Koncom mesiaca mája až začiatkom júna – v závislosti od oblasti a vývoja počasia – robíme Šittov rez marhúľ. Keď vravím v závislosti od oblasti, chcem uviesť, že okrem teplého slnečného stanovišťa marhule vyžadujú dobrú a priepustnú, skôr ľahšiu pôdu. Staršie stromy znášajú dobre aj suchšie polohy, nevyhovujú im zamokrené pôdy. V nepriaznivých pomeroch marhuľa nerodí aj niekoľko rokov.

Jedným z vážnych faktorov sú neskoré jarné mrazy v čase kvitnutia, ktoré spôsobujú výpadok úrod na južnom Slovensku už niekoľko sezón. Preto odporúčame našim čitateľom, aby robili na marhuliach Šittov rez, ktorým predlžujeme obdobie kvitnutia aj o päť-šesť dní.
Dormancia – hlboký spánok, končí skoro po Vianociach a vynútený vegetačný pokoj je značne závislý od teplôt. Marhule kvitnú pomerne skoro – koncom marca až začiatkom apríla a vzhľadom na citlivosť na mráz stačí na zničenie úrody už teplota -1 °C. Silnejšie neskoré mrazy môžu napriek dobrej odolnosti marhúľ poškodiť aj stromy.

V druhej rastovej vlne
Šittov rez je metóda, ktorú využívame práve pri marhuliach. Cieľom je dosiahnuť dlhšie obdobie kvitnutia a tým zachrániť aspoň časť úrody. Šittovým rezom podporujeme tvorbu rodivého dreva v druhej rastovej vlne. Kvetné puky na tomto dreve sa otvárajú neskôr ako kvetné puky vytvorené na dreve v prvej rastovej vlne. Okrem toho sa na druhotných letorastoch zakladá najviac kvetných púčikov.
Magazín Doma v záhrade do konca mája

Využitie Šittovho rezu je obmedzené na silnejšie rastúce, predovšetkým mladé stromy s dobrou kondíciou a silnými prírastkami. Pomáha tiež tvorbe dlhých konárov bez rozkonárenia, naopak, krátke silne sa vetviace konáre na koncoch nedostatočne hrubnú a sú obrastené iba krátkymi rodivými konárikmi a pri vysokej násade plodov hrozí riziko ich zlomenia.
Tento rok už v máji
Tento rok budeme robiť Šittov rez už koncom mája, keďže vegetácia má oproti iným rokom značný náskok. Silnejšie letorasty skrátime o jednu tretinu až dve tretiny dĺžky, čo spôsobí tvorbu niekoľkých nových silných druhotných letorastov s väčším uhlom odklonu. Z nich ešte v priebehu leta vyberieme najsilnejší výhon v smere rastu a ostatné odstránime. Pri tejto metóde uplatníme rez na vnútorný púčik, ide teda o letný dvojstupňový sektorový rez.