Júnové číslo magazínuDoma v záhrade je už v predaji.
Pripravili sme pre vás tieto skvelé témy:
Priateľský drobnochov: Sliepky počúvajú na meno a vedia lietať
Ovocinárstvo: Sladkovišňa Špánka je neprekonateľná
Bylinkár: Sila bylín závratne stúpa. Pripravte si olej z ľubovníka bodkovaného
Recepty: Japonci tempuru nevymysleli, ale doviedli ju k dokonalosti
Exkluzívne: Záhrada pri Studničke svätých oslávi 100 rokov
Profesor Hričovský radí: Takto mi pestujte tie orechy

Záhrada v júni
° Hlavnú pozornosť venujeme dokončeniu výsadby teplomilných priesad a zberu úrody.
° V tomto čase ešte môžeme vysievať kríčkovú fazuľu, cukiny, cukrovú kukuricu a okru.
° Oberáme skoré odrody čerešní a višní a v postupnosti dozrievania aj ďalšie odrody jahôd. Pripravujeme z nich obľúbené džemy, kompóty, sirupy, ovocné vína alebo griotku.
° Pôda je už dostatočne prehriata a po intenzívnych májových dažďoch je dobre zásobená vlahou. Môžeme ju prikryť mulčom, znížime tým odparovanie drahocennej vlahy minimálne o polovicu až o 70 %. Podporíme tým pôdny život, ktorý sa nám za toto jednoduché opatrenie bohato odmení.
° Aj v okrajových pestovateľských oblastiach môžeme vysadiť von všetky teplomilné priesady. Spomedzi druhov zeleniny, ktoré u nás môžeme pestovať v bežnej záhradnej pôde, je na teplo najnáročnejšia okra.
° V júni môžeme štepiť za zelena nezdrevnatenými vrúbľami ríbezle, egreše i vinič.
° Kým niektoré bylinky už zberáme, tie citlivejšie na chlad vysádzame až teraz – je to predovšetkým bazalka. Bazalku si môžeme vysiať alebo namnožiť vegetatívnym spôsobom – jej odrezky sa veľmi ľahko zakoreňujú vo vode.
° Pri indeterminantných rajčinách, pre ktoré je charakteristický neobmedzený rast, ustavične vylamujeme zálistky alebo takzvané vlky. Je to nevyhnutné, pretože zálistky odoberajú rastlinám silu, čo sa prejaví na poklese úrody. Vylomené zálistky však nezahadzujeme – aspoň niektoré môžeme nechať zakoreniť.
° Niektorí záhradkári až v júni vysádzajú buľvový zeler – ktorý sa zvykne predpestovať ako jediný z druhov koreňovej zeleniny. Priesady zeleru vysádzame takto neskoro preto, lebo skoršie výsadby by mohli vybiehať do kvetu.
° Do kvetu vybiehajú aj ďalšie druhy koreňovej zeleniny, predovšetkým mrkva alebo reďkovka.
° Ukončíme zber rebarbory aj špargle, aby rastliny stihli opäť zmohutnieť pre zber v budúcej sezóne.
° V záhrade, ako aj vo voľnej prírode zberáme byliny a kvety na sušenie. Nespoliehajme sa pritom iba na čarovné byliny svätojánskej noci – mnohé byliny a stromy vykvitajú oveľa skôr než v iných rokoch, lipa dokonca rozkvitla už v máji.