Niet nad čerstvé potraviny. Niet nad ovocie čerstvo odtrhnuté zo stromu a zeleninu ráno nazberanú v záhrade. No takúto vymoženosť má dnes už len málokto.
Mnohí sa dostanú do záhrady len cez víkend, a ak si aj veľkú časť úrody vieme dopestovať sami, vždy musíme niečo dokupovať, pretože nie každý rok sa všetko urodí.

Určite si vieme vždy dopestovať dostatok rajčín, papriky, uhoriek, cukín a tekvíc, cibule a cesnaku.
Každoročne máme bohatú úrodu drobného ovocia, ríbezlí, egrešov, malín, čerešní, a zväčša aj jabĺk a hrozna, no nie každý rok sú broskyne, slivky či hrušky. Niektoré roky pomrznú marhule a niekde padne do záhrady ľadovec. Iné roky pre suchá nenarastie koreňová zelenina.
Otázka trvácnosti a predlžovania trvanlivosti vhodným uskladnením sa vynára nielen pri vlastnoručne dopestovaných potravinách, ale hlavne pri plodinách, ktoré dokupujeme a za ktoré platíme čoraz viac.
Ako dlho vydržia potraviny čerstvé v chladničke? Ktoré je lepšie skladovať v komore či v špajze a ktoré skladujeme pri izbovej teplote? Broskyne v košíku na stole vydržia maximálne tri-štyri dni. Ríbezle naoberané do čistého pohára a ihneď zatvorené viečkom vydržia v chladničke čerstvé aj do Vianoc.

Dôležitá okolnosť, na ktorej pred plánovaným uskladnením nesmierne záleží, je zrelosť. Pri niektorých druhoch ovocia dobre funguje takzvané podtrhnutie – obratie krátko pred dozretím. Odporúča sa najmä pri broskyniach, hruškách, slivkách, čerešniach. Niektoré druhy zeleniny skladujeme pri izbovej teplote – napríklad rajčiny, ale aj tekvice hokkaido.
Napríklad cesnak dopestovaný v záhradke vydrží uskladnený v kuchyni aj niekoľko mesiacov.
V tabuľke nájdete bežné druhy zeleniny a ovocia, odporúčaný spôsob ich skladovania a trvácnosť v čerstvom stave.
Magazín Doma v záhrade v predaji do konca júla
