° V máji zberáme v záhrade prvú tohoročnú úrodu. Je to predovšetkým reďkvička a zelený hrášok z prvých výsevov.
° Z listovej zeleniny zberáme rukolu, špenát, šaláty a stopky rebarbory, z ktorých robíme prvú bublaninu – rebarbora svojou ovocnou chuťou v ničom nezaostáva za chutnými letnými plodmi. Z rebarborových stopiek si môžeme pripraviť aj sirup, ktorý bude vítaným osviežením pri stolovaní na terase či priamo v záhrade pod korunami stromov počas letných mesiacov.

° Zo strukovín okrem hrášku zberáme bôb. Zrná bôbu sú najchutnejšie ešte za zelena vo voskovo-mliečnej zrelosti.
° Zberáme jarnú cibuľku a dosádzame ďalšiu.
° Taktiež už môžeme zberať cesnak na aktuálne využitie v kuchyni. Pri paličiakoch vylamujeme tvoriace sa kvetné stvoly, aby sila šla do hlávok. Vylomené stvoly nevyhadzujeme, zužitkujeme ich v kuchyni.
° Dosievame reďkovku, kôpor, koriander.
Magazín Doma v záhrade v predaji do konca mája

° V máji sa už konečne dočkáme prvého ovocia. Tradične u nás ako prvé zberáme čerešne májovky, ktoré v skorosti predstihujú azda iba niektoré odrody zemolezu kamčatského. Májovky sú určené na priamy konzum, no pre milovníkov tohto ovocia sú vítaným spestrením jedálnička. Koncom mesiaca oberáme aj najranejšie štandardné odrody čerešní – medzi sortami sa ako najskoršia uvádza Rýchlica nemecká, od ktorej sa odvodzuje sled takzvaných čerešňových týždňov. Za Rýchlicou nasleduje Winklerova skorá s menšími až stredne veľkými plodmi, ako aj skorá srdcovka Rivan. Všetky unikajú vrtivke čerešňovej.
° Skorý termín dozrievania doceňujeme aj pri ďalšom ovocnom druhu – pri jahodách. Z nich už varíme prvé džemy. V posledných rokoch pribúdajú samozbery, a tak pestovanie jahôd v záhradkách u nás prechádza výraznými zmenami. Mnohí sa zameriavajú na skoršie odrody, iní na stálerodiace sorty, rozširuje sa aj pestovanie v závesných nádobách. Z jahôd pestovaných klasicky skoro dozrievajú napríklad odrody Diana, Daroyal, Donna, Honneoye, Korona, Elsanta.
° Z jedlých burín stále môžeme stále zberať žihľavu, púpavu, skorocel, kozonohu, zádušník a mnohé ďalšie.
° Z byliniek zberáme šalviu a mätu, ktorých vňať si nezabudnime nasušiť na čaj.
° Šalviové lístky vyprážané v palacinkovom cestíčku patria medzi vítané spestrenie jarného jedálnička. V talianskej kuchyni sa salvia fritta podáva buď samostatne ako chuťovka, alebo ako príloha k rybe.
° Fritované pochúťky si môžeme pripraviť aj z ďalších jedlých kvetov – z púpavy, sedmokrások, bazy a agátu, ktorý tento rok rozkvitá extrémne skoro – už od polovice apríla. Takisto nezvyčajne skoro vykvitol tento rok orgován.
V máji si pripravujeme aj prvé sirupy
– bazový, skorocelový, smrekový. Podľa starých receptúr si dokonca z borovicových šišiek môžeme pripraviť džem či založiť likér. Nezabudnime si nasušiť marinku voňavú, z ktorej taktiež pripravujeme sirup. No je to predovšetkým baza, ktorej kvitnutie nesmieme premeškať, pretože tento rok bude odkvitať veľmi skoro. Zvyknete si z nej každoročne pripravovať sirup, rôsol, panna cottu alebo vysmážate kvety v palacinkovom cestíčku? Niekoľko receptov nájdete aj v májovom čísle Doma v záhrade.