Zima pre ne predstavuje najnáročnejšie obdobie. Ako sa s ňou vyrovnávajú a ako ju dokážu prežiť? Rôzne druhy si vyvinuli rozmanité stratégie.

Zníženie spotreby energie
Vtákom často pomáha prežiť zimu formovanie do skupín a zimných kŕdlikov. Stehlíky, zelienky, pinky a vrabce vytvárajú kŕdle, ktoré sa spoločne kŕmia a odpočívajú, čím znižujú energetické straty. Vrabec poľný alebo mlynárka dlhochvostá zas prežívajú chladné noci tým, že nocujú vedľa seba alebo v búdke.
Hrdličky sa k sebe túlia na konári aj počas dňa. Niektoré vtáky, napríklad tetrovy, sa počas chladných nocí zahrabávajú do snehu, aby si udržali teplo. Malé vtáky, napríklad sýkorky, využívajú zaujímavý jav – hypotermiu, čo je krátkodobé zníženie telesnej teploty.
Zúčastníte sa sčítania vtákov na https://vtaciahodinka.sk/

Hlavnou výzvou je získavanie potravy
Práve potrava je dôvod, prečo na jeseň migrujúce druhy z nášho územia odlietajú na juh. Hmyz je nedostupný, a preto môžu zostať iba tie, ktoré sa dokážu adaptovať. Okrem toho svetelná časť dňa, počas ktorej hľadajú potravu, je oveľa kratšia.
Predplaťte si Magazín Doma v záhrade
https://www.petitpress.sk/predplatne/doma-v-zahrade/dvz-kulinarska-encyklopedia/

Pre bylinožravé vtáky sú vtedy kľúčové plody zostávajúce na stromoch a kríkoch ako hloh, jarabina či rakytník, ale aj semená burín či rôzne šišky. Tam, kde chýba prirodzená potrava, môžeme miestnym populáciám vtákov ponúknuť náhradu.
Vhodným spôsobom je vysádzanie kríkov a stromov, ktoré rodia bobule, semená a rôzne plody, alebo zimné prikrmovanie, ktoré, ak sa robí správne, môže vtákom pomôcť a nám priniesť radosť z ich pozorovania.
Kŕmidlo je zdroj potravy aj informácií
Ponuku vtáčích kŕmidiel využíva viac ako 40 druhov vtáctva. Medzi najbežnejšie patria sýkorka veľká, vrabec domový a vrabec poľný. Potvrdili to výsledky Vtáčej hodinky – sčítania vtáctva na zimných kŕmidlách, ktoré sa konalo v januári 2024 na Slovensku po prvýkrát.

Cieľom programu je zistiť, aké druhy prilietajú k ľudským kŕmidlám a čo ich správanie a výskyt ovplyvňuje. Sčítanie odhalilo na kŕmidlách aj prítomnosť vzácnych severských hostí a papagája uleteného z chovu. Vtáčia hodinka sa bude konať aj túto zimu 10. – 12. januára 2025 a zapojiť sa do nej môžete i vy.