Medzi pomyselné rodinné striebro našich slovenských i českých odrôd patria rodinné a krajové odrody cesnaku. Pestujú a udržujú sa v rodinách po niekoľko generácií.
Majú obvykle dobrý výnos aj výnosovú istotu a poskytujú dobré úrody v priaznivých i menej priaznivých rokoch.

Na cesnakoch je cenné, že stále umožňujú využitie vlastnej sadby. Pestovateľ môže opakovane využívať sadbu z domácich zdrojov a nie je odkázaný na nákup cesnakovej sadby v obchode.
Dobrým príkladom takéhoto rodinného cesnaku je odroda nazvaná Bystrický, ktorú redakcii Doma v záhrade venoval pán František Králik (pozri DZ číslo 12/2023). Tento cesnak pestoval už jeho starý otec, pochádzajúci z Kysúc a v rodine sa tak udržiava najmenej 100 rokov.
Podobne dlho sa v rodine udržiava aj ďalšia odroda pána Králika a to cesnak Ruský, ktorý si priniesol jeho predok z obdobia prvej svetovej vojny, keď bol v ruskom zajatí ako vojak.

Pozrime sa na niekoľko vybraných rodinných, krajových či starých slovenských i českých cesnakových odrôd, ktoré udržujeme v gengelovskej zbierke starých plodín.
Niektoré z nich nám do Gengelu zaslali a venovali čitatelia Doma v záhrade, ďalšie sme získali od rôznych súkromných darcov, ktorí ich dlhodobo pestujú a udržujú. Mapu rodinných a krajových odrôd cesnaku a šalotky sme uverejnili v Doma v záhrade v septembri 2019.
Pri každej odrode uvádzame jej názov, pod ktorým ju vedieme, rok, keď pribudla do gengelovskej zbierky a tiež základný stručný opis. Na priblíženie odrody využívame aj úryvky z listov darcov odrôd, ktoré dobre približujú typické znaky, využitie a pôvod jednotlivých cesnakov.
Východoslovenský

Zaradenie do Gengelu: 2014
Ozimý paličiak z východného Slovenska, azda tamojšia krajová odroda. Do Gengelu sme odrodu získali prostredníctvom slovenského združenia Alter-nativa z Brdárky. Cibuľa je stredná až väčšia, vonkajšie suknice fialkasté so zreteľným žilkovaním, v cibuli je spravidla 8-11 strúčikov. Pacibuľky sú malé, sú fialovej farby. Odroda u nás v gengelovských podmienkach prináša stabilné, dobré výnosy a je aj dobre skladovateľná.
Kónyová (čítaj Kóňová)

Zaradenie do Gengelu: 2019
Pravdepodobne miestna alebo krajová odroda z juhu Slovenska, zaslaná čitateľom Doma v záhrade pánom Bajúsom. Je to ozimný paličiak, cibuľa je biela s väčším počtom strúčikov. Rastlina je skôr nízkeho vzrastu so širším listom. Odroda je neskorá. Darca o nej uviedol: „Posielam aj jeden krajový cesnak, ktorý volajú Kónyová (čítajte Kóňová). Mám ho od záhradkára z Rimavskej Soboty. Je to ozimný cesnak paličiak, s veľkým počtom strúčikov.“
Malý fialový

Zaradenie do Gengelu: 2019
Rodinný modrý ozimný paličiak zo severu Slovenska. Rastliny sú menšieho vzrastu. Cibuľa je menšia (až stredná) so zreteľnými fialovými prúžkami na povrchu. Malé cibule majú 4-6, väčšie 8 aj viac strúčikov, sú veľmi dobrej chuti. Využitie odrody je za čerstva, ako aj pri sterilizácii húb a uhoriek, kde sa dáva do pohára malý strúčik. Darca, ktorý cesnak získal od svojej babičky, o ňom okrem iného napísal: „Počas sušenia sa fialová farba vrátane pásikov zafarbí viac do modra. Z jednej hlávky je asi 8 až 12 strúčikov na množenie, vyberám väčšie strúčky z krajších a typicky čiarkovaných hlávok, aby sa zachoval charakter odrody.“
Predplaťte si Magazín Doma v záhrade
https://www.petitpress.sk/predplatne/doma-v-zahrade/

