Nielen na dopestovanej úrode ovocia a zeleniny, ale aj pri domácom semenárení sa stretneme s tým, že skôr ako začneme zberať osivá, hostia sa na nich vtáky, myši či ďalšie živočíchy. Namieste je bedlivá ochrana rastlín aj celých záhonov.

Najmä na olejnaté druhy plodín, ako sú slnečnica, mak, ľan a ďalšie, často prilietajú pochutnať si vtáky. Tie dokážu vystihnúť zrelosť semien oveľa lepšie ako my. Len čo začnú jednotlivé rastliny, napríklad makovice schnúť a semeno v nich zrieť, sýkorky ich začnú nazobávať. Preto treba neustále pozorovať záhradu a život v nej. Ak sa nám zdá, že k našim záhonom slnečníc alebo maku stále lietajú vtáčky, určite si tu dopĺňajú svoj jedálniček!
Mechanická ochrana
Na ochranu pred vtáctvom je možné vyskúšať rôzne plašiče, ako sú zavesené blýskajúce sa CD alebo predávané siluety dravých vtákov a pod. Vtáky si však na ne skôr či neskôr zvyknú a prestanú sa ich báť. Istejšia je preto mechanická ochrana – zakrytie rastlín. Ak trávime v záhrade všetok čas, môžeme na prikrytie záhonov a úrody použiť aj siete, avšak sledujeme, aby sa do nich nezaplietlo vtáctvo.

Môžeme využiť aj hojne rozšírenú bielu netkanú textíliu. Ak nemáme či nechceme používať priemyselnú bielu textíliu, môžeme rastliny obaliť aj prírodným redším plátnom.
Nám sa osvedčilo zakryť alebo zabaliť jednotlivé kvety tam, kde sú plodenstvá veľké, ako je to pri slnečnici. Zabalíme ich tak, aby k nim nemali vtáky prístup. Alebo ak máme dostatočne veľkú netkanú textíliu, je možné prekryť aj celý záhon – napríklad maku. Predovšetkým je však dobré záhony prechádzať a vždy zožať to, čo je zrelé alebo len začína zrieť, aby vtáky stratili dôvod sem lietať.
Magazín Doma v záhrade v predaji do konca augusta
Predplaťte si: https://www.petitpress.sk/predplatne/doma-v-zahrade/

Priebežný a skorý zber
Najlepším preventívnym opatrením je teda priebežný a skorý zber. Pri maku môžeme zožať aj makovice nie ešte celkom ideálne zrelé, suché, ale už svetlejúce a schnúce. Semeno vnútri síce ešte nie je úplne uvoľnené z priehradok v makovici (teda makovica pri zatrasení ešte nehrká), ale je už plne vyvinuté. Olámané makovice necháme doma v tieni a v prievane v jednej vrstve veľmi pozvoľna dôjsť. Najlepšie za občasného premiešania a pohnutia makovicami, aby schli rovnomerne. Pri slnečniciach je lepšie nechať semeno v úboroch pokiaľ možno dobre a plne vyzrieť, aby bolo klíčivé.
Obilniny viažeme do snopkov
Niekedy zachutnajú vtákom aj obilniny, často napríklad nahý ovos, ale aj rôzne staré pšenice, proso a ďalšie druhy. V tomto prípade sa dá skúsiť využiť opäť trochu predčasný zber, pretože obilniny majú dobrú schopnosť „dôjsť“, aj keď nie sú úplne zrelé. Stačí, keď je semeno plne vyvinuté, ale nemusí byť v klase úplne tvrdé. Postačí prechod medzi voskovou a plnou zrelosťou. V Gengeli nechávame zožaté klasy starých odrôd zviazané v snopoch stáť na poli alebo ich umiestnime doma pod strechou. Zrná v nich tak zvoľna dôjdu a dozrejú. Ak máme len malé množiteľské záhony, možno opäť celý záhon prekryť veľkou textíliou.

Keď ľan stále nedozrieva
Všímať si treba nielen vtáky, ale aj menej nápadné živočíchy, najmä myši či ich príbuzných. Hlodavce tiež môžu byť rýchlejšie ako my. Napríklad pri ľane sú schopné myši priebežne vyžierať postupne zrejúce tobolky so semenami. A tak sa nám pri zbežnom pohľade môže zdať, že žiadne tobolky ľanu na rastlinách stále nie sú zrelé, vidíme len zelené. Ak sa však pozrieme pozornejšie, zistíme, že na zemi pod rastlinami je drvina a zvyšky rozhrýzaných a myšami zožratých častí! Ľan teda v skutočnosti dozrieva, ale to, čo dozreje, priebežne zožerú myši a my vidíme stále len nezrelé časti.
Niekedy zostávajú na zemi aj zvyšky iných plodín, môžu to byť vyhryznuté struky hrachu či hrachora, ba dokonca aj plody štipľavých paprík...

Ľan dozrieva postupne. Zbierame ho priebežne, aby sme predbehli myši.