Dobrý deň
posielam domácu šalotku, ktorú si ešte moja mama priniesla okolo roku 1928 z Čiech, kam chodila za robotou na rôzne majere. Šalotku posielam pani Jane Kristofovej, ktorá o ňu prosí v Špeciáli Doma v záhrade 2024.
Chcem vás poprosiť o pár zrniek kukurice Morado. Ja som ju pestovala v roku 2013, ale rástla iba do výšky a klásky žiadne. Vlani v augustovom čísle som videla foto pána Františka Králika z Považskej Bystrice s kukuricou Morado. Bola by som veľmi vďačná buď za zrnká kukurice, alebo za kontakt na pána Králika.

Ešte pestujem: biely mak, arašidy, bataty, indické uhorky, lofu, farebné zemiaky – fialové, červené, v dužine farebné, sibírsku cibuľu, cesnak jarný asi 80 rokov starý – tiež ho z Čiech priniesla mama. Časopis Doma v záhrade mám predplatený a prečítam ho od A po Z.
Ďakujem pekne
Mária Rýdziová, Podlužany

Ďakujeme pani Rýdziovej a posielame jej semienka kukurice Morado od pána Králika. Budeme radi, ak sa jej podarí dopestovať osivo aj pre ďalších záujemcov.
Predplaťte si Magazín Doma v záhrade
https://www.petitpress.sk/predplatne/doma-v-zahrade/

Dobrý deň!
Mesačnák Doma v záhrade mám už zopár rokov predplatený. Každého nového čísla sa neviem dočkať. A najviac sa teším práve na List mesiaca, pretože tam vždy čitatelia tohto časopisu píšu svoje rady a skúsenosti z pestovania rôznych zaujímavých plodín.
Posielam vám odrody zemiakov, u nás sa im hovorí krumple. Sú to odrody: fialový zemiak Blue star, je to zemiak so slušnou rodivosťou, hľuzy sú zvonka fialové a zvnútra fialovobiele. Pestujú sa ako normálne zemiaky.

Ďalej vám posielam odrody, ktoré majú pôvod na Kanárskych ostrovoch. Sú to odrody Bonita colorada – drobné zemiaky s ružovou šupkou, ktoré u nás síce nemajú veľkú úrodu, ale zato nádherne kvitnú.

Negra yema de huero sú o trochu väčšie zemiaky s fialovou šupkou, ktoré dosahujú u nás veľmi peknú úrodu. Tiež pekne kvitnú.

Tieto dve odrody zemiakov z Kanárskych ostrovov sa pestujú trochu špeciálnejšie – a to tak, že sa do jamky dávajú po dva.
Ďalej vám posielam recept na ich tradičnú prípravu, pre ktorú ich pestujem. Chcel by som vás poprosiť, či by ste mi nevedeli zohnať nejakú odrodu cesnaku-paličiaka. Na odrode mi nezáleží, len aby to bol paličiak.
Richard Ondrovič, Malacky
Ďakujeme Richardovi, že sa s nami podelil o cenné odrody aj recept na prípravu kanárskych zemiakov v soli. Zemiaky sme posunuli na rozmnoženie našej dlhoročnej spolupracovníčke Mariane Bilkovej, ktorá Richardovi poslala svoju odrodu cesnaku a napísala nám: „Ahojte, Doma v záhrade. Ten pán, čo poslal exotické zemiaky, je vlastne pätnásťročný chlapec, ktorý má už desať rokov predplatený váš časopis, no zázrak! Mladí majú väčšie nadšenie pre záhradu a prírodu ako starší...“
Dobrý deň
Na úvod Vám chcem poďakovať za mesačník plný rád a inšpirácií, ktorý predstavuje top jednotku v mojom relaxe.
Ale prečo vám píšem, má iný dôvod. V septembrovom čísle ste obdarovali pána Vladimíra o semenáč broskyne Marta z Libínskeho Sedla. Ak ste ochotní podeliť sa aj so mnou o semenáč, prípadne kôstky tejto super broskyne, budem veľmi rád. Síce množenie z kôstok som ešte nerobil, no nejako si poradím. Budem vďačný za všetko, čo máte dostupné.
Vopred ďakujem za Váš čas.
Marian Burian, Beluša
Pánovi Burianovi pošleme po odlistení stromov semenáč broskyne Marta z Libínskeho Sedla a pár kôstok na pokusy.
Medzi kôstkami jednak posielame Martu, ktorá je bielomäsá, a jednak ďalšie zaujímavé kôstky vinohradníckej broskyne s menšími, ale mimoriadne chutnými plodmi, ktorú sme objavili pri prehliadke vinohradníctva Mátyás na tohoročnej edícii Farmy živej. Práve táto odroda sa nám javí ako najperspektívnejšia na pokusy s pestovaním broskýň z kôstok.

Broskyňa dopestovaná z kôstky rodí akostné ovocie.
Len pre zaujímavosť pripájame ešte snímku broskyne, ktorú sme objavili medzi semenáčmi z našich redakčných pokusov a ktorá si preniesla v kôstkach všetky dobré vlastnosti, čo sa týka akosti plodov. Sú žltomäsé, aromatické, šťavnaté, dužina sa ľahko oddeľuje. Stromček dopestovaný len z kôstky, nezaočkovaný a nepostrekovaný, už päť rokov prináša pravidelné úrody a čo je najzvláštnejšie – vôbec netrpí kučeravosťou. Lístky má od jari do jesene zdravé ako vŕba. Bližšie sme o tejto kuriozite písali v septembrovom čísle na strane 7.