SME

Domovom jasoňov je Tibetská náhorná plošina

Náš jasoň chochlačkový patrí do lesnej vetvy týchto zaujímavých tvorov.

Na prvý pohľad pripomína mlynárika, no prezradia ho priesvitné konce krídel. Rovnaké má aj jeho slávnejší a väčší bratranec jasoň červenooký. Pri podrobnejšom pohľade človek postrehne aj odlišnú kresbu na krídlach a chlpatejšie telo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na rozdiel od mlynárikov aj jasoňa červenookého je jasoň chochlačkový lesný motýľ. Najčastejšie ho zastihneme na lesných čistinách, lesných lúčkach a okrajoch lesa.

Súvisiaci článok Prečo z krajiny miznú motýle a ako sa ich dá zachrániť? Čítajte 

Na svete žije asi päťdesiatpäť druhov jasoňov (rod Parnassius), ktoré sú rozšírené v horských oblastiach severnej pologule, pričom najviac druhov sa vyskytuje na Tibetskej náhornej plošine a priľahlých územiach.

SkryťVypnúť reklamu

Vysoká koncentrácia druhov v Strednej Ázii naznačuje, že práve tam jasone vznikli a v priebehu vekov sa rozšírili aj do Európy a Severnej Ameriky.

Túto domnienku podporuje aj načasovanie príchodu jasoňov na evolučnú scénu, podľa molekulárnych hodín približne pred 10 – 20 miliónmi rokov, teda v čase, keď sa dvíhali Himaláje. Súčasne sa vnútrozemie Ázie vrátane Tibetskej náhornej plošiny ocitlo v zrážkovom tieni Himalájí, čo viedlo k rozsiahlemu vysušeniu tohto územia.

Typickým životným prostredím jasoňov sú dodnes skalnaté horské polohy, kde sa ich húsenice živia prevažne dužinatými rastlinami z čeľadi tučnolistovité a lomikameňovité. Šíreniu jasoňov z Tibetskej náhornej plošiny pomohlo vrásnenie ďalších pohorí, ktoré prebiehalo súčasne so zdvihom Himalájí a ktoré ako reťaz na seba nadväzujú až po Pyreneje.

SkryťVypnúť reklamu

Paralelne prebiehalo aj ochladzovanie a vysušovanie klímy, ktoré viedlo k expanzii obľúbeného prostredia jasoňov aj do nižších polôh, čo im uľahčilo preklenúť údolia oddeľujúce jednotlivé pohoria.

Okrem vysokohorských jasoňov však existuje aj „lesná“ vetva, ktorej húsenice sa živia chochlačkami (rod Corydalis). Chochlačky sú rovnako ako jasone rozšírené na severnej pologuli, najviac zo 450 opísaných druhov sa vyskytuje v Himalájach a Tibetskej náhornej plošine – čo zrejme nebude náhoda. Chochlačky sú typické jarné kvety, často masovo kvitnúce v listnatých lesoch po celom Slovensku.

Samička hľadá živné rastliny „naslepo“

U nás je jasoň chochlačkový dosiaľ pomerne rozšírený a lokálne aj početný, hoci niektoré populácie vyhynuli, napr. na Devínskej Kobyle pri Bratislave. Za kriticky ohrozeného ho považujú v Českej republike.

SkryťVypnúť reklamu

A keďže osudy motýľov sa často opakujú, je dobré pozrieť sa na situáciu u našich susedov. Zaujímavé je, že chochlačky sa na Devínskej Kobyle vyskytujú dodnes vo veľkom počte, čo otvára otázku, prečo tam vlastne vymrel.

Magazín Doma v záhrade v predaji do konca apríla

Svetlo na záhadné vymieranie jasoňa chochlačkového v strednej Európe vrhli českí výskumníci. Dlho sa totiž verilo, že samičky kladú vajíčka na pestrofarebné koberce chochlačiek, ktoré poznáme z jarných potuliek. Ukázalo sa však, že samičky na kladenie vajíčok uprednostňujú rúbaniská a iné svetlé miesta v lese. Aj tu rastú chochlačky, sú len trochu utlačené rúbaniskovou vegetáciou a netvoria nápadné pestrofarebné koberce.

