Chryzantéma je nielen veľmi dekoratívna, ale aj liečivá a jedlá rastlina. Je to liek, zelenina i korenie. V Číne sa záhradné chryzantémy kultivovali už pred tisícročiami. Zmienky o nich nachádzame už v starej čínskej poézii. Pitie chryzantémového vína či umývanie vlasov v chryzantémovej vode boli osvedčenými receptmi proti starnutiu.

Z Ríše stredu sa tento pozoruhodný kvet dostal do Japonska. Akiste nie náhodou sa tu vyobrazenie chryzantémy ocitlo na cisárskej pečati i v štátnom znaku. Nie sakura, ale práve chryzantéma je symbolom Krajiny vychádzajúceho slnka.
Ako ozdobná rastlina sa v strednej Európe pestuje už niekoľko storočí. V súčasnosti má v šľachtenej podobe množstvo kultivarov s jednoduchými žltými, bielymi, šarlátovými, bordovými či fialovými kvetmi. Obľube sa tešia aj plnokveté a veľkokveté kultivary. Všetky odrody chryzantém majú jedlé okvetné lupienky, samozrejme, len tie, ktoré nie sú chemicky ošetrené. Chryzantémovka vencovitá (Chrysanthemum coronarium) má jedlé aj listy. Chuťovo sú podobné horčici. Využitie nachádzajú hlavne v ázijskej kuchyni.
Chryzantémovka vencovitá má jedlé nielen kvety, ale aj listy.

Proti prechladnutiu i nespavosti
V ľudovej medicíne sa kvety chryzantém využívajú na zníženie krvného tlaku, pri nespavosti, migréne, na podporu detoxikácie organizmu, zlepšenie imunitného systému, pri prechladnutí, nádche a horúčke. Zvonku sa vo forme kúpeľov a obkladov využívajú pri liečbe ekzémov a hnisavých vredov. Tiež pomáhajú pri unavených a začervenaných očiach, keď sa nahriate čerstvé lupene prikladajú na očné viečka.
Medzi hlavné účinné látky kvetov patria zlúčeniny zo skupiny polyfenolov s antioxidačným účinkom – luteolín, apigenín, rutín, kvercetín a izoramnetín. Farebné odrody sú tiež bohaté na prírodné farbivá zo skupiny karotenoidov a antokyánov. Kvety sú pomerne bohaté na bielkoviny (3 %), s dobrým zastúpením esenciálnych aminokyselín (naše telo ich nevie vytvoriť a musíme ich prijímať v potrave), čo ich predurčuje do budúcna ako perspektívny zdroj týchto látok pre tzv. proteínové výrobky. Dominantnými aminokyselinami sú lyzín, arginín a treonín.
Predplaťte si Magazín Doma v záhrade
https://www.petitpress.sk/predplatne/doma-v-zahrade/dvz-kniha-zadarmo/
