Príma pasta z tekvicových jadierok
Sezóna tekvíc je v plnom prúde. Vysoký obsah zinku je medicínsky doloženým zaklínadlom, avšak nielen preto sa jadierka tešia obľube medzi širokými vrstvami obyvateľstva. Je to proste veľmi populárny fenomén lúskania tekvicových jadierok, ktoré neodmysliteľne patria k hodom a vinobraniam.


Čoraz hojnejšie sa v našej kuchyni udomácňuje aj tekvicový olej. No prakticky veľkou neznámou zostáva u nás pasta z tekvicových jadierok. Je to krém podobný konzistenciou aj chuťou arašidovému maslu. Zdrojom jadierok, ktoré sú vhodné na jeho prípravu, je tekvica olejová štajerská s pruhovanými žltozelenými plodmi. Stačí zadať do vyhľadávača heslo tökmagkrém, aby sme sa presvedčili, akej obľube sa tieto výrobky tešia napríklad u našich južných susedov.
Burčiak z bieleho či červeného hrozna?
Burčiak pre domácu spotrebu sa pripravuje a pije zásadne v neveľkých množstvách, pretože o jeho zradných účinkoch nie náhodou kolujú varovné legendy. Hoci je obsah alkoholu v ňom nízky (4 – 6 %), po vypití väčšieho množstva môžu konzumenti zostať nemilo prekvapení. S prípravou burčiaka je to však oveľa ľahšie ako pri výrobe vína. Základom je kvalitné hrozno, z ktorého oprešovaním získame čistý hroznový mušt.

Pri jeho príprave využijete niekoľkolitrový demižónik, ktorý treba pred prípravou burčiaka dôkladne vymyť. Demižónik nesmie byť naplnený po vrch, pretože kvasiaci proces bude prebiehať búrlivo. Preto navrchu ponecháme 15 % rezervu. K muštu môžete pridať trochu kvasiniek, ktoré zabezpečia hladký priebeh celého procesu. Demižónik opatrite kvasiacou zátkou a podľa potreby dolievajte vodu.
Predplaťte si Magazín Doma v záhrade
https://www.petitpress.sk/predplatne/doma-v-zahrade/