Samičky pri kladení „bubnujú“ prednými nohami o zem, zrejme tak dokážu identifikovať chemické stopy po chochlačkách a zabezpečia tak, že húsenice sa na jar vyliahnu v blízkosti hostiteľských rastlín.

SkryťVypnúť reklamu

Jednou z možných výhod pre larvy je, že počas jarných dní sa na svetlinách môžu lepšie vyhrievať, čo je v chladnom jarnom počasí kľúčové. Slnenie totiž urýchľuje trávenie, čo je nevyhnutné na rýchle dokončenie životného cyklu motýľa.

Ako si Česi zničili štvortisícovú populáciu

Jedna z najpočetnejších populácií jasoňa chochlačkového v Česku prežívala v obore Bulhary v CHKO Pálava.

V roku 2006 odhadovali vedci veľkosť populácie na asi 4000 jedincov, v máji to tam bol vôbec najpočetnejší motýľ. Aké bolo prekvapenie, keď na entomologickej exkurzii v roku 2015, ktorej hlavnou hviezdou mal byť jasoň, pozorovali presne jeden kus! Monitoring v nasledujúcich rokoch ukázal, že motýľ skutočne takmer zmizol – v roku 2019 zaznamenali pár kusov na jedinom rúbanisku vo vyše tisíchektárovej obore.

SkryťVypnúť reklamu

Po príčine nebolo treba dlho pátrať: keď prídete do obory, smrdí a aj vyzerá to tam ako v malom výbehu pre lamy v zoo. Vysoká jednoducho vykonala holožer na lesnej vegetácii.

A dospelé jasone potrebujú nektár, aby mohli lietať, vyhľadávať samičky a klásť vajíčka. V časti obory sa aj hospodári – lesnícky. Aby zver nezožrala všetko zmladenie, vyrúbané porasty sa oplotili.

To by nebolo pre jasone nič hrozné, na svetlinách a rúbaniskách predsa kladú vajíčka.

Lenže lesníci plochu rúbaniska vyfrézovali a následne pokropili herbicídom, čím prakticky zničili lesnú bylinnú vegetáciu vrátane chochlačiek. Sotva desať rokov takého manažmentu spôsobilo, že prosperujúca, naoko nevyhubiteľná populácia sa ocitla na krok od priepasti.

Stredné a nízke lesy

Čo môžeme robiť, ak chceme jasone zachovať povedzme v malej prírodnej rezervácii?

SkryťVypnúť reklamu

Bezzásahový manažment by jasoňovi sotva pomohol, inšpiráciou nám môžu byť dnes už takmer zabudnuté výmladkové lesy. Výmladkové lesy majú veľmi krátky čas obnovy, typicky len 5-10 rokov, pričom sa spoliehame na pňovú výmladnosť. V minulosti slúžili výmladkové lesy ako zdroj palivového dreva v inak odlesnených nížinách, ich „vysokokmenným“ varianton sú koniec koncov aj známejšie hlavové vŕby.

Vďaka krátkemu času obnovy vznikala jemná mozaika starších tienistých častí a čerstvo odťažených svetlín – čo bolo pre jasoňa a mnoho ďalších svetlinových motýľov ideálne. Tradičné výmladkové hospodárenie nám môže byť inšpiráciou, ako skĺbiť udržateľnú produkciu palivového dreva a zároveň podporovať biodiverzitu.

Doma v záhrade

Špargľová kúra aktivuje metabolizmus.


Eva Ivanišová a 1 ďalší
Vzchádzajúca kríčková fazuľa, odroda Dedkova ružová.

Fazuľa si udrží klíčivosť až osem rokov.


a 1 ďalší

Keď stretnem medveďa a všimnem si ho skôr, ako on mňa, pozdravím ho.


Zuzana Šajbanová a 1 ďalší 56
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 741
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 240
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 140
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 254
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 955
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 961
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 817
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 385
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Špargľová kúra aktivuje metabolizmus.


Eva Ivanišová a 1 ďalší

Fazuľa si udrží klíčivosť až osem rokov.


a 1 ďalší

Keď stretnem medveďa a všimnem si ho skôr, ako on mňa, pozdravím ho.


Zuzana Šajbanová a 1 ďalší 56

V máji sa už konečne dočkáme prvého ovocia.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu