V letných horúčavách konzumujeme oveľa viac zeleniny a ovocia než v iných častiach roka a častejšie dopĺňame tekutiny. Radi zľavujeme aj zo svojich celoročných stravovacích návykov a zlozvykov.
Na stôl sa dostávajú ľahšie letné jedlá – sú to hlavne typické lečá, tekvicové prívarky s kôprom, párance, varená kukurica, granadír, pečené rajčiny či grilovaná zelenina. Tu nájdete aj niekoľko ďalších chutných receptov.

Weleslawino halászlé

2 veľké cibule alebo polovica póru
polovicu zeleru
červenú sušenú papriku, sladkú aj štipľavú
1 ks biele tofu alebo 1 domáce vajíčko
1 ks veľkej morskej riasy nori
soľ
2-3 bobkové listy
1 l vody
zeleninové korenie
olej
Na dne hrnca zohrejeme olej, pridáme dve cibule rozdelené na polovicu, osmažíme, zalejeme vodou na tri prsty výšky, doložíme bobkový list a osolíme. Postupne ako mäkne cibuľa (alebo pór, tiež vcelku, nie rozkrájaný), pridáme dve polievkové lyžice sladkej červenej papriky, štipku štipľavej a dolievame vodu. Varíme skôr pomaly, na malom plameni alebo na peci na kraji. Nám to obvykle trvá 30-40 minút. Pred dovarením pridáme na kusy potrhanú riasu a vajíčko, rozklepnuté a vcelku. Namiesto vajíčka môžeme použiť na kúsky pokrájané biele tofu. Napokon ešte krátko povaríme (max.1 minútu).
Poznámka:
Toto je bezmäsitá verzia klasickej rybacej polievky, ktorá sa v Maďarsku varí v každej dedine pri rieke či jazere iným spôsobom – niekde pridávajú smotanu, niekde viac zeleniny, všetci však pridávajú mäso, ktoré v tomto recepte nahrádzame inou bielkovinou.
Zabíjačka BEZ ZABÍJANIA

100 g jačmenných krúp
100 g pohánky
balenie údeného tofu
rožok alebo polovicu krajca chleba
viničné listy
1 polievkovú lyžicu majoránky
½ PL čierneho korenia mletého
soľ
1 PL lyžicu červenej mletej papriky
kvalitný slnečnicový bioolej
väčšiu cibuľu
1 PL kvalitnej sójovej omáčky, napr. tamari
Na oleji v nízkom hrnci speníme nadrobno pokrájanú cibuľu, pridáme opečené drobné kocky chleba alebo rožka, na malé kúsky pokrájané a na oleji opečené tofu, uvarené krúpy a pohánku, všetko korenie a premiešame na malom plameni. Zmes sa spojí, nesmie zostať suchá. Ak by sa tak javila, pridáme po troche oleja a opatrne miešame. Na záver pridáme sójovú omáčku.
Môžeme podávať ako zabíjačkovú kašu, ale veľmi chutný je aj trochu prácnejší variant – zabaliť zmes do kapustových listov a zapiecť v rúre.
Náš tip: Chutí s chlebom i s varenými zemiakmi a kyslou uhorkou.
Magazín Doma v záhrade v predaji do konca júla

Mojtechov hrniec

½ tekvice hokkaido
5 stredných zemiakov
100 – 200 g kozieho alebo kravského tvarohu
alebo 1/2 litra kozieho kefíru
veľkú cibuľu
ligurček alebo petržlenovú vňať
olej, nie olivový
½ lyžice čierneho korenia
soľ
Na hrubšie peniažky nakrájané zemiaky a na kocky nakrájané hokkaido aj so šupkou (umyjeme pred použitím) a rozpolenú cibuľu uvaríme do polomäkka, pridáme tvaroh alebo kefír a ešte chvíľu spolu dusíme. Zemiaky ani tekvica sa nesmú rozpadnúť na kašu. Nakoniec pridáme ligurček, najlepšie čerstvý, alebo petržlenovú vňať. Podávame s chlebom a listovým šalátom.
Lístky v cestíčku

šalviové listy (v menšom množstve môžu byť aj kostihojové)
vajíčko
2 PL múky
soľ
olej na vyprážanie
Čerstvo natrhané stredne veľké mladé mäsité listy šalie opláchneme pod tečúcou vodou.
V jednej miske rozmiešame vajíčko s trochou soli. Do druhej misky si vysypeme múku. Dáme nahriať panvicu a omastíme ju olejom.
Listy namočíme do vajíčka a obalíme v miske s múkou a vysmážame do zlato chrumkava na rozpálenom oleji.