Náskok vegetácie v tomto roku je niekoľko týždňov oproti normálu. No nenechajme sa pomýliť, nie všetky rastliny sa ponáhľajú do leta rovnakým tempom. Dôležité je neuponáhľať hlavne výsadbu teplomilných plodín a vyčkať na zemné teplo, ľudovo povedané čas, keď sa zem dostatočne prehreje. Preto na hriadky zatiaľ vysievame a vysádzame iba chladnomilné druhy.

° Každé dva týždne sadíme cibuľku sadzačku a vysievame reďkovku, ktoré sú určené na priamy konzum.
° Vykopávame a nanovo vysádzame chren dedinský, nájdeme ho podľa bujných svetlozelených štetiniek, ktoré vyrážajú nad povrch pôdy.
° Začiatkom mesiaca už môžeme vysievať aj dreňový hrach.
° Vysádzame pevné priesady šalátovín a hlúbovín – kaleráb, kapustu, karfiol, kel. Kel kučeravý môžeme siať aj priamo do pôdy.
Sejeme aromatické jednoročné vňaťoviny, určené do kuchyne, predovšetkým kôpor a koriander.
° V tomto čase ešte môžeme štepiť ovocné stromy, využívame možnosť štepenia zo stromu na strom. Podmienkou je, aby podpník mal oproti vrúbľom mierny náskok.

° Spod zeme vyrážajú ľalie, pôdu okolo nich iba jemne prehrnieme prstami a odburiníme.
° Spod zeme vyskakujú aj semenáčiky ovocných druhov. Kôstky mandlí, broskýň, sliviek, myrobalánov a ďalších druhov, vhodných na podpníky, ktoré prezimovali v pôde, sa rozpadli a mladé životaschopné semenáčiky sa objavujú v záhrade aj na tých najmenej očakávaných miestach. V tomto čase ich ešte môžeme opatrne presádzať na miesto, kde neskôr v lete (v auguste) budeme očkovať podpníky napestované z nich.
° Ak sme si odložili prúty, môžeme štepiť alebo zakoreňovať hrozno.
° Zberáme rebarboru. Listy nevyrezávame nožom, stopky pevne uchopíme, vykývame ich do strán a vylomíme pri samotnej báze.
° Obnovíme obruby záhonov a namulčujeme ich štiepkou alebo kôrou. Nezabúdajme, že štiepka odoberá z pôdy dusík, ktorý budeme musieť dopĺňať, hlavne v podobe zákvasov.
° Pripravíme si zákvas zo žihľavy. Vedro naplníme žihľavovou vňaťou a zalejeme dažďovou alebo rybničnou vodou. Vňate zaťažíme tehlou alebo kameňom, aby zostali ponorené pod hladinou. Zákvas bude po dvoch týždňoch pripravený (zriedime do vodou 1:10).
° Začíname s predpestovaním tekvicových a uhorkových priesad. Tekvice, cukiny a patizóny predpestúvame 6-7 týždňov, uhorky šalátovky 6 týždňov a nakladačky 4 týždne.

Z divo rastúcich bylín, ktoré by nemali chýbať na našom stole, je aktuálne vhodný čas na zber medvedieho cesnaku, hviezdice prostrednej, kozonohy hostcovej, púpavy, zádušníka brečtanovitého. Takisto zberáme listy skorocelu, myšieho chvosta a ďalších bylín, všetky môžeme konzumovať za čerstva, pridávať ich do šalátov alebo do polievok, pagáčikov, kišov a podobne. Pijeme žihľavový čaj. Z celého roka je práve teraz najlepší čas na zber a nasušenie žihľavy do zásoby. Takisto je vhodný čas na prípravu bylinkových kociek a masiel.