Len pomaly a veľmi ťažko si verejnosť zvyká na skutočnosť, že ťažisko budúceho sveta sa presúva nielen do rušných metropol, ale aj tam, kde vzniká jedlo. Navyše je čoraz dôležitejšie, ak jedlo vzniká spôsobom, ktorý nezaťažuje okolitú krajinu, ale zveľaďuje ju a dotvára na pozadí malebných krajinných celkov. Takéto unikátne miesto dnes obhospodaruje farma Agrospol Hradová neďaleko Tisovca.

Agrospol Hradová sa venuje hlavne chovu oviec, hospodárskeho dobytka, koní a somárikov. Hospodária približne na ploche 330 hektárov, z toho majú 180 hektárov vo vlastníctve. Všetko sú to trvalé trávne porasty.
Ročne 400 jahniat
Pred dvoma rokmi mali približne 2000 oviec, v súčasnosti je to okolo 900 a zvieratá sú v ekologickom chove. Pôvodne tu pracovalo 30 zamestnancov, dnes je to sedem ľudí. Ročne majú okolo 400 jahniat. Jahničky si nechávajú do chovu, barance predajú z dvora. Na všetko dohliada bača, ktorý vyštudoval bačovskú školu v Trenčíne.

Produkujú mliečne výrobky vysokej kvality – biele syry, bryndzu, žinčicu, údené syry a nadväzujú tak na najlepšie tradície výroby lokálnych slovenských autentických potravín.
Farmár Denis Komjaty tu pôsobí od roku 1997. Život ľudí v tunajšej krajine, hospodárenie a chov oviec už v minulosti pomáhali tomu, aby sa tu udržala nelesná vegetácia a vďaka nej aj bohatstvo druhov a pestrosť života. Tá je umocnená úspešným vypustením sysľa pasienkového do týchto miest.
Na farme sa s ďalším chovateľom venujú aj chovu pstruhov (dúhových aj potočných), momentálne je ich okolo 60 000 kusov.
Kvôli vlkom a medveďom nekošiarujú
Košiarovanie oviec nerobia kvôli výskytu šeliem. V minulosti v jednom stredisku košiarovali 200 oviec, vlky zlikvidovali za noc 40 kusov. Iba v blízkom okolí momentálne žije päť medveďov.
S nápadom chovať tu sysľa pasienkového prišiel Ervín Hapl, spolu s tým začali s chovom kráv bez trhovej produkcie mlieka v oplôtku. Tieto kravky majú pod sebou teľatá.

Neprístupné plochy sú vypásané alebo kosené ručne. Hospodárske zvieratá sa delia do menších stád. Na pasienkoch sa nachádza viacero škrapov a škrapových polí. Sú to veľmi zaujímavé krasové útvary, skaly, ktoré sa kde-tu vynárajú z hĺbky zeme. V ich blízkom okolí často nachádzame vzácne druhy rastlín a živočíchov, preto majú veľký význam pre biodiverzitu a praktickú ochranu prírody.