Ružu šípovú poznajú aj deti. Odpradávna rastie na stráňach, medziach či v hájikoch, rozdeľuje od seba polia, poskytuje tieň aj miesto na odpočinok. Je to jedlo aj liek. Lupene kvetov, plody šípok aj olej z ich semien nachádzajú uplatnenie v kozmetike.

Ruža šípová je statný hustý ker vysoký až 3,5 m. Kvitne od mája do júla. Plody sú šípky – nažky ukryté v súplodí oranžovočervenej až tmavočervenej farby.
Korunné lupienky trháme v plnom kvete od mája do júna, vždy doobeda, keď obsahujú najviac aromatických látok a éterických olejov. Lupienky buď sušíme v tieni alebo lisujeme. Na kilogram éterického oleja (silice) sa spotrebuje 3000 až 5000 kilogramov ružových lupienkov, čo je zber približne z hektára plantáže.
Spracovávajú sa aj púčiky a dokonca aj cudzopasné huby rastúce na ružových kroch. Od septembra do októbra za slnečného a suchého počasia zbierame celé neprezreté šípky. Sušíme ich čo najrýchlejšie pri teplote od 60 do 80 °C, vyššie teploty alebo zdĺhavé sušenie výrazne znižujú množstvo vitamínu C. Účinnosť si šípky udržujú rok, no treba ich skladovať v suchu a tme.
Šesť percent céčka
Plody šípky obsahujú 1,8 % vitamínu C, niektoré druhy dokonca až 6 %. Ďalej sú bohaté na karotenoidy, flavonoidy, sacharidy, pektín, triesloviny a silicu. Semená sú bohaté na vitamín E. Lisuje sa z nich olej, ktorý sa využíva hlavne v kozmetike.

Šípkový čaj je jeden z najobľúbenejších bylinkových čajov. Vzhľadom na vysoký obsah vitamínu C sa odporúča na celkové posilnenie organizmu. Pôsobí mierne močopudne, možno ho teda využiť pri zápalových ochoreniach či močových kameňoch. Šípky tiež znižujú krvácavosť, pôsobia proti zápche, majú mierny preháňavý účinok. Čaj zo šípok je tiež výborný prostriedok pri poruchách pečene. Za tento účinok sú zodpovedné flavonoidy, ktoré podporujú vylučovanie žlče, zároveň liečia žalúdočné vredy. Silica z kvetov pôsobí antimikrobiálne. Čaj z lupienkov uľavuje od žalúdočných kŕčov.
Predplaťte si Magazín Doma v záhrade: https://www.petitpress.sk/predplatne/doma-v-zahrade/dvz-nova-kucharska-kniha/
