V decembrovom čísle Doma v záhrade si prečítate:
Rozhovor s Natáliou Bokníkovou: U Vlka na vás čaká pravý čaj, poézia, čerstvá zelenina, ovocie aj mačka Mišo
Príbeh o obnovení siedmich zaježovských studničiek
Semienka ako investičné zlato
Ktorým čitateľom posielame stromčeky, kôstky a semienka
Štyristoročná história pečenia bratislavských rožkov + recept
Farma živá: U Felixov je každý týždeň maličký lokálny trh
Vinárstvo Mátyás - ozdoba slovenského Toskánska
Biodiverzita: Stepi sú na Slovensku najrozšírenejším prostredím
Kde presne kúpite náš stolový kalendár na rok 2025

Editoriál
Vesmír je v každom okamihu dokonalý a každá záhrada svojím spôsobom tiež. Striedanie ročných období je len prechodný jav. V každom čase i nečase hľadáme cestu k prítomnému okamihu.
Aj v decembrovom čísle sa stretlo hneď niekoľko neopozeraných materiálov, ktoré našich čitateľov určite potešia.
Jeden je dokonca priam hmatateľný. Ovocná Škôlka Moravské Lieskové každý mesiac venuje jednému z vás ovocný stromček. Túto milú ponuku od Janka Veselého veľmi vítame. Budeme radi, ak na tejto strane už v tomto alebo v niektorom z ďalších čísel nájdete práve svoje meno. Odmeníme vás za námet, zásielku, pozdrav, vaše ovocie či osivo zvláštnej rodinnej odrody alebo aj za to, ak si objednáte naše ročné predplatné.
Zároveň by sme v aktuálnom čísle radi upriamili vašu pozornosť aj na ďalšie príspevky.
Na stranách 12 a 13 nájdete niekoľko reprodukcií betlehemských prospektov. Boli to insitne maľované salaše na papierových pásoch, ktoré sa inštalovali vo vianočnom období ako predná obruba políc, na ktorých boli umiestnené betlehemy. Najstaršie pochádzajú z druhej polovice 19. storočia a ich tvorcami boli prevažne baníci. Medzi rokmi 1890 až 1950 pôsobilo v okolí Banskej Štiavnice okolo šesťdesiat autorov týchto pozoruhodných maľovaných veľdielok. Úprimne veríme, že sa vám budú páčiť tak ako nám.
Rovnako pozoruhodné diela vznikajú aj dnes, len sa im v médiách nevenuje priestor. Príkladom je autentická ľudová architektúra, ktorá rapídnym tempom potichu zaniká. Nie sú to len drevenice, hospodárske stavby či koliby. V našom tradičnom prostredí mali pevné miesto aj drobné sakrálne stavby. Skupina dobrovoľníkov sa rozhodla do lazníckej krajiny v Hriňovej vrátiť kríž, ktorý je autentický po každej stránke. Mená ako Lukáš Jurčo či Peter Brada - Bredy sú akiste dostatočnou zárukou toho, že nejde o nejakú staromilskú márnomyseľnosť, ale o chlapskú robotu najvyššej kvality.
Rovnako referenčné je pre nás dianie okolo Farmy živej alebo aktivít ovocinára Bruna Jakubca. Tentoraz zhromaždil v Hriňovej dobrovoľníkov z celého sveta, aby tu pri cyklotrase s ich pomocou vysadil tristometrovú aleju 36 starých odrôd jabloní.
Dobrovoľníci v Zaježovej za posledné roky vyčistili dvanásť studničiek a sedem z nich spojili náučným chodníkom, ktorý koncom októbra sprístupnili širokej verejnosti. O dianí okolo zaježovských studničiek vie všetko podstatné Zuzka Šajbanová, ktorá nás o tomto „behu na dlhú trať“ po celý čas podrobne informovala. Tentoraz pripája aj cieľovú fotografiu.
Veríme, že rovnako vás zaujme aj rozhovor s Natáliou Bokníkovou o čajovej kultúre v smokoveckej čajovni U Vlka, kde má svoje stále miesto nielen pravý čaj a poézia, ale aj čerstvá zelenina, ovocie a mačka Mišo.
Peter Janoviček exkluzívne pre našich čitateľov zhrnul to najzaujímavejšie zo štyristoročnej histórie vianočného pečenia bratislavských rožkov. Pridáva aj niekoľko úsmevných kuriozít a, samozrejme, osvedčený recept, aby ste sa k tejto krásnej tradícii mohli pripojiť počas príprav na najkrajšie sviatky roka aj u vás doma.
Želáme vám krásne a požehnané, nikým ničím nerušené Vianoce plné pokoja a milosti.