Živú vodu nájdete v moravskej obci Modrá v blízkosti Velehradu. Nájdete tu aj najväčší sladkovodný tunel v prírode v Európe. Pod hladinou môžete pozorovať život v rybníku so sumcami, vyzami, kaprami, lieňmi, zubáčmi či korytnačkami bahennými.
V Modrej pri Velehrade sa môžete prejsť preskleným tunelom, ktorý vás prevedie pod hladinou rybníka. Okolo seba tak cez presklenú stenu uvidíte život v potoku, vo veľkej tôni s chladnomilnými rybami alebo pod hladinou mokrade.

Niekoľkokrát za rok tieto priestory hostia unikátnu reštauráciu, kde máte možnosť ochutnávať pri sviečkach špeciality šéfkuchára a zároveň pozorovať hýrivý nočný život rýb v jeho autentickej podobe.
Najväčší sladkovodný tunel v Európe
Ide o najväčší sladkovodný tunel v prírode v Európe. Po ľavej strane uvidíte život vo veľkej tôni, napravo a pod sebou život v rybníku so sumcami, kaprami, lieňmi atď. Nechýbajú korytnačky bahenné, žaby, mloky a ďalšie živočíchy naviazané na vodné prostredie...

Asi prvýkrát v živote tu uvidíte na vlastné oči ozrutné jeseterovité vyzy, ktoré kedysi lovili rybári na Dunaji, Morave, Váhu, Hrone či Ipli. Bežne sa lovili vyzy veľkosti jednej tony, najväčší zaznamenaný jedinec vážil viac ako osem ton. Tu sú, samozrejme, vyzy o čosi „menšie“.

Druhé podzemné poschodie umožňuje vidieť cez priehľadnú akrylátovú stenu život v šesťmetrovej hĺbke, v zime aj so zimovaním rýb pod ľadom. Prostredníctvom telesteny sa tu premietajú výučbové programy, zamerané na ekológiu a históriu krajiny.
Prízemie slúži ako výstavný priestor. Okrem takmer všetkých druhov rýb, ktoré žili a žijú v Česku, na Morave či v slovenských vodách, je v budove umiestnená aj veľká výstava rybích dotykových plastík s opismi v Braillovom písme, určená pre zrakovo postihnutých.
Schodišťami sa môžete prechádzať niekoľkými úrovňami sveta pod hladinou a ak Živú vodu navštívite za súmraku ako my, budete môcť na vlastné oči vidieť, ako sa presne podľa neviditeľných hodín vynárajú postupne z hĺbky ďalšie a ďalšie druhy rýb. Nám sa napokon prišli ukázať aj zubáče a unikát – biely sumec.

V Modrej opäť žijú pratury
Súčasťou unikátnej expozície Živá voda je priľahlá pastvina, ktorú obývajú od februára 2018 pratury, pôvodom zo stredočeských Milovíc.
Tieto zvieratá majú k vodnému prostrediu veľmi blízko. Výskumy ukázali, že pratury vyhľadávali práve blízkosť veľkých riek alebo mokradí.
Septembrový Magazín Doma v záhrade si predplaťte na: https://www.petitpress.sk/predplatne/doma-v-zahrade/dvz-nova-kucharska-kniha/

Pratury patria k pôvodným kopytníkom, ktoré obývali našu krajinu. Projekt podporuje nielen návrat pôvodných kopytníkov na pastviny, ale zároveň aj starostlivosť o tunajšiu prírodu – pastva praturov môže napomôcť udržiavať krajinu a jej vzhľad prirodzeným spôsobom.

Bazén filtrovaný rastlinstvom
V letných mesiacoch sa návštevníci Živej vody môžu osviežiť v prírodnom kúpalisku s bazénom napájanom podzemným prameňom s vysokou kvalitou vody.
Obe vodné plochy na kúpanie sú filtrované pomocou prirodzeného mokraďového spoločenstva rastlín. Samotné rastliny potom majú vplyv na to, že pri výtoku má voda kvalitu pitnej.
Vďaka dômyselnému systému s prehrádzkami voda priteká, odteká, čistí sa a zdržiava sa tu vo vysokej kvalite, s prijateľnou teplotou a s optimálnou úrovňou hladiny, ktorá zaručuje zhromaždeným živočíchom i prichádzajúcim návštevníkom naplno vnímať spomalene plynúci čas a každú chvíľu vychutnávať bez stresu.

Pestré biotopy a služby
Vodné areály sú obkolesené zo všetkých strán biotopmi, ktoré upriamujú pozornosť návštevníka na rôzne typy okolitej krajiny.
Stretnete sa tu s lužným lesom, no len čo prejdete cez lávku, na opačnom brehu sa oboznámite s biotopom charakteristickým pre krajinu v prostredí Pálavy, a už o kúsok ďalej preniknete do naskrz odlišného prírodného prostredia. Všade sa stretávate so starými odrodami ovocia, charakteristickými pre tento región.
Kúsok po kúsku si tak vyskladáte predstavu o bohatstve krajinnej mozaiky, o dlhodobom pôsobení človeka v tomto prostredí aj o skladbe pôvodných rastlín, ktoré sú pre jednotlivé biotopy charakteristické. Bližšie sa prizriete aj drobnej faune, ktorá sa k rôznym biotopom primkýna a navzájom ich prepája.
Priamo v areáli Živej vody nájdete pohodlné ubytovanie. Samozrejmosťou sú gastronomické služby s bohatou ponukou tradičných jedál a nápojov.
Takisto tu nájdete obchod s kaviarňou a s pestrou ponukou lokálnych produktov – bylín, medov, perníkov, ako aj liehovín z tunajšej destilérie. Odvážnejší sa môžu nechať zvábiť na veselý ochutnávkový alkoholový kolotoč.
Že ide o pálenky z vybraných vysoko kvalitných odrôd, vytušíte už hneď pri príchode do areálu Živej vody. Upozorní vás na to filigránsky zostavená odrodová skladba hrušiek a sliviek, ktorá upúta vašu pozornosť ako celkom prvá vec. Samozrejme, hrušky a slivky sú vysadené podľa dômyselného kľúča, ktorý uspokojí aj najnáročnejších.
Pripravujeme
Obrovskou devízou tejto lokality je jej historické pozadie. Živá voda leží na dotyku s jedným z najvýznamnejších archeologických nálezísk Veľkomoravskej ríše. Nájdené šperky a predmety nevyčísliteľnej hodnoty, pre ktoré sa budú musieť prepisovať učebnice dejepisu, si návštevníci môžu pozrieť v priestrannom podzemnom trezore priamo pod Archeoskanzenom. Na povrchu sa zas oboznámia s rekonštrukciami stavieb a exponátmi približujúcimi každodenný život obyvateľov Veľkej Moravy. O tom viac nabudúce.
