Pôvodne si chceli niečo dochovať a dopestovať sami, vlastnoručne, bez zásahov chémie. Na Krupinskej planine kúpili pozemok s výmerou približne tri hektáre v okolí domu, hektár lesa plus ďalšie menšie pozemky. Pozemok bol zanedbaný, nepriechodný, zarastený trnkami a šípkami. Dnes sú tu lúky a pasienky s ovocnými stromami.

Pozemok vyslobodzovali z krovísk a náletov len postupne. Na ten účel kúpili aj prvé dve kozy a ich počet sa rok čo rok zvyšoval. Dnes majú štrnásť dojných kôz, ktoré vypásajú tri približne polhektárové pasienky, jeden stály. Dovedna patrí k farme asi šesť hektárov. Kozy chovajú extenzívne a pri takomto spôsobe farma ani nemá kapacitu na viac ako 15-16 kusov.
Kozy odčervujú dvakrát za rok, v sezóne aj mimo sezóny. Kondícii zvierat, samozrejme, zo všetkého najviac prospieva kvalitná paša a pohyb.
Postupne ku kozičkám pribudli aj sliepky a zajace.

Maximálne 40 litrov denne
Dnes na farmu U Felixov po výrobky z pasterizovaného kozieho mlieka – syry, mlieko a jogurty – chodia hlavne zákazníci z okolia. Zásobujú však tiež stáleho predajcu v Bratislave aj v iných mestách. A občas sa na farme zastavia dve-tri autá, a zrazu vykúpia všetok tovar.
Výrobky z kozieho mlieka sú, samozrejme, o čosi drahšie. Dôvodom je nižšia výťažnosť ako pri kravskom mlieku. Z desiatich litrov vyrobia nanajvýš kilogram syra. Na vrchole sezóny je krátke dvojtýždňové maximum, keď nadoja asi 40 litrov mlieka denne, z ktorých sa dá vyrobiť asi tri a pol kilogramu syra.
Ak chcú ísť na dovolenku, musia nájsť na výpomoc troch ďalších ľudí na ranné, večerné dojenie a spracovanie syra.

Dovedna na jeden plat
Produkcia farmy vydá dovedna približne na jeden plat. Manžel je popritom súkromný veterinár, ktorý je poverený aj výkonom štátnych služieb. Kontroly na farmách sú podľa jeho názoru potrebné, ale sú veľmi nákladné. Ročne tu za ne musia z vlastných prostriedkov zaplatiť niekoľko sto eur.
Predplaťte si Magazín Doma v záhrade
https://www.petitpress.sk/predplatne/doma-v-zahrade/

Okrem zabezpečovania chodu farmy si tiež pestujú zeleninu pre vlastnú potrebu. Využívajú tu zelené hnojenie a mulčovanie. Nepoužívajú herbicídy ani pesticídy. Okrem vypásania neprístupných plôch sa dostáva k slovu aj ručné kosenie a príprava sena, ktoré však musia do veľkej miery dokupovať.

Lokálny trh každú sobotu
Každú sobotu usporadúvajú lokálny trh, kde svoj tovar ponúka asi päť predajcov. Začali pred dvoma rokmi na hrade Bzovíku. Po čase však predajcov priviedli do altánku pri dome, kde vznikol obľúbený Gazdovský trh Hont. Je to príjemné komunitné stretnutie, kde si ľudia z okolia dokúpia ovocie, vajíčka, syry, syrové nite a jogurty... Z Jarka pri Nitre sem pravidelne chodí zeleninár Karol s veľmi kvalitným tovarom.
Zavše v altánku usporiadajú divadielko pre deti.
Medzi ich návštevníkmi pribudli v poslednom čase kempujúci. Záujemcovia o autentické zážitky zo života farmy nájdu nenáročné ubytovanie aj v izbičke nad syrárňou. Samozrejme, stáli zákazníci, najmä z okolitých dedín, vyhľadávajú farmu v prvom rade pre kozie mlieko. Medzi nimi je aj niekoľko onkologických pacientov.
Manželia, ktorí na farme U Felixov gazdujú už osem rokov, majú dvoch starších chlapcov. V roku 2018 sa im narodila dcérka. Narodila sa iná, má Downov syndróm. Aj z tohto dôvodu sa rozhodli dať farme sociálne smerovanie.

Sociálna farma
Hoci naša legislatíva zatiaľ sociálnu farmu nepozná, do poľnohospodárskych prác sa môžu zapájať aj domovy sociálnych služieb. Pri farme U Felixov založili občianske združenie, ktoré vytvorilo altánok, kde sa konajú spomínané trhy.
Bývajú tu však aj stretnutia rodín s deťmi s Downovým syndrómom, ktorých je v okolí päť. Vytvárajú postupne prostredie vhodné na ich integráciu. Navštevujú aj školy a zariadenia pre zdravotne a intelektuálne znevýhodnené deti aj dospelých.

Dielničky a kurzy
Ľudia postupne začali prejavovať zvýšený záujem o zážitkový kurz spracovania syra a veľkej obľube sa tešia detské syrárske dielničky. Manželka chodí do škôlok a naopak, škôlky tiež chodia na farmu. Pre deti je najväčší zážitok – samozrejme, okrem vlastnoručne nakladaného syra s bylinkami a stretnutia so živými zvieratami – už len to, že majú zásterky a čiapočky.
V denných táboroch deti rady pomáhajú aj s výmaľbou a ďalšími drobnými prácami, pri ktorých získavajú cenné zručnosti, skúsenosti a oboznamujú sa postupne so životom na farme, ktorý je síce niekedy náročný, no U Felixov by ho nemenili za žiadny iný.
