Nasledovný príspevok nám poslal náš korešpondent Medard Slovík. Pochutil som si na tvrdom slanom syre kurut. Vyrába sa z fermentovaného mlieka.
Dostal som ho od Janybaia Soikoeva z Kirgizska. Kurut je slaný a má výraznú, kyslejšiu chuť, je veľmi výživný a veľmi zdravý.

Janybai mi odporučil, že sa hodí aj na konzumovanie k pivnému moku. Syr sa zvyčajne tvaruje do malých guľôčok a suší sa na slnku, kým nie je tvrdý ako kameň. Môže sa jesť samostatne alebo sa pridávať do iných jedál.

Kurut je bohatý na vápnik a vitamín D. Má antibakteriálne a antiseptické vlastnosti a je dobrý na trávenie. Je to osvedčený liek na vyčerpanie a uhasenie smädu.
Mliečne výrobky typu kurut boli po stáročia súčasťou základnej stravy nomádskych kmeňov. Títo kočovníci sezónne migrovali do oblastí s miernejšími teplotami a pastvinami, kde pásli dobytok vrátane koní, oviec a kôz.

Kurut si dlho zachováva svoje výživné vlastnosti a tiež sa ľahko skladuje a prepravuje. Bol oddávna nielen cenným, ale aj nevyhnutným pokrmom na prežitie počas dlhých ciest nomádov suchými stepami, púšťami a zvlnenými úpätiami.
Medard Slovík
Kurt alebo kurut napohľad vôbec nepripomína syr, skôr nejakú nezvyčajnú jarmočnú cukrovinku.