete na stranách číslo 3 a 24.
V marcovom – v prvom tohoročnom jarnom čísle sa Zuzana Paulo Lackovičová a Štefan Benko z SOS/Birdlife Slovensko zamerali na vtáčky v čase hniezdenia. Na Slovensku v tomto čase u nás zahniezdia milióny vtáčích párov.
Nejde len o vyvešiavanie vtáčích búdok pre ne, ale aj o správne rozmery a výšku, v ktorej ich zavesíme. Napríklad pre kavky bude najvhodnejšia výška 10 – 15 metrov nad zemou. Do všetkého, čo len vzdialene pripomína búdku, sa ochotne a s radosťou nasťahuje sýkorka veľká. Takisto veľmi rád zahniezdi v búdkach aj vrabec, ktorý obsadzuje aj hniezda belorítok a ktorého môžeme vyvesovaním búdok doslova zachrániť. Žltochvost vysoko v horách obýva skalné steny, no v nížinách je silne naviazaný na ľudské obydlia. Dudok vyžaduje priestrannú búdku, lebo jeho mláďatá sú rôzne veľké – od maličkých až po odrastené. Búdky pre neho vyvešiavajme nízko – stačí aj meter nad zemou – tie umiestnené vyššie by obsadili ešte pred jeho príletom škorce.
Veríme, že vás potešíme aj ďalšími príspevkami marcového čísla. Dozviete sa z nich veľa praktických vecí o výsadbe, reze ovocných stromov, ale aj o tom, čo je nové u Harušťákov a aký štýl života je na Zemi najrozšírenejší.
Prajeme vám príjemné marcové počasie, slnečné dni, noci s tichými dažďami a krásnu jar.