Jasoň červenooký je ideálny symbol – dáždnikový aj vlajkový druh naraz. Je krásny, veľký, nepomýliteľný. Navyše je farebne premenlivý, každá populácia je trochu iná, a tak každý môže byť hrdý na miestne jasone.
Keďže je to veľký motýľ, vyžaduje veľkú plochu vhodného prostredia a tak pod svoje krídla skryje aj menšie potvory. Nanešťastie, s výnimkou niekoľkých lokalít, ktoré si užívajú dôsledný manažment, jasoň na Slovensku rýchlo mizne.

V hlbokej geologickej minulosti boli kontinenty rozložené výrazne odlišne od dnešného stavu. India si plávala samostatne uprostred oceánu a Afrikou bola oddelená od Eurázie morom Thetys. India aj Afrika sa však postupne sunuli na sever, až pred asi 20 miliónmi rokov došlo k zrážke s Euráziou a vyzdvihnutiu reťaze pohorí od Álp po Himaláje.
Vznik reťaze pohorí zásadne ovplyvnil vývoj prírody na severnej pologuli. Jedným z dôsledkov bol vznik jasoňov.

Jasoň chochlačkový predstavuje „lesnú“ vetvu rodiny jasoňov. Bohatšia aj známejšia je „horská“ vetva jasoňov, do ktorej patrí aj pomyselný kráľ európskych motýľov jasoň červenooký.
Všetky horské jasone sa živia drobnými tučnolistými rastlinami, hlavne rozchodníkmi a lomikameňmi, s prižmúrením oka povieme, že obedujú skalničky. Tento fakt výrazne ovplyvnil rodinnú ságu jasoňov, ich dnešné rozšírenie aj príčiny ohrozenia.
Ako zostúpili z Olympu
Aby bolo jasno, v Európe žijú hneď dva druhy „červenookých“ jasoňov, náš jasoň červenooký (Parnassius apollo) a jasoň alpský (Parnassius phoebus).
Jasoň červenooký je rozšírený vo veľkej časti Európy od Španielska po Kaukaz a na sever až po Škandináviu. Zasahuje aj na východ hlboko do vnútrozemia Ázie.
Jasoň alpský má záhadnejší reál. V Európe sa vyskytuje iba v Alpách, potom tisíce kilometrov nič, až sa zrazu vynorí na Urale, potom v Strednej Ázii v Altaji, potom v severnom a východnom Rusku a na záver v Severnej Amerike (natíska sa otázka, či je pomenovanie „alpský“ priliehavé).
Areál je to úctyhodný, ale ako sa tak ďaleko mohol dostať? Jasone sú relatívne dlhoveké motýle, no za celý život preletia rádovo kilometre, rozhodne nie tisíce kilometrov.