O prebiehajúcej klimatickej zmene často čítame len negatíva. Pre teplomilné druhy živočíchov ide naopak o príležitosť rozšíriť sa do oblastí, kde dovtedy nemali možnosť prežiť. Takouto skupinou sú bezpochyby rôzne druhy lúčnych koníkov.

Každým rokom sú zaznamenávané nové, severnejšie lokality výskytu druhov, ktorých ťažiskom výskytu je oblasť južnej Európy. Príkladom môže byť jeden z našich najväčších druhov koník stepný (Acrida ungarica), žijúci v piesčitých biotopoch Podunajska. V minulom roku ho zaznamenali už aj na Záhorí a predpokladá sa, že sa bude rozširovať ďalej, možno až do Českej republiky.

Tieto druhy vďačia najmä pomerne miernym zimám, ktoré sú posledné na území Slovenska čoraz častejšie. Možno tu pozorovať fenomény, aké boli možno ešte pred vyše 20 rokmi len ťažko predstaviteľné.
Predplaťte si Magazín Doma v záhrade
https://www.petitpress.sk/predplatne/doma-v-zahrade/dvz-kulinarska-encyklopedia/

Tohtoročná zima priniesla ďalší z nich. V okolí Bratislavy sa vyskytuje drobný koník druhu Pezotettix giornae, ktorý je typický tým, že dokáže prečkať zimu v štádiu imága. Už tento spôsob života je pre koníky netypický, napokon ostatné u nás žijúce druhy preferujú prekonanie zimy v stave vajíčka. Na našom území bol prvýkrát zistený v roku 1999 v okolí Štúrova a dnes už žije roztrúsene pozdĺž toku Dunaja.

Čerstvé pozorovania z bratislavských vinohradov ukazujú, že imága dospievajúce na jeseň si ešte aj v čase písania tohto článku (koniec januára) veselo poskakujú pomedzi steblá tráv. Životaschopnosť im neubrali ani mrazy klesajúce na -4°C, sneh či mrznúci dážď. Zdá sa, že mikroklimatické podmienky typické pre výrazne južnejšie územia sú už u nás miestami samozrejmosťou.
Treba sa pripraviť na to, že podobných zástupcov dosiaľ exotickej teplomilnej fauny u nás bude len pribúdať.