V januárovom čísleDoma v záhrade si prečítate
Vianočné stromčeky zužitkujeme aj na hriadkach
Sršeň ázijský pod drobnohľadom vedcov
Zabudnutá sestra pohánky: tatárka
Prírodné liečivá v zime vždy poruke
Tá čarodejná lieska je hamamel
Exkluzívne: reportáž zo Sonnentoru
Prečo je gazdovanie voľným tempom efektívne
Do 10 rokov budeme najtriezvejšia krajina v Európe

Namiesto editoriálu: Dvanásť
Do desaťmetrovej hĺbky siaha bohato rozvetvený koreň lucerny siatej, ktorá na jednom stanovišti pretrvá až dvanásť rokov. Počas celej svojej existencie nikdy netrpí suchom.
Existencia nášho časopisu sa začala písať vo februári 2013. Práve sme uzavreli dvanásty ročník.
Závisí zase iba od vás, či strávime spolu ďalších dvanásť (alebo koľko) dobrých rokov. Či spolu prekonáme klinickú smrť printových médií, ktorou nás nezabúdajú vo dne v noci strašiť.
Blahej pamäti sa vravelo o knihách to isté, čo sa dnes tvrdí o papierových novinách a časopisoch, ktorým údajne hrozí zánik. Môžete si v archívoch spätne nalistovať stovky článkov, ktorých autori zaručene tvrdili, že kniha ako médium čoskoro zanikne. Po pár rokoch vidíme opak - nikdy v histórii nevychádzalo toľko kníh ako v súčasnosti. To je prostá pravda. Pravda má asi knihy radšej ako prognózy rýchlokvasených prorokov.
My tu v redakcii prijímame každú zásielku a každý príspevok od našich spolupracovníkov ako dar, ktorý posúvame ďalej. Teda bližšie k vám.
Doposiaľ sme vydali 144 mesačných vydaní, štyri ovocinárske príručky, viac ako desať tematických príloh, šesť 84-starnových ročeniek a konečne aj stolový kalendár na tento rok.
S živou energiou od vás a s radosťou, ktorá si určite nenárokuje veštiť, čo prinesie budúcnosť, pripravujeme osobitne každé číslo podľa vašich okamžitých prianí a podľa našich momentálnych možností. Podstatné veci sa tu ešte stále dejú samy prirodzeným spôsobom a my ich sledujeme na ich zvrchovanom území – na zemi, v záhrade a v krajine.
Ľudia na ne nemajú ani zďaleka taký vplyv, ako si namýšľajú.
Gazdovanie voľným tempom sa podľa najnovších výskumov ukazuje ako jeden z najefektívnejších spôsobov. Viac si k tejto téme povieme v článku o biodynamickom pestovaní.
Koncept tohto časopisu vznikal postupne - s troškou prikrášlenia by sme ho už dnes mohli nazvať: Slovensko ako záhrada. Skrátka, nepestujeme len mrkvičku na hriadkach ohradených pletivom. Aj na Slovensku žijú pozoruhodní ľudia, ktorí majú kľúč k spravovaniu pomerne veľkých krajinných celkov. Je veľkým prínosom pre tento časopis, že niektorí z nich patria medzi našich najbližších spolupracovníkov.
Sú to ľudia so vzácnou, nepokrivenou altruistickou povahou ako Jakub Cíbik, Janko Veselý, Ľudovít Vašš, Bruno Jakubec a ďalší. Dokážu pohnúť storočnými stojatými vodami, resuscitovať krajinu a priviesť do nej opäť život. Niektorých ďalších si predstavíme aj v tomto ročníku, aj v tomto čísle.
Prečo sa vlastne starať o svet tam za plotom? Je na to jediný, ale veľmi silný dôvod. Nik so zdravým rozumom si asi nepraje, aby sa táto krásna krajina raz stala korisťou tých, ktorí jej nerozumejú.
Také éry sme už zažili viackrát. Vieme veľmi dobre, čoho všetkého sú schopní ľudia schopní všetkého.
Náš časopis Doma v záhrade vznikol pred dvanástimi rokmi na zelenej lúke. Minulý rok sa stal podľa prieskumov najčítanejším mesačníkom na Slovensku. Vďaka vám. Naším prianím je robiť ho aj ďalej s vami, pre vás a robiť ho tak, aby zelená lúka bola vždy zelenou lúkou.
Veľa šťastia v roku 2025!
Za redakciu Ján Litvák,
šéfredaktor,
z kopcov, z polí hospodár