Jar je v plnom prúde a prichádza aj obdobie mláďat spevavcov. S nimi sa stretávame hádam v každej záhrade, no aj tu na ne číha množstvo nebezpečenstiev. Môžu sa dostať do situácie, keď budú potrebovať našu pomoc.
V mnohých prípadoch však nie je ľudský zásah potrebný, dokonca by sme ním šance na prežitie zvieratka mohli znížiť. V nasledujúcom texte sa dozviete, ako tieto situácie rozlíšiť.

Vo všeobecnosti platí, že pomoc potrebuje akékoľvek zviera, ktoré má viditeľné poranenie (napríklad zlomeninu), krváca, trasie sa, je podchladené, mokré, apatické či nereaguje na prítomnosť človeka.
Toto všetko platí aj v prípade mláďat vtákov. Ak takéto zviera nájdete, kontaktuje Štátnu ochranu prírody alebo záchrannú stanicu.

Neoperené, čo vypadli z hniezda
Ak je mláďa zdravotne v poriadku (nevidíte na ňom znaky opísané vyššie), najlepším riešením je pokúsiť sa vrátiť ho späť do hniezda. Takýto postup je vhodný hlavne po búrke či silnom vetre, keď môžu mláďatá ľahko vypadnúť z hniezd.
Mláďatá môžete chytať do rúk, rodičia ľudský pach neriešia. Ak spadlo celé hniezdo, aj v takom prípade je vhodné pokúsiť sa ho vrátiť späť. Hniezdo na strome môžete vložiť napríklad do sitka a pripevniť na pôvodné miesto.
Spadnuté hniezdo belorítok môžete nahradiť papierovou škatuľkou s malým otvorom pripevnenou na parapete okna. Následne treba hniezdo sledovať, či sa doň rodičia vrátili.

Pozor! Spevavce niekedy zámerne vyhadzujú mláďatá, ktoré sú choré alebo majú vývojovú vadu. Ak vidíte opakovane na zemi rovnaké mláďa, je veľká pravdepodobnosť, že je to tento prípad.
V prípade, že neviete, kde sa hniezdo nachádza alebo rodičia nejavia záujem o mláďatá, kontaktujte Štátnu ochranu prírody alebo záchrannú stanicu.
Magazín Doma v záhrade v predaji do konca mája

Operené mláďatá s krátkym chvostom
Najčastejšími zbytočne prijatými pacientami v záchranných staniciach sú mláďatá spevavcov, ktoré už opustili hniezdo, ale ešte nevedia lietať. Typickým príkladom sú drozdy, ich hniezdo je relatívne malé a v istom momente sa do neho už mláďatá nezmestia. Zároveň sa potrebujú naučiť lietať, a to sa tiež deje mimo hniezda.
Takéto mláďatá sa však už vedia samy pohybovať po zemi, majú krátky chvostík a s rodičmi neustále komunikujú. Tí ich kŕmia mimo hniezd, kým sa nenaučia lietať a neosamostatnia sa.

Ak by ste spozorovali takéto mláďa, najlepšie je chvíľu pozorovať a presvedčiť sa, či ho skutočne rodičia kŕmia. Starostlivosť o takéto mláďatá je veľmi náročná a zbytočná „záchrana“ môže skončiť aj fatálne.
Najväčšie nebezpečenstvo pre tieto mláďatá predstavujú mačky. Kým sa mláďatá nenaučia lietať, sú pre ne veľmi ľahkou korisťou.
Ak už mačka vtáča uloví, ale hneď nezabije, jeho šance na prežitie sú veľmi malé. Pomôže, ak na pár kritických dní dostanú mačky domáce väzenie.
Päť základných zásad
- Mláďatá umiestnite do papierovej škatule vystlatej mäkkou bavlnenou látkou. Studená tráva, slama ani nič do čoho by si mohli zamotať nôžky, nie sú vhodné.
- Teplo, teplo, teplo. Mláďatá spevavcov, ktoré ešte nie sú kompletne operené, majú slabú termoreguláciu. Preto ich treba udržať v teple. Pod tým myslíme skutočne teplo, aspoň nad 30 °C. Dosiahnuť sa to dá výhrevnou podložkou alebo lampou, v domácich podmienkach postačí termofor či fľaša s horúcou vodou zabalená do uteráka.
- Nikdy nekŕmte ani nenapájate mláďatá bez predchádzajúcej konzultácie s odborníkmi. Niektoré druhy sú hmyzožravé, iné výhradne zrnožravé, niektoré môžu jesť dážďovky, iné by to zabilo. Najdôležitejšie pre mláďa je, aby sa dostalo do záchrannej stanice. Ak to nie je možné uskutočniť dostatočne rýchlo, odborníci z ktorejkoľvek záchrannej stanice vám poradia, ako dovtedy postupovať.
- Všetky spevavce sú zákonom chránené, manipulovať s nimi môže iba kvalifikovaná osoba.
- Prvú pomoc môže poskytnúť každý , kým mláďa odovzdá pracovníkom Štátnej ochrany prírody alebo záchrannej stanice.