Šumsky

Zaradenie do Gengelu: 2021
Rodinná odroda cesnaku. Darkyňa, ktorá je dlhodobou pestovateľkou odrôd Gengelu (a udržuje aj svoju rodinnú odrodu veľkosemenného záhradného bôbu, pochádzajúcu z Budmeric), o svojom cesnaku napísala: „Pestovala ho už mama mojej mamy (tá má už skoro 87 rokov). Mama si pamätá, že ho pestovali, už keď mala asi 16 rokov. To znamená, že minimálne 70 rokov sa pestuje v našej rodine...“ Je to ozimný biely nepaličiak. Cibuľa je biela, len s ľahučkým sfarbením do fialova. Obsahuje väčší počet strúčikov vrátane stredových. Chuť je jemná, dobrá. Ako nepaličiak sa ľahko spletá do cesnakových vencov.
Veľký fialový

Zaradenie do Gengelu: 2019
Rodinná odroda modrého ozimného paličiaka z Jarabiny. Sadila ju už babička súčasného pestovateľa. Cibuľa je stredná až väčšia, počet strúčikov v cibuli je väčší, až 12 a viac. Darca k odrode podrobne uviedol: „Tvorí veľké rastliny, nie sú také hrubé a sýtozelené ako pri ruskom cesnaku. Stonka je nižšia a tenšia, narovnáva sa asi o dva týždne skôr ako pri ruskom cesnaku. Kvetov a pacibuliek tvorí menej, pacibuľky sú väčšie a sú tmavofialové. Výnos má rovnaký alebo menší ako ruský, záleží od toho, aký je rok.
Tvorí veľké hlávky sfarbené do fialova, počet strúčikov je veľký. Strúčiky sú väčšie, najmä po obvode, medzi nimi môže byť aj pár tenkých, hranatých strukov, hlavne blízko pri stonke. Nie je vhodné ich používať na výsadbu, preto pri príprave sadbových cesnakov idú tieto hneď do kuchyne.
Napriek tomu je z jednej hlávky možné pripraviť na sadenie dosť strúčikov, niekedy viac ako 12, oproti ruskému, ktorý má 4 až 7 vhodných strúčikov. Chuť cesnaku je ušľachtilá a jemnejšia, vhodný je do kuchyne a na upotrebenie za čerstva. Výnos je vysoký, odroda nepodlieha takmer žiadnym hnilobám a má dlhú skladovateľnosť, niekedy až do začiatku júna.“
Domousnícky (Hrušov)

Zaradenie do Gengelu: 2018
Ozimný paličiak ruského typu pestovaný dlhodobo v stredných Čechách, pôvodne prinesený zo Slovenska. Darkyňa o ňom uviedla: „Domousnícky cesnak; paličiak; 4-5 veľkých strúčikov v hlávke; odolný, nevyžaduje v sezóne starostlivosť, kvetné stvoly sú výborné na konzumáciu, do jari bezproblémové skladovanie, veľmi výnosný; v Domousiciach sa pestuje asi 50 rokov niekoľkými miestnymi. Bol vtedy dovezený z juhu Slovenska z obce Hrušov. Ľudia ho tu množia na vlastnú spotrebu a nedajú naň dopustiť.“
Oravský
Zaradenie do Gengelu: 2018
Ozimný paličiak ruského typu. Hlavička obsahuje malý počet veľkých strúčikov. Cibuľa je biela, rastlina vytvára malé pacibuľky. V gengelovských podmienkach má stále výnosy. Darkyňa o ňom uviedla: „Cesnak sa sadí na jeseň, stará mama ho priniesla z Oravy pred mnohými rokmi, stonky sa vylamujú, na troch cesnakoch sa nechajú, a keď sa vystrú, cesnak vyberáme. Momentálne ho rozdávam v okolí priateľom-záhradkárom…“
Cesnak Ruský z Petrovíc-Setechova
Zaradenie do Gengelu: 2024
Odroda ruského typu s bielou cibuľou. Pestovateľka ho udržuje už takmer pol storočia. Do Gengelu nám tento cesnak zaslala čitateľka Doma v záhrade pani Anna Kalmanová z Petrovíc-Setechova pri Bytči. Napísala o ňom: „Ja ho pestujem od roku 1975 a hoci som odvtedy vyskúšala všelijaké odrody, vždy som sa vrátila len k tomuto. Voláme ho ruský, aká je to odroda, neviem. Dostala som tri hlávky od kamarátky, ktorej manžel sa ako pracovník JRD zúčastnil na zájazde do Ruska (pozri si kolchoz), no a odtiaľ ho priniesol.
Kamarátka ani jej manžel už nežijú, ale ja cesnak sadím stále. Je to cesnak paličiak, má šesť strúčikov – niekedy štyri či sedem, ale to iba sem-tam jedna hlávka. Je dobre skladovateľný, vydrží aj do júna. Ja ho jednoducho sadím tak 12 cm od seba, aj viac, ako sa mi podarí, ale robím si väčšie uličky medzi riadkami, asi tak 50-60 cm, aby som ho, keď na jar okopávam, nepritlačila.“
Bystrický

Zaradenie do Gengelu: 2024
Ozimný biely paličiak pochádzajúci z Považskej Bystrice. Zaslal ho pán František Králik, čitateľ Doma v záhrade. Cibuľa je stredná až väčšia, obsahuje 6 – 7 strúčikov. Rodinná odroda, ktorú pestoval už starý otec darcu, pochádzajúci z Kysúc, v rodine udržiavaná najmenej sto rokov.
Veľký z Dubovian
Zaradenie do Gengelu: 2015
Ozimný paličiak, rodinná alebo krajová odroda zo Slovenska, ruského typu. Ide o cesnak s veľkými hlávkami – podľa darcu „hlavičky mali hmotnosť 80 – 100 gramov, strúčiky 12 gramov“. Osvedčil sa aj nám, rástol bez problémov, roku 2017 vážila u nás jedna hlávka asi 85 gramov. Medzi rôznymi ročníkmi je však určité výnosové kolísanie, niekedy je cesnak väčší, inokedy menší. Získané od čitateľa mesačníka Doma v záhrade pána Šišku. Odroda tvorí malé pacibuľky, farba cibule je biela s ľahkým podfarbením.
Z koncentračného tábora

Zaradenie do Gengelu: 2016
Ozimný paličiak fialovej farby s menším počtom strúčikov v cibuli. Podľa sprievodnej legendy túto odrodu uchovávateľ, ktorý ju udržuje už od 50. – 60. rokov minulého storočia, získal od Žida, ktorý ju používal počas 2. svetovej vojny za svojho internovania v koncentračnom tábore. Azda aj vďaka jej liečivej sile a moci vojnové útrapy a utrpenia v tábore prežil.
Z Miřejovických Strání pri Litoměřiciach (Pospa)
Zaradenie do Gengelu: 2015
Ozimný modrý paličiak so širšími listami. Darca o ňom napísal: „Pochádza z pozemku v Českom stredohorí, ktorý bol od odsunu Sudetských Nemcov opustený. Cesnak rástol voľne v lúke, kde som ho našiel...“ Jiří Pospíšil ho vzal a zaradil späť do pestovania. Tento typ má veľké pacibuľky a môže v dobrých podmienkach z jesenného výsevu (výsadby) pacibuliek vytvoriť už klasickú delenú cibuľu, zatiaľ čo pri odrodách, ktoré majú malé pacibuľky, narastá prvý rok len nedelená cibuľa.
Banátsky

Zaradenie do Gengelu: 2017
Odroda privezená z rumunského Banátu z prostredia tamojšej českej menšiny. Biely nepaličiak s možnosťou ozimnej aj jarnej výsadby. Rastlina je nižšia s užším listom, celkovo výrazne menšia ako pri ruských paličiakoch. Cibuľa je menšia až strednej veľká, bielej farby, delená na väčší počet strúčikov, niekedy tvarovo nepravidelne stlačená. Odroda je veľmi dobre skladovateľná, vydrží až do nového zberu.