SME

Dáždnikové, kľúčové a vlajkové druhy sú pre nás nenahraditeľné

Ochranou fauny chránime aj seba a svoj svet.

Nečakanou témou posledných parlamentných volieb boli sysle, korytnačky a motýle. Tie si v dobe masívneho úbytku biodiverzity bezpochyby našu pozornosť zaslúžia. Na Slovensku sme však túto tému obrátili naruby a politici sa pýtajú, či má vôbec zmysel vynakladať peniaze na ich ochranu. Prírodovedci majú na túto otázku jasnú kladnú odpoveď. Ide totiž o významné dáždnikové, kľúčové a vlajkové druhy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súvisiaci článok Sú jedovaté májky skutočne také nebezpečné? Čítajte 

Škatuľkovanie predmetov a javov okolo nás je prirodzenou ľudskou vlastnosťou. Platí to aj pre rastliny, živočíchy a ďalšie organizmy, ktoré zvykneme členiť do najrôznejších kategórií. Medzi tie najstaršie, pochádzajúce ešte z dôb lovcov a zberačov, patria celkom určite „jedlé“ a „nejedlé“, prípadne „jedovaté“. Keď sa naši predkovia usadili a začali venovať poľnohospodárstvu, z niektorých organizmov sa stali domestikované, teda „domáce“ a tie ostatné zostali „divoké“ alebo „voľne žijúce“. Niektoré z nich nás o časť tých domácich oberali, a tak sa pre nás stali nežiaducimi.

SkryťVypnúť reklamu

Škatuľky prírodovedcov

Podobné škatuľky si, pochopiteľne, vytvárajú aj prírodovedci. Tou úplne najzákladnejšou je bezpochyby „druh“, hoci sa dodnes biológovia nedokážu zhodnúť na tom, čo vlastne druh je. A vzhľadom na komplexnosť tejto problematiky je celkom možné, že sa nikdy ani nezhodnú. V každodennej akademickej praxi si z toho však veľkú hlavu nerobia a druhy ďalej členia do vyšších kategórií. Za týmto účelom vznikla celá vedecká disciplína – taxonómia, ktorá sa zameriava na členenie organizmov podľa ich príbuzenských vzťahov. Druhy evolučne blízke, čiže tie, ktoré sa od spoločného predka oddelili pomerne nedávno, vytvárajú tzv. rody a tie sa ďalej zoskupujú do čeľadí, radov, tried, kmeňov a napokon ríš.

V ekológii či ochranárskej biológii hrá nemenej dôležitú úlohu aj takzvané funkčné členenie organizmov. Nevychádza z evolučnej príbuznosti, ale z určitých spoločných vlastností. Svojím spôsobom teda ide o návrat k spomínaným koreňom, keď nám bolo jedno, že jeleň a srnec sú príslušníkmi iných druhov a rodov, ale z rovnakej čeľade.

SkryťVypnúť reklamu

Najohrozenejší sú špecialisti

Asi najjednoduchším príkladom funkčného členenia živočíchov je rozdelenie podľa prijímanej potravy, zjednodušene na bylinožravce, mäsožravce a všežravce. Podobných rozdelení dnes existuje nepreberné množstvo. Pre ochranu prírody je dôležité napríklad delenie na špecialistov a generalistov, čiže druhy, ktoré vyžadujú určité špecifické životné podmienky a tie, ktoré sú naopak nenáročné. Medzi najohrozenejšie druhy patria najmä špecialisti.

Vlajkové druhy

Pôvod tohto termínu možno nájsť prekvapivo vo vojenskej literatúre. Pôvodne sa ním totiž označovala veliteľská loď pri námorných bitkách. Prenesene ho možno poznáte zo sveta elektroniky, kde sa ním zvyknú označovať najlepšie modely výrobkov od jednotlivých výrobcov.

SkryťVypnúť reklamu

To isté svojím spôsobom platí aj pre vlajkové druhy v ochrane prírody. Sú všeobecne známe a obľúbené (často sa preto označujú aj za charizmatické) a je na nich možné stavať popularizáciu ochrany prírody pre širokú verejnosť.

História tohto konceptu siaha do 80. rokoch, no vlajkové druhy tu boli už aj predtým, napríklad na logách národných parkov. Tie často zobrazujú okrem konkrétnych hôr aj druhy významné pre daný park – kamzíky, bizóny či endemické rastliny. Viac ako určité ekologické vlastnosti, ktoré budú podstatné pre zvyšné dva koncepty, je pre výber správnych vlajkových druhov dôležitý sociálny kontext. Ľahšie sa totiž laickej verejnosti približuje význam ochrany prírody cez nápadné pestrofarebné rastlinky a veľké cicavce alebo mierumilovne pôsobiace vtáčiky ako cez také pavúky či hady.

SkryťVypnúť reklamu

Kto vníma medvede negatívne

Vnímanie jednotlivých druhov sa neustále vyvíja a závisí od mnohých faktorov. Veľmi dobre to v našich končinách vidíme napríklad na medveďoch. Tie zvyčajne patria z pohľadu ochranárov medzi druhy charizmatické, veľká časť slovenskej spoločnosti ich však dnes vníma negatívne. A dôvodov, prečo je to tak, existuje hneď viacero – od postupného nárastu populácie, cez neriešenie problémov s prikrmovaním a kontajnermi až po cielené šírenie paniky z úst populistických politikov a časti poľovníkov.

Podobné konflikty medzi ochranou druhov a postojom verejnosti k nimi sú bežné po celom svete. Veľmi dobre vedecké poznatky o tejto problematike zhrnuli ekológovia Leo Douglas a Diego Verissimo v odbornom článku s výstižným názvom Vlajková loď alebo Bojová loď. Rozoberajú v ňom okrem iného aj prípady, keď vyhlásenie druhu za vlajkový môže spôsobiť, že začne byť ľuďmi vnímaný negatívne. To možno vidieť aj na príklade spomínaných sysľov, korytnačiek a motýľov. V tomto prípade svoju úlohu zohrala najmä závisť a populistická politika. Jej predstavitelia totiž začali, zvyčajne bez dôkazov, označovať úspešné projekty na ich ochranu za rozkradnuté a vyhodené peniaze. Časť verejnosti si z toho odniesla odpor voči týmto druhom a tiež falošnú predstavu o tom, že ich ochrana je zbytočná.

SkryťVypnúť reklamu

Dáždnikové druhy

Hlavný argument proti tejto myšlienke tkvie v tom, že hoci to nemusí byť vždy navonok zrejmé, z ochrany konkrétnych druhov často priamo či nepriamo profitujú aj mnohé iné druhy alebo dokonca celé ekosystémy. To už sa dostávame ku konceptu dáždnikových druhov, ktorý sformuloval v roku 1984 americký ochranársky biológ Bruce Wilcox. Za dáždnikový druh označil ten, ktorého „minimálne požiadavky na životný priestor sú aspoň také komplexné ako zvyšok spoločenstva, ktoré je predmetom ochrany a ochranárskej starostlivosti“.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom SME4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 381
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 069
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 082
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 868
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 122
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 916
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 620
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 514
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Práve vyšlo: Doma v záhrade špeciál 2025.


a 1 ďalší

Remeselní majstri potichu vyčkávajú, kým ich použijeme.


a 2 ďalší

Len vďaka rastlinám dýchame naozaj čisto.


a 1 ďalší 3

Takmer nikdy neschádza na zem.


Marek Semelbauer a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu