Je les samozrejmý? A čo vlastne považujeme za les? Môže ním byť aj plantáž stromov? Aké prvky les má mať, aby sme ho mohli nazvať prirodzeným lesom, prípadne pralesom? Vedia stromy medzi sebou komunikovať?

Keď zažijete exkurziu s lektorom prírodného turizmu – hoci aj v pre vás známom lese, už sa nikdy na les nebudete pozerať tými istými očami. Zďaleka to nie je len o stromoch.
Prešli sme spolu od Prednej hory smerom na chatu Zámok pod Muránskym hradom.
Tunajšia príroda (do času zonácie to bola Národná prírodná rezervácia Šiance) sa predvádza v najkrajšom šate.
Pred nami sa ako v divadle striedajú ukážky rôznych typov lesa a lektori Marián Jasík a Ján Šmídt majú ku každému množstvo informácií a príbehov.
Jedličky schované pred ohryzom zveri
Keď v lese zbadáte srnovník (nie, nie je to samec srny, ale bylina), indikuje pôdno-klimatické pomery vhodné pre jedle. Ak ich okolo seba nevidíte, možno ste tu príliš skoro, jedle pracujú na svojom raste. Niekedy stačí spozornieť a pošťastí sa uvidieť učupené jedličky snažiace sa schovať pred ohryzom zveri.
Ihličie a mladé konáriky jedlí (a ďalších ihličnanov) bývajú obzvlášť v zime so snehom a mrazom vysoko cenenou súčasťou jedálnička mnohých zvierat. Ako v prirodzenom lese dokážu jedle vyrásť bez toho, aby ich niečo spáslo? S lektorom prírodného turizmu sme si pripomenuli, že jednou z úloh národných parkov je aj poskytovať priestor na pozorovanie a inšpirovanie sa, ako rôzne situácie rieši príroda.

Kde nastupujú brezy, osiky a jarabiny
Keď v národnom parku víchrica doláme stromy, je to zároveň príležitosť ponechať ich ako vzdelávací materiál nevyťažené. Prizrime sa bližšie, čo sa deje so stromami. Ako je možné, že príroda z tej ruiny hravo vysadí nový zdravý les? Medzi prvými drevinami sa v takom polome v horskom pásme objavia jarabiny, brezy, osiky a iné pionierske dreviny a kry. Ich úlohou je pripravovať pôdu (a to doslova) pre ďalšie dreviny, pre ktoré sú lokálne pôdno-klimatické pomery optimálne.
Predplaťte si Magazín Doma v záhrade
https://www.petitpress.sk/predplatne/doma-v-zahrade/dvz-nova-kucharska-kniha/

Príroda sadí umne a tam, kde sa to prirodzene hodí. Tak začnú pod tieňom prvých drevín klíčiť semienka jedlí, bukov, smrekov či iných stromov. Nezabudli sme – sú v ťažko priechodnom polome – akú zaujímavú výhodu im to prináša?