Zodpovedné farmárčenie nemusí znamenať iba produkciu potravín v súlade s prírodou, ale môže slúžiť aj priamo na jej ochranu. O tejto skutočnosti sme sa boli presvedčiť na Záhorí pri Lakšárskej Novej Vsi, kde na Farme pri mokradi hospodária Štefan Benko s partnerkou Andreou. Už jedenásť rokov vytvárajú s pomocou kôz oázu biodiverzity plnú vtáctva, sysľov a obojživelníkov. Odborná komisia iniciatívy Krajina živá im preto bez váhania udelila ocenenie Farma živá – hospodárime v súlade s prírodou.

Štefan aj Andrea sú, ako sami vravia, panelákové deti, ktoré to však vždy viac ťahalo žiť štýlom, akým žijú dnes. V roku 2013 sa preto usadili na okraji niekdajšej záhradkárskej osady Horné Valy, ležiacej uprostred CHKO Záhorie. Pri pohľade na súčasný stav sa nám ani nechcelo veriť opisu toho, ako to tu vyzeralo ešte pred jedenástimi rokmi.

Za plotom domu to totiž bolo vlastne len veľké smetisko plné inváznych rastlín. Ochranári a začínajúci farmári v jednej osobe však vycítili obrovský potenciál tohto miesta a pustili sa do náročnej práce.
Piesková duna obkolesená mokraďou
Dnes hospodária na necelých piatich hektároch, z ktorých hlavnú časť tvorí otvorená piesková duna so solitérnymi borovicami. Tá je obkolesená mokraďou, ktorá tu vznikla potom, čo sa za socializmu rozhodli súdruhovia zregulovať Lakšársky potok, no príroda mala iný názor a rozhodla sa vziať si toto územie späť.

Ide vlastne o malú ukážku toho, ako mohlo vyzerať v minulosti celé Záhorie, kým sa tu naplno nerozbehla výsadba borovicových monokultúr. Razantný rozdiel medzi týmito krajinami pritom možno pozorovať priamo na farme, keďže zo severu ju lemuje práve hustá borina.
Predplaťte si Magazín Doma v záhrade
https://www.petitpress.sk/predplatne/doma-v-zahrade/dvz-kniha-zadarmo/
