V teplých letných mesiacoch dokáže výborne ochladiť, upraviť trávenie, zlepšiť náladu alebo kvalitne uspať. Dodáva telu obilné minerály a ak sa robí z chmeľu, ide o liečivý nápoj zvyšujúci imunitu cez trávenie. Upokojuje nervový systém. Samozrejme, vo všetkom platí správna miera a pri pive dvojnásobne. Výroba je veľmi jednoduchá, až sa čudujeme, čo za žbrndu to ľudia pijú.

Jednoduché rýchle pivo

Potrebujeme:
°200 g obilnej kvalitnej sladovej melty alebo cigórie – čo je vlastne sušený pražený slad. (Domáca výroba sladu nie je náročná, ale chce to čas, o tom inokedy.)
°100 g cukru – komu aký vyhovuje – biely, hnedý, trstinový...
°50 g chmeľu – dá sa kúpiť v lekárni či v bioobchodoch (je možné použiť aj iné byliny podľa vlastnej chuti a požadovaných liečivých účinkov) alebo 10 g sušeného myšieho chvosta či inej aromatickej byliny dodávajúcej horkosť – palina (nepreháňať, je jemne halucinogénna, dubová kôra, sladké drievko a iné podľa chuti)
°polievkovú lyžicu droždia alebo iného kvasidla
°Silné hrubostenné demižóny a fľaše od piva alebo od šampusu
Magazín Doma v záhrade v predaji do konca augusta

Predplaťte si na: https://www.petitpress.sk/predplatne/doma-v-zahrade/
Postup:
200 gramov melty zalejeme šiestimi litrami studenej vody, dobre premiešame a necháme stáť minimálne 12 hodín. Občas premiešame. Chmeľ alebo bylinnú zmes namočíme do 3 dcl studenej vody tri hodiny pred varením. Veľký hrniec s meltou dáme pomaly variť. Pri teplote cca nad 50 stupňov vsypeme cukor, podľa chuti zamiešame a postupne privedieme do varu. Pozor na vykypenie. Pridáme chmeľ alebo bylinný macerát, zamiešame a potom varíme odkryté, až sa odparí tekutina v hrnci o jednu štvrtinu. Čím viac sa odparí, o to viac bude pivo hustejšie.
Keď sa tekutina odparila, scedíme ju cez plátno alebo sito a necháme chladiť. Do malého hrnčeka odoberieme z tekutiny, ochladíme ju na cca 20 stupňov a v nej rozmiešame kvasnice. Kvasnice prelievame z hrnčeka do hrnčeka, aby sa prevzdušnili (tento úkon zníži kvasnicovú chuť v pive). Keď ostatná tekutina ochladla na cca 35 stupňov, pridáme rozmiešané kvasnice, dobre premiešame a plníme do fliaš.
Vo fľašiach musí ostať priestor na kvasenie. Uložíme do chladu a tmy. Pre istotu fľaše kontrolujeme a prípadne jemne odpustíme vzniknutý oxid uhličitý. Podľa teploty skladovania je pivo hotové už na štvrtý, maximálne na šiesty deň. Vydrží približne 14 dní. Ak by ste chceli mať lepšiu penu, pridajte do varenia asi štyri lyžice ovsených vločiek. Výroba svetlého piva je trochu náročnejšia, ale dá sa to aj podomácky. Nazdravie!