Pri príprave domácich ovocných likérov a tinktúr používame len zrelé, zdravé a bezchybné ovocie a byliny. Z alkoholov sa na tieto účely najčastejšie využíva vodka. Na dosládzanie používame zvyčajne cukor, zriedkavejšie med. Ovocie macerujeme krátko a nádoby nevystavujeme priamemu slnku.

° Mnohí pri príprave domácich likérov nechávajú ovocie macerovať v alkohole až niekoľko mesiacov, avšak nie je to nevyhnutné. V skutočnosti nato postačuje desať až 14 dní, niekedy stačí aj kratší čas. Výnimočne nechávame ovocie macerovať mesiac – ako napríklad pri malinovom likéri, alebo dva mesiace pri marhuľovom.
° Jarabinu nechávame vylúhovať iba desať dní.
° Na maceráciu orechov v alkohole pri príprave obľúbenej orechovky stačia dva týždne.
° Zelené orechy pred zaliatím alkoholom treba dobre umyť a namočiť aspoň na 24 hodín do studenej vody. Vodu, ktorú zlejeme, stočíme do fliaš a pijeme, je to vynikajúca letná „orechová limonáda“.
° Nádoby pri macerácii nestaviame na prudké slnko, ako sa môžeme dočítať v mnohých internetových receptoch. Držíme ich zásadne v tieni či v tme. Teplo procesy urýchľuje a chlad ich spomaľuje.
° Zvyčajne macerujeme ovocie, byliny aj orechy v kvalitnej vodke (40 % alkoholu). V niektorých receptoch sa odporúča siahnuť po brandy – napríklad pri jahodovom či lipovom likéri, alebo po rume – pri príprave griotky.
° Do niektorých likérov sa pridávajú olúpané jadrá z roztlčených kôstok – napríklad pri marhuľovom likéri. Niektoré odrody marhúľ majú dokonca sladké jadro, tak ako niektoré mandle.
° Z kôstok Bystrických sliviek sa v minulosti vyrábal špeciálny likér zvaný noyeau
° Šípkový a trnkový likér sú oveľa chutnejšie, ak necháme ovocie prejsť mrazom, čím získa slad a lahodnú chuť.
Magazín Doma v záhrade v predaji do konca augusta

predplaťte si na: https://www.petitpress.sk/predplatne/doma-v-zahrade/
° Niektoré likéry sa na získanie výraznejšieho odtieňa prifarbujú. Pritom môžeme využiť taktiež ovocie. Napríklad broskyňový likér sa prifarbuje višňami.
° Likéry sa zvyčajne dosládzajú cukrom, niekedy v prehnane vysokom pomere – s odkazom na konzervačné vlastnosti cukru. Cukor však prekrýva prirodzenú chuť ovocia, bylín a orechov. Na zabezpečenie trvácnosti likérov nepotrebujete cukor, stačí nato už 20-percentný podiel alkoholu. Výrobcovia domácich vín vedia, že už 16-percentný obsah alkoholu bráni kvasinkám v ďalšom rozmnožovaní.
° Niekedy sa namiesto cukru používa na dosládzanie med, avšak ten ešte výraznejšie ovplyvní výslednú chuť a aromatiku nápojov.