Má jedlé kvety, ktoré sa hodia aj na prípravu dezertov. Uvarené listy uvoľňujú arómu na nerozoznanie podobnú vôni artičok. Z fermentovaných listov sa robia cigarety – uvoľňujú hlieny a tíšia tlmivý kašeľ.

Podbeľ liečivý (Tussilago farfara L.) je trváca bylina s dlhým plazivým podzemkom, z ktorého vyrastajú súkvetia a listy. Stvoly vyrastajú ako prvé, sú šupinaté, vlnaté, vysoké do 15 cm a zakončené úborom zlatožltých kvetov. Kvitnú veľmi skoro, niekedy od konca februára do apríla.
Pod odkvitnutí v prízemnej ružici vyrastajú stopkaté dlaňovito laločnaté listy, ktoré v priemere môžu mať až 30 cm a na rube sú bielo plstnaté. Plod je valcovitá nažka s chocholcom. Rastie od nížin až po horské pásmo takmer celej Európy.

Kvety a listy sú liečivé
Kvety obsahujú sliz, žlté farbivo luteolín, silicu, triesloviny, horčicu. V listoch sú podobne slizy, triesloviny (do 15 %), inulín, flavonoidy, organické kyseliny (mliečna, vínna), saponín tusilagín, karotenoidy, vitamíny (hlavne C), z minerálnych látok dominuje draslík a zinok.

Podbeľ pôsobí proti podráždeniu dýchacích ciest, pri kašli a astme. Odporúča sa tiež pri zápaloch žalúdka, pri vysokom krvnom tlaku a artérioskleróze, cukrovke (listy vďaka inulínu znižujú množstvo krvného cukru) Účinok proti kašľu bol známy už v antike.
Predplaťte si Magazín Doma v záhrade
https://www.petitpress.sk/predplatne/doma-v-zahrade/dvz-dnes-nepeciem/

Listy majú močopudný účinok a široké vonkajšie využitie – vo forme obkladov sa dávajú na boľavé kĺby (predtým ich treba prežehliť žehličkou) a zápaloch žíl. Sparené horúcou vodou sa prikladajú na opary. Odvarom z listov sa obmývajú ťažko hojace rany, ekzémy, výražky a vredy, urýchľuje tiež hojenie popálenín a má antialergické účinky.