° Oberáme ovocie v postupnosti dozrievania – najmä broskyne, slivky a letné odrody jadrového ovocia.
° Ovocie oberáme postupnou prebierkou, len čo sa objavia prvé charakteristické znaky dozrievania – hlavne vyfarbenie plodov a ich silnejúca aromatika.

° Ovocie môžeme pri oberaní podtrhnúť a nechať dozrieť v chladničke alebo v miske na stole.
° V čase pretrvávajúceho sucha je pri letných odrodách jabĺk a hrušiek, ale aj pri iných ovocných druhoch dôležitá závlaha približne dva týždne pred oberaním.
° V tomto roku všetko dozrieva skôr – týka sa to aj odrôd hrozna, ktoré dozrievajú s niekoľkotýždňovým predstihom.
° V tomto období – v čase druhej miazgy – môžeme očkovať napestované podpníky na spiace očko. Takto si môžeme podomácky namnožiť väčšinu bežných ovocných druhov.

° Vysadené a mladé stromy počas sucha zalievame menej často, ale väčším množstvom vody naraz – môže to byť aj 60 litrov a viac pre každý strom. Polievame aj odrodené porasty ríbezlí, hlavne čiernych, je to veľmi dôležité pre zakladanie budúcoročnej úrody.
° Aj keď sa rastliny v horúčave prepnú na šetriaci režim a ovisnutými listami ako keby volali po vlahe, nechajme zálievku až na na večerné a ranné hodiny. Polievaním v páľave by sme im privodili šok, zatiaľ čo väčšina vlahy by sa za pár hodín odparila.
° V úžitkovej časti záhrady si vyhradíme pravidelný čas na zavlažovanie – ideálne v skorých ranných hodinách. Je to dôležité pre zdravý vývoj plodov, najmä pri uhorkách, cukinách, paprike...
° Rajčiny, ktoré dokážu koreňmi prenikať do väčšej hĺbky, polievame menej často, predídeme tak praskaniu plodov a ich znehodnoteniu.
Rajčinové pyré s bazalkou

2 kg zrelých rajčín
2 cibule
2 lyžice citrónovej šťavy
lyžička soli
bazalka
Tento recept je jednoduchý, rýchly a využijeme ho v čase veľkej úrody.
Naoberáme rajčiny, ktoré sú úplne zrelé. Odšťavíme ich na mlynčeku alebo rozmixujeme v mixéri a vlejeme do hrnca.
Ošúpeme cibuľu a nastrúhame ju na struháku najemno. Pridáme ju k rajčinám spolu so soľou a citrónovou šťavou a privedieme k varu. Za občasného miešania varíme, až kým omáčka nezačne hustnúť.
Nakoniec pridáme nasekané lístky bazalky, premiešame a zahorúca plníme do vysterilizovaných pohárov. Ihneď zaviečkujeme a obrátené hore dnom dáme do deky do suchého dunctu. Po vychladnutí pyré odložíme do komory.
Pyré môžeme používať celý rok pri príprave rajčinových omáčok, polievok, pridávať do gulášov, zužitkujeme ho pri príprave pizze alebo focaccie, alebo jednoducho iba pridáme na cestoviny s cesnakom a strúhaným parmezánom ako rýchly obed.
Náš tip: bazalka výrazným spôsobom zlepšuje chuť a vôňu rajčín. Stonky bazalky sa rýchlo zakorenia, stačí ich na niekoľko dní postaviť do pohára s vodou a potom vysadiť do kochlíka na priame zužitkovanie v kuchyni.