Máme doma tri sporáky na drevo, jeden na plyn a dva variče. U nás sa varí hojne. V letnej kuchyni varíme od mája do Dušičiek.
Srdcom každého domu, domácnosti, bytu či reštaurácie je oddávna kuchyňa s otvoreným ohňom, schovaným v peci alebo dnes neviditeľným – elektrickým. Tie najstaršie boli postavené na jednoduchých základoch, vychádzajúc z dostupných zdrojov, potrieb a spracovávaných surovín.
Napriek modernej dobe sa ľudia stále vracajú k tradičnej kuchyni. Aj špičkoví šéfkuchári sa snažia napodobniť jedlo varené v prírode s neoddeliteľnou esenciou – živým ohňom, dymom a čerstvým vzduchom.
Varenie na otvorenom ohni, známe každému, má dnes v komerčnom svete podobu súťaží vo varení guľáša alebo halušiek a je výsadou majstrov, ktorí si poradia s dymom a ohňom.

Panské huncútstvo?
Spracovanie potravín a ich premena na kvalitný pokrm dokáže vyživiť ľudské telo i dušu. Patrí k základným dennodenným ľudským magickým činnostiam.
V prírode si nevarí žiadne zviera. Iba človek, a ten pozná mnoho foriem varenia od klasického až po futuristické.
Dnes sa stáva moderným mať byt bez kuchyne a stravovať sa niekde inde. Táto forma sa považuje z pohľade našich otcov za panské huncútstvo. Niekto však nemá čas ani možnosť daru kuchyne a varenia...
Dennodenné varenie je vyhranený životný štýl a dnes sa radí k luxusu. Podobne ako pešia chôdza z kopanice do mesta alebo iná než turistická podoba chôdze.

Kuchyňa je overeným miestom spracovania, prípravy i rýchlej konzumácie jedál, nápojov... „Alchymisti“ sa prácne snažia v laboratóriu napodobniť chemické procesy, ktoré zvládali naše staré mamy s bravúrnou ladnosťou a šarmom.
Ich pokrmy formovali naše chute, nálady a emócie a až do dnešných dní si bude takmer každý pamätať prvé obľúbené jedlo čerstvo stiahnuté z ohňa, sporáka, pece alebo variča. Z kuchyne ovládali ženy chod celej domácnosti aj zdravie rodinných príslušníkov.

Varenie na otvorenom ohni
Najčarovnejšia kuchyňa je tá najjednoduchšia – na otvorenom ohni. Je to gurmánsky zážitok, pri ktorom neprídete o magické kúzlo samotnej prípravy.
Ak ste malý hospodár, záhradkár a ovocinár s nemalou úrodou, oceníte varenie na otvorenom ohni, kde nemusíte striehnuť na oprskanú stenu od rajčín, tekvíc, jahôd alebo čerešní. Priamo v záhrade sa ovocie čistí, triedi a spracováva v kotlíku. Aj my dodnes varíme slivkový lekvár zásadne na otvorenom ohni vo veľkom kotle poctivých 24 hodín.
Predplaťte si Magazín Doma v záhrade
https://www.petitpress.sk/predplatne/doma-v-zahrade/

Lekvár v kotline
Čím dlhšia je varecha, tým je to pohodlnejšie.
Je to vždy udalosť, pri ktorej sa zíde celá rodina a každý si pamätá dlhé hodiny varenia, miešania a prikladania, rozprávania starých príbehov a spomienok. Mladší sa učia od starších. Veď takto varené jediné pravé lekváry prežijú roky bez konzervantov, dokonca i bez nádob, keď sa pravý lekvár vyleje na papier a tak sa nechá uschnúť.
Podobné je to s bryndzovými haluškami, párancami, polievkami, guľášmi.