SME

Kde sa nachádzala liečivá záhrada Juraja Purkirchera?

Slávny lekár a básnik založil jednu z prvých botanických záhrad v Bratislave.

Bratislava v 16. storočí. Bratislava v 16. storočí. (Zdroj: Zdroj: wikimedia commons/Library of Congress/voľné dielo)

Viete si predstaviť, ako vyzeralo naše hlavné mesto v 16. storočí? Na dnešnú Bratislavu sa historický Prešporok podobal len málo.

Pretekal ním Dunaj, na ktorom boli ostrovy, a nad riekou stál Hrad, ale inak to bolo nemecké mesto, v ktorom malo významné postavenie vinohradníctvo. O zdravie obyvateľov sa vyše dekády staral lekár Juraj Purkircher, ktorý mal okrem básnického talentu aj záľubu v pestovaní rastlín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súvisiaci článok Riaditeľka Školy permakultúry: Záhrada je vždy obrazom jej majiteľa Čítajte 

Doktor Juraj (Georgius) Purkircher sa narodil v Prešporku okolo roku 1535. Presný dátum jeho narodenia nepoznáme. Vieme však, že pochádzal z početnej meštianskej rodiny, ktorá mala hlboko do vrecka a bývala na dnešnom Hlavnom námestí.

SkryťVypnúť reklamu

Malého Juraja rodičia často brávali do polí a vinohradov v okolí mesta. Mestský chlapec tak mal kontakt s prírodou aj s ľuďmi obrábajúcimi pôdu. Spoznával svet rastlín a učil sa aj o chove hospodárskych zvierat.

Štúdie v cudzine

Po vychodení školy v Prešporku a latinskej školy v Bardejove sa 30. septembra 1556 pod menom Georgius Burkircher Posoniensis zapísal na univerzitu vo Wittenbergu.

V roku 1560 – medzitým už ako úspešný humanistický básnik Purkircher – luterán nemeckej národnosti, žil krátko v Prešporku. Túžba po vzdelaní ho však čoskoro hnala opäť do sveta. V rokoch 1561 – 1563 študoval v talianskej Padove a získal tu odborné vzdelanie v lekárstve a botanike.

Okrem iného ho zaujala aj miestna flóra. Domov do Prešporka si z Padovy priniesol semená niekoľkých rastlín, ktoré pestoval. Botaniku študoval aj v Paríži, v Prešporku opäť žil od roku 1565 a pôsobil tu ako lekár.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1566 sa Juraj Purkircher oženil so Žofiou Lerchenfelderovou z váženej prešporskej meštianskej rodiny.

Lekár chudobných i bohatých

Spočiatku liečil doktor Purkircher chudobných prešporských občanov, často vinohradníkov, ktorých bolo v meste neúrekom.

Mnohokrát liečil nezištne alebo len za malú odmenu. Rýchlo si získal povesť dobrého odborníka, ktorý mal pri liečbe úspechy. Dostal sa tak aj k liečeniu vyšších vrstiev a šľachty. Využíval pri tom aj liečivé bylinky zo svojej záhrady.

Jedna z prvých botanických záhrad v Bratislave

Juraj Purkircher mal v Bratislave záhradu, ktorú údajne navštívil aj známy botanik Carolus Clusius počas svojej cesty po Uhorsku.

Carolus Clusius (1526 – 1609) flámsky botanik a lekár, ktorý od roku 1573 pôsobil vo Viedni ako riaditeľ cisárskej záhrady Maximiliána II., sa pričinil o zavedenie pestovania zemiakov, tabaku, pagaštana, orgovánu, platanu a rôznych cibuľovín v strednej Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Purkircherova záhrada bola pravdepodobne pravidelne pôdorysne členená a jednotlivé záhony boli oddelené chodníčkami. Staršie zdroje uvádzajú, že sa nachádzala pri dome, v ktorom Purkircher býval, teda na dnešnom Hlavnom námestí. (Dom, v ktorom žil Juraj Purkircher, zbúrali v polovici 18. storočia pri barokovej prestavbe Hlavného námestia.

Na jeho mieste dnes na nároží Sedlárskej ulice a Hlavného námestia stojí Kutscherfeldov palác, dnešné veľvyslanectvo Francúzskej republiky). Novšie zdroje však záhradu lokalizujú niekde do okolia Suchého mýta. Za mestskou bránou na Suchom mýte bolo územie záhrad a ďalej sa rozprestierali vinice. Záhrady tu mal rád uršulínok, šľachtici i mešťania.

Purkircherova fazuľa

Významný botanik Carolus Clusius udržiaval s Purkircherom priateľský vzťah a obdivoval jeho prácu. Purkircher si z ciest priniesol do svojej záhrady aj zvláštny druh fazule, ktorú ďalej šľachtil a semená z nej venoval práve Clusiovi.

SkryťVypnúť reklamu

Ten sa po Purkircherovej smrti rozhodol na jeho pamiatku fazuľu pomenovať po ňom. A tak sa v Clusiusovej knihe Rariorum aliquot stirpium historia ocitol nový druh fazule s menom Phaseolus varius sive Purkircherianus.

Mor kosil bez rozdielu

Doktor Purkircher liečil v Prešporku približne štrnásť rokov. V čase jeho pôsobenia sa nevyskytla priamo veľká morová epidémia, s chorobou však prichádzal do kontaktu a stala sa osudnou jemu i jeho rodine.

V roku 1577 Carolus Clusius opísal tragédiu bratislavského lekára v jednom zo svojich listov. Tomu postupne zomreli na mor traja synovia a choroba ohrozila aj jeho tehotnú manželku. Tá prežila a priviedla na svet dcérku Alžbetu, ale tú jej otec už nikdy nevidel.

Doktor Juraj Purkircher, oslabený žiaľom zo straty synov, podľahol zákernej nákaze dňa 24. októbra 1577. Jeho literárny a vedecký odkaz v jeho milovanom rodnom meste však žijú dodnes.

Záhrada

Súvisiace témy: Doma v záhrade
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 754
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 262
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 142
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 254
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 909
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 974
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 822
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 402
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Špargľová kúra aktivuje metabolizmus.


Eva Ivanišová a 1 ďalší

Fazuľa si udrží klíčivosť až osem rokov.


a 1 ďalší

Keď stretnem medveďa a všimnem si ho skôr, ako on mňa, pozdravím ho.


Zuzana Šajbanová a 1 ďalší 56

V máji sa už konečne dočkáme prvého ovocia.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu