Občianske združenie eDeN v meste otvorilo minulú jeseň náučný chodník v obci Prievaly na Záhorí. Túto iniciatívu našim čitateľom približuje mladá ochranárka Patrícia Krausová.

Náučný chodník s príznačným názvom Mokrade v Prievaloch pozostáva zo šiestich informačných tabúľ a dvoch lavičiek. Celková dĺžka chodníka je 6,2 kilometra, prejsť ho vám zaberie približne jednu až dve hodiny podľa rýchlosti chôdze. Náročnosť je nízka, trasa vedie prevažne rovinatým terénom.
Rudava – zachovalá nížinná rieka
Na trase novovzniknutého náučného chodníka nájdete šesť informačných tabúľ. Prvá je umiestnená pri hasičskej zbrojnici v Prievaloch na výjazde z obce smerom na Cerovú a nájdete na nej všeobecné informácie o trase, o združení eDeN v meste, ako aj o tom, prečo je chodník venovaný práve mokradiam.
Druhá zastávka náučného chodníka sa nachádza kúsok pred lesom pri potoku a je venovaná bobrovi vodnému, jeho spôsobu života a vplyvu na krajinu. Vedeli ste, že bobor bol na území Slovenska v minulosti úplne vyhubený?
Pred vstupom do lesa sa trasa stáča doprava popri riečke Rudave, ktorej je venovaná zastávka číslo 3. Riečka Rudava sa zaraďuje k najzachovalejším nížinným riekam v strednej Európe. Dozviete sa tu, aké vzácne rastliny a živočíchy žijú v jej okolí aj to, ako sa revitalizujú umelo vytvorené a napriamené úseky jej koryta.

Až k vlhkým rašelinným lúkam
Trasa ďalej lemuje les až k vlhkým rašelinným lúkam, o ktorých histórii a zložení pojednáva štvrtá infotabuľa. Dočítate sa, ktoré vzácne orchidey tu rastú aj to, aký podivuhodný vzťah majú rozkošné motýle modráčiky bahniskové s mravcami.
Predplaťte si Magazín doma v záhrade
https://www.petitpress.sk/predplatne/doma-v-zahrade/dvz-kulinarska-encyklopedia/

Azda najcennejšou lokalitou na trase sú Rašeliniská Prievaly. Informačná tabuľa číslo 5 vám prezradí, že vek týchto rašelinísk sa odhaduje na 11 000 až 12 000 rokov a než sa začalo s ich odvodňovaním a ťažbou v minulom storočí, dosahovali mimoriadnu hĺbku až 710 cm.
Okrem toho sa dozviete viac o tom, akým spôsobom rašeliniská vznikajú, prečo patria medzi najvzácnejšie a najkrehkejšie biotopy, aký v nich prebieha život a aký vplyv na ne mala ťažba v minulosti.
Posledná, šiesta infotabuľa je venovaná nelesnej drevinovej vegetácii, ktorá v sebe takisto ukrýva malú, ale dôležitú mokraďku, na ktorej rastie chránená orchidea vstavačovec strmolistý. Na tabuli si prečítate aj to, aké formy a význam má nelesná drevinová vegetácia v krajine, pre aké vtáky a iné druhy živočíchov je táto lokalita útočiskom, no objavíte tu tiež pozostatky nedokončenej železničnej trate, ktorá mala spájať Plavecký Mikuláš a Jablonicu.
Mokrade
° Mokrade sú v čase klimatickej zmeny a krízy biodiverzity pre našu spoločnosť nenahraditeľnými spojencami. Ukladajú veľké množstvo uhlíka, čo prispieva k zmierneniu vplyvov zmeny klímy. Zároveň poskytujú útočisko mnohým ohrozeným druhom rastlín a živočíchov.
° Mokrade fungujú ako prírodné rezervoáre, ktoré pomáhajú zadržiavať prebytočnú vodu počas silných dažďov alebo topenia snehu, čím znižujú riziko povodní v priľahlých oblastiach. Naopak, v obdobiach sucha postupne uvoľňujú vodu do krajiny a zvyšujú výpar.
° Slúžia ako prírodné čističky vody. Rastliny a pôda v mokradiach filtrujú znečistenie a odstraňujú toxické látky z vody.
° V neposlednom rade plnia i rekreačnú a estetickú funkciu. Sú miestom pre pozorovanie vtákov, rybolov, turistiku či obyčajné rozjímanie nad ich krásou a životom v nich.

Keď rozkvitnú orchidey
V našom združení sme presvedčení, že na to, aby bežní ľudia sami chránili prírodu alebo aspoň podporovali jej lepšiu ochranu, potrebujú najprv prírodným procesom porozumieť a prírodné hodnoty vo svojom okolí bližšie spoznať. Veríme, že tento náučný chodník (a príležitostné sprevádzanie po ňom) k tomu aspoň trochu prispejú.
Dúfame, že sa vám chodník bude páčiť, že sa dozviete mnoho nových zaujímavých informácií o mokradiach a potešíme sa, ak nám napíšete vaše dojmy a postrehy, keď ho absolvujete (naša emailová adresa je edenvmeste@gmail.com). Na konci jari, keď rozkvitnú orchidey a iné vzácne rastlinky na trase a všade budú poletovať motýle, vážky a vtáky, plánujeme sprevádzanie po chodníku aj s odborným výkladom.

Občianske združenie eDeN v meste pôvodne vzniklo za účelom založenia prvej komunitnej záhrady v Novej Dubnici na Považí, odkiaľ pochádza väčšina jeho členov a členiek (preto názov eDeN v meste; eden ako rajská záhrada, eN a Dé ako iniciály Novej Dubnice). Postupne sa jeho aktivity začali rozširovať.
Okrem starostlivosti o záhradu a kompostovisko sa venuje šíreniu osvety, výsadbám drevín, podpore mestskej biodiverzity, organizácii ekovýchovných a vzdelávacích podujatí a najnovšie i ochrane a obnove mokradí a tvorbe náučných chodníkov na Záhorí. Ich aktivity nám priblížila Patrícia Krausová.