V zimnom období a v predjarí je naše telo pri nedostatku slnečnej energie oslabené.
Vo všeobecnosti sú ľudia častejšie chorí, kašľaním a kýchaním šíria okolo seba vírusy a baktérie. Imunitu posilňujeme zdravým životným štýlom aj prírodnými liečivami, ktoré máme doma.

U nás k najlepšie známym rastlinám patrí cesnak a cibuľa. Už pred päťtisíc rokmi starí Egypťania a Indovia poznali ich účinky pri liečení kašľa či prevencii chrípok.
Cesnak (Allium sativum) a cibuľa (Allium cepa) i pór obsahujú alicín, ktorý má antimikrobiálne a antimykotické vlastnosti a posilňuje imunitu (produkciu T lymfocytov).
Najviac alicínu sa nachádza v čerstvom pokrájanom cesnaku. Prečo? Krájaním sa naruší bunková stena a tým dochádza k pôsobeniu enzýmu (alináza), ktorý podporí tvorbu alicínu z alínu.
Cesnak verzus penicilín
Alicín v cesnaku obsahuje zlúčeniny síry, preto môže zmierniť artritídu, dnu a iné bolesti kĺbov a pôsobiť proti plesniam. Taktiež znižuje hladinu cholesterolu a krvného tlaku.
Cesnak má mnoho vynikajúcich vlastností, často sa porovnáva účinkami s penicilínom, avšak je len z jednej päťdesiatiny taký silný ako penicilín. Môžu ho však užívať ľudia intoleratní na penicilín hlavne ako prevenciu.

Čínski vedci zistili, že cesnak pôsobí na meningitídu vyvolanú hubou Cryptococcal neoformans. Africkí vedci ho úspešne použili v liečbe amoebovej dyzentérie a toxoplazmóze. Účinky cesnaku vedci stále skúmajú, lebo jeho využitie je všestranné.
Vyznačuje sa antidiabetickou aktivitou (znižuje hladinu cukru v krvi), má vysoký obsah antioxidantov, ktoré pomáhajú pri ničení voľných radikálov spôsobujúcich rýchlejšie starnutie organizmu. Má tiež hepatoprotektívny účinok, teda ochraňuje pečeň a pôsobí protizápalovo.
Na zvieratách bol dokázaný aj chemoterapeutický účinok pri pôsobení na rakovinové bunky a antihelmitický, teda protiparazitárny účinok. Konzumuje sa ako prírodné liečivo pri vaginálnych chorobách spôsobených baktériami a hubami a pri endometrióze. Viaceré štúdie naznačujú možnosť využitia cesnaku, napríklad ako doplnku počas antibiotickej liečby, ktorý môže zvýšiť účinnosť gentamicínu a ciprofloxacínu.
Ďalšie vedecké skúmania ukázali, že čerstvý cesnakový extrakt bol najúčinnejšou formou proti baktériám Escheria coli a Salmonella typhimurium v porovnaní s cesnakovými tabletami a cesnakovými olejovými extraktmi. Tieto výsledky naznačujú, že cesnak možno účinne použiť na liečbu a prevenciu šírenia patogénov.
Kto je citlivý na alicín
Cesnakové produkty nemajú užívať dojčiace mamičky a ľudia citliví na alicín, hlavne ľudia so žlčníkovou diétou a syndrómom dráždivého čreva. Cesnak má aj antikoagulačné účinky, bráni zrážanlivosti krvi.
Nemá sa preto užívať najmenej dva týždne pred operáciou a opatrní by mali byť ľudia s poruchou zrážanlivosti krvi alebo užívajúci warfarín. Ako slabšia náhrada priameho užívania cesnaku sa odporúča rozdrviť cesnak do olivového oleja a ten používať na šaláty či do varenia. Varením sa účinok alicínu a iných pozitívnych vlastností cesnaku výrazne znižuje.

Hoci je cesnak vynikajúci prírodný prostriedok proti mnohým ochoreniam, musíme byť opatrní pri jeho užívaní s inými liečivami, napríklad pri diabetes môže hladinu cukru znížiť v interakcii s medikamentami príliš rýchlo.
Podobne je to aj pri liekoch na pečeň a na vysoký krvný tlak. V takýchto prípadoch je dobré poradiť sa s ošetrujúcim lekárom.
Predplaťte si Magazín Doma v záhrade
https://www.petitpress.sk/predplatne/doma-v-zahrade/dvz-kulinarska-encyklopedia/

Domáci liek z cibule
Cibuľa (Alium cepa) obsahuje taktiež alicín, aj keď v menšom množstve. Naše babičky úspešne liečili bolesť hrdla cibuľovým liekom, ktorý je vhodný aj pre deti: v hrnci alebo na hlbšej panvici skaramelizujeme asi 6 polievkových lyžíc cukru a keď karamel získa hnedú farbu, zalejeme ho 1 l vody.