Poznávaniu starých a krajových odrôd ovocných drevín sa venuje aj akademická obec. Zamestnanci Technickej univerzity vo Zvolene realizujú v rokoch 2024 až 2026 projekt KEGA s názvom Vývoj a aplikácia študijných materiálov v oblasti ovocinárstva so zameraním na ochranu genofondu a ekologických foriem hospodárenia.

Projekt má dva ciele. Prvým je vytvorenie obsiahlej a praktickej ovocinárskej publikácie, ktorá sumarizuje súčasné poznatky o ovocinárstve na Slovensku a v krajinách Európy.
Zameriava sa pritom na ekologické formy hospodárenia, manažment ovocných výsadieb v kontexte klimatickej zmeny a podporu autoregulačných mechanizmov. Tiež na využitie potenciálu starých a krajových odrôd pri tvorbe krajiny.

Druhým cieľom je overenie možnosti uplatnenia strojového učenia (machine learning) pri určovaní odrôd ovocných drevín. Takýto model je už v súčasnosti využitý napríklad pre identifikáciu druhov rastlín prostredníctvom známej mobilnej aplikácie PlantNet.
Predplaťte si Magazín Doma v záhrade
https://www.petitpress.sk/predplatne/doma-v-zahrade/

Zatiaľ iba jablone
Testovanie bude prebiehať zatiaľ len na odrodách jabloní, do projektu vyberáme minimálne sto determinovaných odrôd. Zameriame sa na staré odrody, no keďže v záhradách sa nachádzajú veľmi často aj odrody modernejšie, nemali by pre správnosť určenia chýbať ani tie. Funkčný model môže byť následne využiteľný na tvorbu verejne dostupnej aplikácie s užívateľsky príjemnejším prostredím, fungujúcim na spôsob spomínanej appky na určovanie rastlín. Nadstavbou môžu byť funkcie pomáhajúce s výberom odrôd na základe preferencií pestovateľov a podmienok prostredia.

Náročné testovanie
Správne určiť odrodu je často náročné aj pre pomológov. Dokáže to umelá inteligencia? Dnes to ešte nevieme. Predpokladáme, podobne ako pri určovaní človekom, že bude skupina vizuálne špecifických odrôd, ktoré budú určiteľné spoľahlivejšie. Pri odrodách, ktoré sú si navzájom podobnejšie, bude nižšia miera pravdepodobnosti správneho určenia. Program tak ponúkne na výber viaceré alternatívy. Pre dourčenie bude potrebné zhodnotiť iné ako vizuálne znaky, napríklad charakteristiku dužiny, obdobie konzumnej zrelosti, vzhľad stromu a podobne.

Prebieha zber a fotodokumentácia
Pri obrovskom množstve odrôd v krajine, nie vždy ideálnych plodoch či fotografiách budú vo výsledku určite aj odrody určené ako neznáme. V súčasnosti prebieha zber plodov a ich fotodokumentácia. Snažíme sa spracovať čo najväčší počet plodov každej odrody. Jednotlivé plody treba nafotiť z rôznych strán. Vzniká tak pomerne veľký súbor dát, tisíce fotografií, ktoré následne spracuje programátor.
Projekt (č. 002TU Z-4/2024) vznikol vďaka podpore grantovej agentúry KEGA.
Výzva
Ak pre vás táto téma nie je príliš kontroverzná, môžete sa do projektu zapojiť tiež. Skutočne nám veľmi pomôže, ak budeme mať k dispozícii veľké množstvo plodov rôznych, najmä spoľahlivo určených odrôd. Preto vás prosíme o zaslanie reprezentatívnych vzoriek ovocia v počte 5 až 10 kusov na adresu: Bruno Jakubec, T. G. Masaryka 24, 960 01 Zvolen. Pre bližšie informácie volajte: 0907 233 730.
Fotodokumentácia plodov na príklade vzácnej slovenskej odrody Fándlyho. Každý plod je zachytený z pohľadu na kališnú oblasť a oblasť stopkovej jamky, viaceré pohľady z boku a pod 45° uhlom. Nechýbajú ani priečne a pozdĺžne rezy plodov. Aplikácia preto môže slúžiť aj ako atlas, ktorý sa dá priebežne dopĺňať.