Koncom októbra otvorili v Zaježovej Náučný studničkový chodník. Studničky boli v minulosti hlavným zdrojom pitnej vody miestnych obyvateľov. Nachádzali sa na každom laze, lúke, v lese a každá mala svoje meno.
V studničke Brložnej bola v lete ľadová voda a v zime teplá. V susednej obci Kalinka-Lohyňa je známy minerálny prameň Vera, z ktorého voda sa za Rakúska-Uhorska plnila do fliaš a vyvážala až do Egypta, Čile a Brazílie.

Aj vy patríte k tým, ktorým záleží na okolitom prostredí a vzťahoch? Dobrovoľníci v Zaježovej podľa rozprávaní pôvodných obyvateľov vypátrali, dohľadali, vysekali z krovia a sprietočnili v relatívne krátkom čase dvanásť takmer zabudnutých studničiek.
Sedem z nich spojili náučným chodníkom, ktorý koncom októbra sprístupnili aj širokej verejnosti.
Určite nebolo ľahké uviesť do pôvodného stavu studničky zavalené hŕbami kamenia a blata. Rovnako ťažké bolo presvedčiť niektorých majiteľov pozemkov, aby verejnosti umožnili trvalý prístup k nim.
V minulosti bolo samozrejmé, že prístup k studničkám mal každý, či už slúžili ako zdroj pitnej vody pri prácach na lúkach, poliach či v lese, alebo na napájanie hospodárskych zvierat a ďalšie účely.

Každá studnička na vzniknutej trase je iná ako ostatné. Taktiež každá infotabuľa rozpráva o „svojej“ studničke z iného uhla pohľadu.
Aj obec Zaježová je po každej stránke iná ako ostatné. Deti tu navidomoči majú priamy prístup k denným aktivitám dospelých. Aj keď sú v škôlke či v škole, sú pritom akoby doma. Maximum času trávia vonku. Nechýbali ani na slávnostnom otvorení cesty k studničkám a hovorili či spievali tu svoje básničky o vode.
Niekoľko mien za všetky ostatné
O vyčistenie studničiek a o vytvorenie náučného chodníka k nim sa pričinili desiatky dobrovoľníkov. Tu je aspoň niekoľko podstatných mien.

Od roku 2019 sa na studničkových brigádach zúčastnilo približne 60 miestnych dobrovoľníkov.
Medzi najaktívnejších patrili a patria: Tomáš Vnučko, Peter Pekár, Martin Korčok, Julo Hajnik, Vlado Milo. Malí pomocníci: Kristián Milo, Matyáš Rochovanský, Vitalij Lobanov, Maťko, Samko a Jakub Vnučkovci. S nápadom vybudovať náučný chodník prišli Katarína Krnáčová a Tereza Matkuliaková.
Finančnú podporu na vybudovanie náučného chodníka získala Ivana Bartová z organizácie Natur Life.
V súčasnosti sú studničkovými správcami Tomáš Vnučko, Dušan Dibala a Vladka Hreňovčíková, Ondrej Blažovský, Krištof Asztalos, Štefan Hrabovský, Dominik Varchola, Juraj Konečný a Dušan Klimo.

1. Studnička V potoku
Patrí medzi tie, ktoré boli najdlhšie využívané ako zdroj pitnej vody. Voda z nej slúžila aj na napájanie hospodárskych zvierat, o čom svedčí válov poniže.
Ešte v 80. rokoch si k nej chodievali po vodu ľudia z neďalekých domov. Neskôr do nej spadol vrchný kameň, zarástla a spustla.
Predplaťte si Magazín Doma v záhrade
https://www.petitpress.sk/predplatne/doma-v-zahrade/dvz-kniha-zadarmo/

Studňa sa nachádza pod dubom. Okolie Zaježovej je z väčšej časti zalesnené bučinami a jedľo-bučinami. V suchších častiach pohoria rastú dubiny a dubo-hrabiny.
V pohorí nájdeme aj trvalé trávnaté porasty, menej často oráčiny a ovocné sady. Veľkú časť pohoria zaberá Vojenský výcvikový priestor Lešť, ktorý je pre verejnosť neprístupný. Množstvo prirodzených poľán a čistín s bohatými a sviežimi trávnymi porastami a studničkami predurčovali oblasť Zaježovej na pasenie dobytka.